Ukrainos pasiuntinys Dohoje vykstančiame mažiausiai išsivysčiusių šalių aukščiausiojo lygio susitikime pranešė, kad nuo lapkričio mėnesio buvo išsiųsta 2,7 mln. tonų grūdų.
Tuo metu Kyjivas pradėjo vykdyti programą „Grūdai iš Ukrainos“, daugiausia skirtą skurdesnėms Afrikos valstybėms.
Ukraina planuoja išsiųsti dar bent 60 laivų į labiausiai bado ir sausros paveiktas Afrikos ir Azijos šalis, sakė Ukrainos specialusis pasiuntinys Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje Maksymas Subchas.
Pasak jo, dėl praėjusių metų vasarį prasidėjusios Rusijos invazijos į Ukrainą sunkiausia našta teko skurdžiausioms pasaulio valstybėms.
Abi šalys yra vienos didžiausių grūdų eksportuotojų pasaulyje.
Rusija blokavo Ukrainos uostus, kol tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms ir Turkijai liepos mėnesį buvo sudarytas susitarimas, pagal kurį buvo leista atnaujinti grūdų gabenimą.
Blokada paskatino maisto kainų šuolį daugelyje šalių, o M.Subchas sakė: „Karas pagilino maisto krizę visame pasaulyje.“
Vakarų šalių vyriausybės ir Europos Sąjunga skyrė daugiau kaip 150 mln. dolerių (apie 141 mln. eurų) programai „Grūdai iš Ukrainos“, kuria iš dalies siekiama atremti Rusijos teiginius, esą dėl tarptautinės maisto krizės daugiausia kalta Ukraina.
M.Subchas paragino Jungtinių Tautų nares „suvienyti pastangas, kad būtų užtikrintas nenutrūkstamas Juodosios jūros grūdų koridoriaus veikimas“.
Jis sakė, kad Rusija užsiminė, jog yra pasirengusi įvesti naują blokadą.
Pagal liepą sudarytą susitarimą, vadinamą Juodosios jūros grūdų iniciatyva, Rusijai buvo pažadėta teisė eksportuoti trąšas be Vakarų sankcijų. Maskva tvirtina, kad šios susitarimo dalies nesilaikoma.