O.Turčynovas pabrėžė, kad negalima leisti Rusijai sustiprinti itin svarbaus sąsiaurio, kuris yra vartai į Azovo jūrą, kontrolės.
„Neturime kito pasirinkimo. Jei atsitrauksime, Rusija užims Azovo jūrą, primes pasauliui savo pačios nubrėžtas sienas Juodojoje jūroje ir taip de facto legalizuos Krymo okupaciją“, – kalbėjo pareigūnas.
Rusijos laivai lapkričio 25 dieną užpuolė ir perėmė tris Ukrainos karinio jūrų laivyno laivus, kurie bandė iš Juodosios jūros įplaukti į Azovo jūrą per Kerčės sąsiaurį. Rusija taip pat sulaikė 24 ukrainiečius jūreivius, kurie buvo nugabenti į Maskvą – ten jų laukia teismas.
Agresiją Rusija parodė tarptautiniuose vandenyse, nors ir netoli aneksuoto Krymo, o Ukrainos laivai jau plaukė tolyn nuo teritorijos, kurią savinasi Maskva. Tokius rusų veiksmus pasmerkė Vakarai, tiesa, naujų sankcijų nuspręsta neskelbti.
Azovo jūra ir Kerčės sąsiauriu Rusija ir Ukraina turi dalintis lygiomis teisėmis pagal dvišalį susitarimą, pasirašytą dar 2003 metais.
„Rusija nori paversti Azovo jūrą savo ežeru“, – teigė O.Turčynovas, nors ir nepatikslino, kada tiksliau Ukrainos laivai vėl bandys kirsti Kerčės sąsiaurį.
Jis vis dėlto pasiūlė Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijai ir kitoms panašioms tarptautinėms institucijoms palydėti ukrainiečių laivus iš Juodosios jūros į Azovo jūrą. O.Turčynovo teigimu, Ukraina nori įrodyti pasauliui, kad nepažeidžia jokių įstatymų ar laivybos normų.
O.Turčynovas taip pat priminė, kad „būtų logiška“, jei į Ukrainos uostus Azovo jūroje savo laivus atsiųstų NATO – esą Ajansas taip pat galėtų garantuoti, kad Rusija laikysis tarptautinės teisės.
„Kol kas tokia iniciatyva atsakymo nesulaukė. Bet tikiuosi, kad NATO bent jau atsiųs savo stebėtojus, kai kitą kartą Ukrainos karo laivai plauks per Kerčės sąsiaurį“, – tvirtino O.Turčynovas.
Jis apgailestauja, kad Rusijos už naują agresijos aktą niekas nenubaudė jokiomis sankcijomis, ir mano, jog Kremlius dabar gali nuspręsti elgtis dar pavojingiau.