Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ukrainoje kaupiasi rusų karių kūnai, nes Kremlius slepia karo aukas

Pirmosios šiltos ir saulėtos pavasario dienos pietinėje Mykolajivo srityje atneša naują niūrią realybę – mirusiųjų kvapą. Tirpstant šalčiui ir atšylant žemei laukuose, miestų ir kaimų gatvėse gulintys rusų karių kūnai tampa problema.
Charkovas
Charkivas / „Scanpix“/AP nuotr.

Šeštadienį savo naktiniame vaizdo kreipimesi Mykolajivo regiono gubernatorius Vitalijus Kimas paragino vietos gyventojus padėti surinkti lavonus ir sudėti juos į maišus, nes temperatūra pakilo iki aukštesnės nei nulinė temperatūra. „Mes juk ne žvėrys, ar ne?“ – ragino jis gyventojus, kurie per šį karą jau prarado tiek daug savų.

Mykolajivas buvo viena pirmųjų regioninių sostinių, kurios buvo užpultos po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vasario 24 d. pradėjo invaziją į Ukrainą. Į miesto centrą įsiveržusius Rusijos karius išstūmė Ukrainos kariuomenė, po savęs palikdama juodų kovinių mašinų ir tankų pėdsakus. Tačiau mūšis dėl miesto, kuris yra kertinis Rusijos žygiui į vakarus palei Juodosios jūros pakrantę iki Odesos, vis dar vyksta ir neaišku, kiek ilgai Ukrainos pajėgos sugebės atremti puolimą.

Vadindamas juos „orkais“ – blogio ir pabaisų kariuomene iš J.R.R.R.Tolkieno „Žiedų valdovo“ – V.Kimas sakė, kad rusai pasitraukė ir mūšio lauke paliko apdegusius saviškių kūnus. Jis atsiuntė CNN paliktų lavonų nuotraukas ir pridūrė: „Jų yra šimtai visame regione“.

Nuotr. iš Vitalijaus Kimo „Facebook“ profilio/Vitalijus Kimas
Nuotr. iš Vitalijaus Kimo „Facebook“ profilio/Vitalijus Kimas

Gubernatorius paragino sudėti kūnus į šaldytuvus ir išsiųsti atgal į Rusiją, kad jie būtų identifikuoti atlikus DNR tyrimus. Tačiau praėjus mėnesiui po karo pradžios vis dar neaišku, kaip ir ar apskritai karių palaikai grąžinami į Rusiją, kur pranešimai apie žuvusiųjų skaičių iš esmės nutylimi. Šalis nuslopino bet kokią informaciją apie kruvino karo realijas, apribodama prieigą prie Vakarų žiniasklaidos pranešimų, taip pat socialinių tinklų „Twitter“ ir „Facebook“ Rusijos teritorijoje.

Kiek tiksliai Rusijos karių žuvo Ukrainoje, lieka paslaptis. Iki pirmadienio, kai proputiniškas Rusijos bulvarinis laikraštis „Komsomolskaja pravda“ savo interneto portale paskelbė pranešimą, kuriame nurodė, kad žuvusiųjų skaičius padidėjo iki 9 861. Šio skaičiaus, kurį esą pranešė Gynybos ministerija, o vėliau redakcija jį atšaukė, teigdama, kad į portalą buvo įsilaužta, nepatvirtino Kremlius. Prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas antradienį sakė CNN: „Kalbant apie skaičius, nuo pat pradžių sutarėme, kad informacijos neatskleisime.“

Šis skaičius sutampa su informacija, kuria CNN pasidalijo JAV ir NATO pareigūnai, neseniai pateikę skaičiavimus, kad Rusijos aukų skaičius svyruoja nuo 3 000 iki 10 000. Ukrainos pareigūnai teigė, kad aukų skaičius yra dar didesnis – daugiau nei 15 000. CNN nepavyko patikrinti bendro žuvusių rusų skaičiaus.

Vienas ryškiausių pirmųjų karo Ukrainoje vaizdų – žuvęs rusų kareivis, kurio veidą ir kūną užgožė ką tik iškritusio sniego dulksna. Šioje nuotraukoje, kurią nufotografavo „New York Times“ fotožurnalistas Tyleris Hicksas, užfiksuotas daugiau kaip 150 000 rusų, pasiųstų kovoti su kaimynais, anonimiškumas ir rusų šeimų, desperatiškai siekiančių sužinoti bet kokią informaciją apie jų likimą, nerimas.

Ukrainos vyriausybė teigė, kad Rusijos kariuomenė atsiuntė mobiliuosius krematoriumus deginti savo žuvusiųjų. „Čia žūstančių rusų niekas neskaičiuoja, šiame kare žūsta žmonės. Ar žinote, kad jie atsivežė su savimi kremavimo kameras? Jie neketina grąžinti kūnų šeimoms. Jie nesiruošia pasakyti motinoms, kad čia žuvo jų vaikai“, – kovo 3 d. žurnalistams sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Ukrainos kariuomenės Generalinio štabo nuotr./Sunaikinta Rusijos karinė technika
Ukrainos kariuomenės Generalinio štabo nuotr./Sunaikinta Rusijos karinė technika

Tą pačią dieną valstybinė bendrovė „Ukrzaliznyca“, Ukrainos geležinkeliai, savo interneto svetainėje paskelbtame pranešime nurodė, kad suteikė Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms 20 vagonų-šaldytuvų žuvusiems rusų kariams išvežti iš kelių vietovių, įskaitant Odesą. Praėjus vos 72 valandoms, „Ukrzaliznyca“ vadovas savo asmeniniame „Telegram“ kanale paskelbė žinutę, kad Rusijos atstovams šių vagonų neprireikė. „Dėl “pergalingos„ propagandos jie pasirengę atimti iš motinų net galimybę palaidoti kūnus“, – rašė Oleksandras Kamyšinas.

Ukrainos vyriausybė sakė, kad vis dar laukia Rusijos valdžios institucijų prašymo dėl žuvusiųjų kūnų repatriacijos. Ukrainos vicepremjeras sakė, kad ketvirtadienį įvykusiame ministro pirmininko Deniso Šmyhalio ir Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto prezidento Peterio Maurerio susitikime buvo aptartas kūnų surinkimo ir identifikavimo klausimas. Tačiau Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas nepatvirtino, ar padeda Ukrainai grąžinti rusų palaikus į jų kilmės šalį, kaip numatyta tarptautinėje teisėje.

Ukrainos kariuomenės nuotr./Žuvęs rusų kareivis
Ukrainos kariuomenės nuotr./Žuvęs rusų kareivis

Vaizdo įrašuose ir pranešimuose pradėta kalbėti apie Rusijos karių nuostolių mastą. Kovo 18 d. JAV finansuojamos žiniasklaidos organizacijos „Laisvosios Europos radijas / Laisvės radijas“ Baltarusijos tarnyba paskelbė vaizdus, kuriuose matyti, kaip Rusijos greitosios pagalbos automobilių kolonos atvyksta į ligonines Baltarusijos pietuose, netoli Ukrainos sienos, ir pranešė, kad rajone perpildyti morgai.

Kovo 21 d. anglų kalba leidžiamos Ukrainos žiniasklaidos priemonės „The Kyiv Independent“ reportaže buvo aprašoma, kaip Ukrainos valstybinės pagalbos padalinys iškasė rusų karius, palaidotus nepažymėtuose bendruose kapuose Rusanivo kaime į rytus nuo sostinės. Jie buvo užkasti krūvoje be asmens tapatybės dokumentų ar identifikavimo kortelių.

VIDEO: Уничтоженная российская БМП-2 у Русанова

Rusijos valstybinės žiniasklaidos pranešimuose nurodomas 498 kare žuvusiųjų skaičius, o šalyje, kurioje karo cenzūra tapo kraštutinė – naujuoju įstatymu kriminalizuojami Kremliui prieštaraujantys pranešimai, užfiksuota nedaug laidotuvių. Nesant informacijos apie Rusijos žuvusiuosius, spragas bando užpildyti ukrainiečiai.

Ukrainos vidaus reikalų ministerijos sukurtoje interneto svetainėje ir „Telegram“ kanale, skirtame rusų šeimoms, nuolat skelbiamos žuvusių karių ir suimtų jaunuolių nuotraukos, kartais kartu su jų asmens tapatybės kortelėmis. Svetainės pavadinimas 200rf.com – tai niūri užuomina į Gruz-200, arba Cargo-200, karinį kodinį žodį, pradėtą naudoti aštuntajame dešimtmetyje per karą Afganistane, kuriuo sovietai vadino kareivių kūnus, įdėtus į cinku išklotus karstus, skirtus transportuoti.

Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Viktoras Andrusivas, kanalo, dar vadinamo „Ieškok savųjų“, kūrėjas ir koordinatorius, sakė, kad šią iniciatyvą pradėjo, norėdamas padėti rusų šeimoms surasti informaciją apie savo vaikus.

„Mes nekariaujame prieš Rusijos žmones. Ir nemanau, kad jie turėtų kentėti dėl savo režimo, kuris jiems meluoja ir sako, kad viskas gerai, niekas nemiršta, – sakė jis CNN. – Tai mūsų būdas atnešti jiems šiek tiek tiesos“.

Tačiau identifikuoti žuvusius Rusijos karius buvo sudėtinga užduotis. V.Andrusivas teigė, kad tik 30 jų giminaičiai, kurie peržiūri šiurpius žuvusiųjų vaizdus, ieškodami užuominų, ar jų artimieji gyvi, ar ne, rado „Telegram“ kanale.

Ukrainos pajėgos siunčia V.Andrusivui apleistų kūnų nuotraukas, tačiau jie dažnai neatpažįstami ir neturi jokių dokumentų.

„Labai sunku atpažinti žuvusiuosius, nes paprastai jie neturi su savimi dokumentų, paprastai vadai paima jų dokumentus ir sudeda į kažkokias dėžes. Paprastai jie žūsta per apšaudymą. Ir negalima identifikuoti metalinių žetonų, kur užrašytas jų numeris, tai nesuteikia mums jokios informacijos apie žmogų“, – sakė V.Andrusivas.

O kovui persiritus į balandį ir temperatūrai pakilus dar aukščiau, problema tik paaštrės.

„Problema su rusų kūnais yra tikrai didelė. Jų yra tūkstančiai. Kai buvo šalta, viskas buvo gerai, o dabar turime problemų, nes rusai nenori pasiimti kūnų, – sakė V.Andrusivas. – Tiesą sakant, nežinau, ką darysime su jų kūnais artimiausiomis savaitėmis“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne