„Žinoma, iškėlėme keletą tūkstančių bylų dėl to, ką matome Donbase“, – I.Venediktova sakė per spaudos konferenciją Hagoje, susitikusi su tarptautiniais kolegomis.
„Kalbant apie karo nusikaltimus, tai susiję su galimu žmonių [priverstiniu] perkėlimu. Iškėlėme keletą bylų dėl galimo vaikų ir suaugusių žmonių perkėlimo į įvairias Rusijos Federacijos dalis, – aiškino ji. – Taip pat, žinoma, galime kalbėti apie žmonių kankinimą, civilių žudymą ir civilės infrastruktūros naikinimą.“
Ukrainos tarnybos neturi prieigos prie Rusijos užimtų Donbaso teritorijų, bet apklausė iš ten evakuotus žmones ir karo belaisvius, I.Venediktova sakė per spaudos konferenciją ES teisėtvarkos agentūros Eurojusto būstinėje.
Nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną Ukraina nustatė iš viso apie 15 tūkst. numanomų karo nusikaltimų atvejų, nurodė generalinė prokurorė.
Ukraina jau yra nustačiusi 600 įtariamųjų, siejamų su platesniu agresijos nusikaltimu. Tarp jų esama „Rusijos Federacijos aukšto rango kariškių, politikų ir propagandos agentų“, – sakė generalinė prokurorė.
Beveik 80 įtariamųjų siejami su numanomais karo nusikaltimais, įvykdytais Ukrainos teritorijoje, pridūrė I.Venediktova.
Antradienį Ukrainos teismas nuteisė kalėti 11 metų ir šešis mėnesius du Rusijos karius už civilinių teritorijų apšaudymą. Kitas rusų karys anksčiau šį mėnesį buvo įkalintas iki gyvos galvos už civilio gyventojo nužudymą.
„Svarbi diena“
Tuo metu dar trys Europos šalys – Estija, Latvija ir Slovakija – antradienį prisijungė prie tarptautinės tyrėjų grupės, nagrinėjančios įtariamus karo nusikaltimus Ukrainoje.
Šiai komandai jau priklauso prokurorai iš Lenkijos ir Lietuvos, taip pat iš Hagoje įsikūrusio Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT).
„Šiandien yra svarbi diena, kai [komanda] pasipildė trimis naujais nariais“, – per spaudos konferenciją kartu su Ukrainos prokurore sakė TBT prokuroras Karimas Khanas.
Jis išreiškė viltį, kad TBT per kelias ateinančias savaites Kyjive atidarys savo biurą, kad turėtų nuolatinę bazę savo tyrimui Ukrainoje.
„Negalime atskristi ir išskristi“, – pareiškė K.Khanas.
Anksčiau šį mėnesį TBT pavedė didžiausiai tyrėjų grupei per 20 metų teismo istoriją ištirti įtariamus karo nusikaltimus ir nusikaltimus žmoniškumui Ukrainoje.
I.Venediktova savo ruožtu sakė besitikinti, kad jos šalis išnagrinės „95 procentų“ bylų. Vis tik ji pabrėžė, jog tam tikras didesnes ar sudėtingesnes bylas galėtų nagrinėti TBT.
Rusijos invazija ir jos metu aptikti šimtų nužudytų civilių gyventojų palaikai tokiose vietose kaip netoli Kyjivo esantis Bučos miestas paskatino tarptautinę bendruomenę imtis beprecedenčio masto tyrinėjimo pastangų.
„Dar niekada ginkluotų konfliktų istorijoje teisininkų bendruomenė nereagavo taip ryžtingai“, – nurodė Eurojusto pirmininkas Ladislavas Hamranas.