„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ukraina kalba apie ženklus, kad Vladimirą Putiną ruošiamasi patraukti į pensiją

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychailo Podoliakas sako, kad jau matomi ženklai, kurie išduoda, jog Rusijos vadovas Vladimiras Putinas rengiasi pasitraukti į pensiją. M.Podoliakas mano, kad Kremliaus lyderis politiniuose sluoksniuose nebeatrodo toks neliečiamas asmuo, koks buvo anksčiau, skelbia ukrainiečių naujienų agentūra UNIAN.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas

Ukrainos prezidento patarėjas sako, kad ilgametis Rusijos vadovas gali būti pašalintas iš valdžios. Jo lauktų pensija, tačiau ji būtų kitokia, nei įprasto pensinio amžiaus žmogaus.

„Mano asmenine nuomone – kol kas tai neoficiali pozicija – V.Putinas ruošiamas pensijai. Kalbama tikrai ne apie klasikinę pensiją, nes kai pasieki autoritarinio monstro lygį, tavo pensija atrodys šiek tiek kitaip. Tai reiškia, kad ilgą laiką sėdėsite kokioje nors uždaroje erdvėje“, – sako M.Podoliakas.

Vardija ženklus

V.Zelenskio patarėjas kalba, kad vienas ryškiausių ženklų, jog V.Putinas gali būti patrauktas nuo valdžios, yra sulaukiama kritika dėl jo priimamų sprendimų. Nors Kremliaus vadovo veiksmus jo aplinka anksčiau palaikydavo.

„V.Putinas šiandien Rusijos Federacijos politinėje visuomenėje nebeatrodo toks neliečiamas asmuo. Jie pamažu pradėjo jį kritikuoti, nebetraktuoja jo kaip ikonos – tai yra svarbiausia“, – svarsto M.Podoliakas.

Jis pažymi, kad Rusijos Federacijoje sukurtai politinei sistemai svarbus asmenybės kultas, kai lyderis yra „neliečiama ikona“.

„Tokiai sistemai, kuri kuriama Rusijos Federacijoje, labai svarbu, kad lyderis būtų neliečiama ikona. Asmenybės kultas turi tam tikras funkcionavimo taisykles. Šiandien šis kultas pamažu naikinamas ir mes tai matome – jį [V.Putiną] pradeda kritikuoti“, – sako M.Podoliakas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mychailo Podoliakas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mychailo Podoliakas

Jis atkreipia dėmesį, kad Rusijos prezidentą kritikuoja ne tik opozicijos, kurios Rusijoje nedaug belikę, atstovai ar rusai, kurie emigravę iš šalies. V.Putiną kritikuoti pradeda žmonės iš pagrindinės socialinės grupės, kurios jam padėjo iškilti ir dėl kurių jis pats kovojo. Tai, pasak M.Podoliako, vadinamieji „patriotai“.

„Ir tai jau pastebima, tai tokios bangos“, – pabrėžia jis.

Ukrainos prezidento patarėjas mano, kad V.Putinas jau nebeturi įtakos žmonėms iš savo aplinkos – privačios kariuomenės „Wagner“ vadovui Jevgenijui Prigožinui ir Rusijos Federacijos saugumo tarybos sekretoriui Nikolajui Patruševui.

Pasak M.Podoliako, Rusijos prezidentas beveik nevaldo karinių procesų iš vidaus.

„Tai reiškia, kad jis tariamai apsimeta esąs aukščiau, tačiau taip nėra. Jis nebegali kištis į tai, ką daro, pavyzdžiui, J.Prigožinas. Jis jau nebegali kištis į tai, ką daro N.Patruševas“, – pabrėžia M.Podoliakas.

„Scanpix“/AP nuotr./Jevgenijus Prigožinas
„Scanpix“/AP nuotr./Jevgenijus Prigožinas

Jis pažymi, kad dar vienas svarbus V.Putino patraukimo nuo valdžios požymis – Rusijos prezidentas beveik nebevyksta į tarptautinius susitikimus.

Dar reikės palaukti

Ukrainos prezidento patarėjas M.Podoliakas akcentuoja, kad tam, jog V.Putinas „išeitų į pensiją“, reikia dar šiek tiek laiko ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų pastangų – tai tikrai nenutiks, pavyzdžiui, rytoj.

Jis sako, kad kuo daugiau Ukrainos kariuomenė pasieks taktinių pergalių, kuo daugiau Rusija patirs nuostolių tam tikrose okupuotose teritorijose, pavyzdžiui, Chersone, tuo labiau V.Putinas bus stumiamas į pakraštį.

„Yra propaganda, kuri yra „pririšta“ prie jo, bet jis nebeturi tokios įtakos, kokią turėjo prieš prasidedant šiai karinei kampanijai Ukrainoje ar net praėjus dviem ar trims mėnesiams po kampanijos pradžios“, – mano M.Podoliakas.

Kritikos jau sulaukė

Praėjusią savaitė leidinys „The Washington Post“ skelbė, kad, remiantis iš JAV žvalgybos gauta informacija, pastarosiomis savaitėmis vienas artimiausios V.Putino aplinkos asmenų Rusijos prezidentui tiesiogiai išreiškė nesutikimą dėl priimamų sprendimų karo su Ukraina metu.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas ir Sergejus Šoigu
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas ir Sergejus Šoigu

Leidinys tuomet rašė, kad ši kritika yra aiškiausias požymis, kad Rusijos vadovybėje kilo neramumų dėl vadovavimo karui, kuris Maskvai susiklostė katastrofiškai blogai.

„The Washington Post“ citavo su šiuo klausimu susipažinusį asmenį, kalbėjusį su anonimiškumo sąlyga. Ši informacija buvo laikoma pakankamai svarbia, todėl ji buvo įtraukta į JAV prezidento Joe Bideno kasdienę žvalgybos ataskaitą bei perduota kitiems JAV pareigūnams.

Pasak cituoto šaltinio, nepasitenkinimas, kurį išreiškė asmuo iš artimiausios V.Putino aplinkos, buvo susijęs su, jo nuomone, netinkamu karo veiksmų valdymu ir karinės kampanijos vykdytojų daromomis klaidomis.

Praėjusią savaitę Rusijos Valstybės Dūmos gynybos komiteto pirmininkas propagandinėje laidoje viešai apkaltino Rusijos Gynybos ministeriją meluojant apie karą. Anksčiau griežtą kritiką Generaliniam štabui viešai žėrė Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas ir privačios karinės kompanijos „Wagner“ įkūrėjas J.Prigožinas, o Kursko gubernatorius sąlygas, į kurias patenka mobilizuotieji rusų kariai, vadino siaubingomis.

Kodėl nepaaukojamas S.Šoigu?

V.Putinas delsia ir nesiima veiksmų.

Interviu televizijos kanalui „Espresso“ Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Vadimas Denisenko svarstė, ar yra aiškių priežasčių, kodėl V.Putinas nesugebėjo atleisti kritikos strėlių sulaukusių gynybos ministro Sergejaus Šoigu ir Generalinio štabo viršininko Valerijaus Gerasimovo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Valerijus Gerasimovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Valerijus Gerasimovas

„Visi laukė Gynybos ministerijos vadovų kaitos, mažų mažiausiai –V.Gerasimovo. V.Putinas bijojo keisti S.Šoigu ir V.Gerasimovą, nes tai labai artimi žmonės. Jis bijo FSB sustiprėjimo, nes supranta, kad perversmus vykdo kariškiai arba specialiosios tarnybos“, – įsitikinęs V.Denisenko.

Jo nuomone, V.Putinas nusprendė atlikti rokiruotę ir pakeisti karinių operacijų Ukrainos teritorijoje vadovybę.

„V.Putinas nenori keisti Gynybos ministerijos viršūnių, nes nori išlaikyti status quo. Jis bijo imtis bet kokių radikalių veiksmų tų jėgos struktūrų atžvilgiu, kurios jį supa. Jis nesukuria konkurencijos, bet stengiasi išvengti vienos iš grupių sustiprėjimo. Jis baiminasi FSB atstovų visiško įsigalėjimo valdžioje, nes tuomet neturėtų atsvaros tiems, iš kurių pats yra kilęs. Jis puikiai supranta, ką saugumiečiai gali“, – svarstė V.Denisenko.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrejus Piontkovskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Andrejus Piontkovskis

Tuo metu žymus rusų politologas ir publicistas Andrejus Piontkovskis sako, kad J.Stalino pavyzdžiu sekantis V.Putinas rengia susidorojimą su generolais.

„Buvo paskelbta apie 300 tūkst. mobilizaciją, o pasirodė, kad planuoja pašaukti milijoną. Taigi nėra nieko: nei karių, nei batų, nei ekipuotės, nei ginklų – viskas išvogta. Dėl šios situacijos propaganda suka teiginį „didįjį Putiną pavedė generolai“, – UNIAN citavo A.Piontkovskį.

Jo teigimu, šiuo metu Šoigu ir kiti generolai neatstatydinami, nes jei juos atleistų – paskirtų naujus, o po dviejų savaičių Ukraina užims Chersoną.

„Jie sąmoningai vysto šią generolų kaltinimo kampaniją. Kai katastrofa visiškai atsiskleis, jie viskuo kaltins generolus“, – mano rusų analitikas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“