Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Ukrainai laikas ruoštis: Rusijos raketų gamybos apimtys siekia aukštumas

Rusijai pavyko apeiti Vakarų įvestas sankcijas bei eksporto kontrolę ir padidinti raketų gamybą iki prieškarinio lygio ir jį pranokti, todėl artimiausiais mėnesiais Ukraina bus ypač pažeidžiama dėl padidėjusių atakų grėsmės, paskelbė amerikiečių leidinys „The New York Times“.
Rusijos atakos padariniai Kryvyj Rihe
Rusijos atakos padariniai Kryvyj Rihe / Ukrainos valstybinė nepaprastųjų situacijų tarnyba/ „Telegram“

Pasak JAV pareigūnų, sankcijos privertė Rusiją smarkiai sulėtinti raketų ir kitų ginklų gamybą karo pradžioje 2022 m. vasario mėn. mažiausiai šešiems mėnesiams. Tačiau praeitų metų pabaigoje šalies karinė-pramoninė gamyba vėl pradėjo įsibėgėti, leidinio žurnalistams teigė anoniminiai šaltiniai.

Tvirtinama, jog Rusija apeina Jungtinių Valstijų įvestą eksporto kontrolę, pasitelkdama savo žvalgybos tarnybas ir kariuomenę, kad valdytų nelegalius žmonių tinklus, kurie kontrabanda gabena pagrindinius komponentus, eksportuoja juos į kitas šalis, iš kurių juos lengviau pristatyti į Rusiją.

Kai nuo karo pradžios buvo praėję mažiau nei metai, Rusija atnaujino prekybą svarbiausiais komponentais, nukreipdama juos per tokias šalis kaip Armėnija ir Turkija.

JAV ir Europos reguliavimo institucijos bandė bendradarbiauti siekdamos apriboti mikroschemų eksportą į Rusiją, tačiau joms sunkiai sekėsi sustabdyti jų srautą per šalis, turinčias ryšių su Maskva, pažymėjo „The New York Times“.

Iš tiesų didelį nerimą kelia karinės gamybos apimčių atnaujinimas Rusijoje, nes savo artileriją Maskva naudoja fronto linijoje esantiems ukrainiečių kariams apšaudyti, o raketas – atakoms prieš elektros tinklus ir kitą svarbią infrastruktūrą.

Ukrainos pareigūnai jau dabar išreiškė baimę, kad padidėjusios raketų atsargos gali reikšti itin tamsią ir šaltą žiemą Ukrainos piliečiams.

Prieš karą, anot vieno aukšto rango Vakarų gynybos pareigūno, Rusija galėjo pagaminti 100 tankų per metus, o dabar – 200.

Vakarų pareigūnai taip pat mano, kad Rusija per metus pagamina 2 mln. artilerijos sviedinių – dvigubai daugiau, nei prognozavo Vakarų žvalgybos agentūros.

Teigiama, kad šiuo metu Rusija pagamina daugiau šaudmenų nei Jungtinės Valstijos ir Europa.

Aukšto rango Estijos gynybos pareigūnas Kusti Salma apskaičiavo, kad šiuo metu Rusija šaudmenų gamina septynis kartus daugiau nei Vakarai.

Gamybos sąnaudos Rusijoje iš tiesų yra daug mažesnės nei Vakaruose, iš dalies dėl to, kad Maskva, siekdama gaminti pigesnius ginklus, aukoja saugumą ir kokybę, konstatavo K.Salmas.

Pavyzdžiui, pagaminti 155 mm artilerijos sviedinį Vakarų šalims kainuoja 5-6 tūkst. dolerių, o Rusijoje panašaus 152 mm artilerijos sviedinio gamyba kainuoja apie 600 dolerių, pabrėžė gynybos pareigūnas.

Tikėtina, kad problema, su kuria dabar susiduria Rusija yra tokia, jog jai trūksta didžiulių raketų atsargų, nors kai kurių tipų (pavyzdžiui, iš oro paleidžiamų sparnuotųjų raketų X-55) šiuo metu turi daugiau nei karo pradžioje.

„Kai kuriose srityse jiems pavyko gerokai padidinti gamybą“, – sakė Dmitrijus Alperovičius, tarptautinio saugumo ekspertas ir Vašingtone įsikūrusio analitinio centro „Silverado Policy Accelerator“ pirmininkas Dmytro Alperovyčius.

Tais atvejais, kai Rusijai reikia milijonų konkrečių komponentų, eksporto kontrolė gali sustabdyti gamybą. Tačiau mikroschemos, reikalingos keliems šimtams sparnuotųjų raketų pagaminti, tilptų į kelias kuprines, todėl sankcijas apeiti būtų palyginti lengva, teigė ekspertas.

JAV pareigūnai įsitikinę, kad jie gali sulėtinti, bet ne sustabdyti Rusijos vykdomą raketų gamybai reikalingų dalių kontrabandą ir kad būtų nerealu manyti, jog Maskva nereaguos į JAV apribojimus.

Pasak Prekybos departamento, vienas iš būdų, kaip Rusija prisitaiko, yra tiekti komponentus trečiosioms šalims, o paskui nukreipti juos atgal į Rusiją, informavo „The New York Times“.

Šiuo metu JAV ir Europos Sąjunga turi bendrą 38 skirtingų kategorijų prekių, kurių eksportas į Rusiją ribojamas, sąrašą. JAV pareigūnai aiškino, kad devynioms iš šių 38 prekių, daugiausia mikroelektronikai, naudojamai raketose ir bepiločiuose orlaiviuose, taikomas didžiausias blokavimo prioritetas.

JAV ir Europos pareigūnai bendradarbiauja su bankais, siekdami sukurti įspėjimo sistemą, kuri įspėtų vyriausybes apie galimus sankcijų pažeidimus. Iki šiol JAV bankai vyriausybei pranešė apie 400 įtartinų sandorių.

Prekybos departamentui pavyko panaudoti trečdalį šių pranešimų apie įtartiną veiklą atliekant tyrimus.

Kaip anksčiau rašė BBC, Rusija nuo pavasario pradžios sugebėjo ne tik sukaupti raketų, bet ir padidinti jų gamybą. Rugpjūtį rusai nori paleisti apie 118 raketų „Kinzhal“, „Iskander-M“, „Iskander-K“, „Kalibr“, X-101 ir modifikuotų X-22 (X-32).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos