Ukrainoje moterų mobilizacija nevyksta: melagiena platinama su žiopla klaida

Baigiantis penktam karo Ukrainoje mėnesiui, socialiniuose tinkluose plinta įrašai, esą buvo paskelbta moterų mobilizacija. Tai nėra tiesa – tam tikrų specialybių atstovės dar pernai buvo paprašytos užsiregistruoti, bet tai nereiškia šaukimo į kariuomenę. Melagiena grindžiama negrabiai suklastotu įsakymu, kurio kūrėjas pamiršo, kiek dienų turi birželis, ir užrašė klaidingą datą.
Ukrainos kariuomenėje tarnauja jau ne vienas tūkstantis moterų
Ukrainos kariuomenėje tarnauja jau ne vienas tūkstantis moterų / Ekrano nuotr. iš „Voice of America“ kanalo „YouTube“

Paskelbė ir Marija Zacharova

Pranešimai, esą Ukraina ruošiasi reguliariąją kariuomenę papildyti moterimis, internete ėmė plisti prieš gerą mėnesį.

Viename pirmųjų įrašų „Twitter“ buvo išdėstytas moterų šaukimo į privalomąją karo tarnybą „planas“.

„Ukrainoje ruošiamasi moterų mobilizacijai, siekiant „nepertraukiamo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų personalo praradimų atnaujinimo“. Pirmiausia iki birželio 15 d. pradžios prasidės moterų, jau esančių kariuomenėje, mobilizacija, o iki birželio 31 d. karo prievolės punktuose bus registruojamos ukrainietės nuo 18 iki 60 metų.“

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Socialiniuose tinkluose platinamas ir netikras įsakymas dėl moterų mobilizacijos
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Socialiniuose tinkluose platinamas ir netikras įsakymas dėl moterų mobilizacijos

Komentaruose įrašo autorė pacitavo Ukrainos pirmąją ponią Oleną Zelenską, kuri vieno renginio metu nurodė, kad šalies kariuomenėje tarnauja 37 tūkst. moterų, o daugiau nei 1 tūkst. iš jų jau tapo vadėmis.

„Vyrai baigėsi? – ironiškai klausė „Twitter“ vartotoja, kurios paskyra buvo laikinai užblokuota dėl socialinio tinklo taisyklių pažeidimo. – Panašu, kad atėjo laikas atsikratyti ukrainietėmis moterimis. Apskritai tai tiesiog baisu – kruvinas režimas aukoja tautos genofondą vardan savo išsaugojimo…“

„Mergaitės, turite šansą. Jūs juk tokios karingos“, – sarkastiškai komentaro kita „Twitter“ vartotoja.

Netrukus žinią apie moterų šaukimą į kariuomenę paskelbė rusiškas tinklalapis pravda.ru, ten pat pasirodė ir Rusijoje gimusio, bet Izraelyje daugiau nei pusę amžiaus gyvenančio karybos eksperto Jakovo Kedmio nuomonė, kad „prasidėjo ukrainiečių genofondo utilizacija“.

Viename įraše „Twitter“ buvo papildyta, kad įsakymas galioja Charkivo, Dnipropetrovsko, Kirovogrado, Kyjivo, Mykolajivo, Odesos regionams, taip pat – daliai Donecko ir Zaporižios sričių.

Taip pat skaitykite: Ukraina skelbia apie puolimą Chersone ir milijoną karių: ar tai realu?

Angliškų įrašų buvo ir daugiau (čia, čia). Ne kartą melagienas skelbęs Nyderlandų tinklalapis „Frontnieuws“ taip pat publikavo straipsnį, esą ukrainietės privalomai bus šaukiamos į kariuomenę. „Blogiau nei per Antrąjį pasaulinį karą“, – remdamasis vokišku tinklaraščiu (kur tekstas, beje, vėliau buvo papildytas prierašu, kad iš pradžių patikimas atrodęs dokumentas greičiausiai nėra tikras) pktinosi neįvardytas jo autorius.

Įrašai apie moterų šaukimą ėmė plisti, vos apie tai savo kanale „Telegram“ užsiminė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova.

Ji apsimetė besidominti, ar tiesa, ką perskaitė naujienų pranešimuose: kad Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas pradeda mobilizacijos renginius Ukrainos pilietėms.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Viena iš pirmųjų melagienos skleidėjų - Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Viena iš pirmųjų melagienos skleidėjų - Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova

„Šlovė-Ukrainoje kviečia savo sūnus ir dukras. Sofos, telefoninius ir kitus patriotus. Esu tikra, kad po pirmo skambučio jie bėgs pasirašyti pas savo diplomatus, stumdydami vienas kitą alkūnėmis, tarsi tai būtų nemokamas bavariškų dešrelių davinys“, – sarkazmo neslėpė ministerijos atstovė, prieš tai dar tariamai suabejojusi, ar tai nėra melagiena.

M.Zacharovos įrašas, kuriame nenurodytas joks informacijos šaltinis, jau perskaitytas 235 tūkst. kartų.

Socialiniuose tinkluose galima rasti net šaukimo, adresuoto 1990 m. gimusiai Marinai Mykolajivnai (pavardė užtušuota), kopiją.

Ne vienas požymis, kad suklastotas

Prie kai kurių įrašų apie moterų šaukimą į kariuomenę buvo pridėta ir tariamo įsakymo dėl to kopija. Visas „dokumentas“ matyti šiame ir šiame „Twitter“ įrašuose.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Platinamas ir merginai adresuotas kvietimas prisistatyti į karo prievolės tarnybą
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Platinamas ir merginai adresuotas kvietimas prisistatyti į karo prievolės tarnybą

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininko Serhijaus Šaptalos tariamai pasirašytas raštas esą paremtas dviem įsakymais: prezidento – dėl mobilizacijos (šių metų, Nr. 69) ir Gynybos ministerijos – dėl moterų registracijos (pernykštis, Nr. 313).

„Įsakau: iki 2022 m. birželio 15 d. pagal Ukrainos Gynybos ministerijos įsakymą parengti moterų, priimtų į kariuomenę, sąrašus ir vykdyti mobilizaciją.

Iki 2022 m. birželio 31 d. organizuoti moterų nuo 18 iki 60 metų ir be apribojimų registracijos renginius. Parengti mobilizuotųjų pagal šį įsakymą dislokavimo ir bendrojo karinio rengimo planus.“

M.Zacharova, net jei informacijos apie šaukimą tikrumu suabejojo apsimestinai, dėl to buvo teisi – platinamas įsakymas yra klastotė.

Taip pat skaitykite: Internautai svarsto: žvaigžde tapusi ukrainietė su uniforma – aktorė ar karė?

Pirmoms abejonėms sukelti nereikia atlikti rimtos ekspertizės, užtenka atidžiau paskaityti „dokumentą“ arba įrašus socialiniuose tinkluose. Nurodyta, kad iki birželio 31-osios į karo tarnybą bus registruojamos visos ukrainietės, bet tokios datos nėra – šis mėnuo turi tik 30 dienų. Ant šio kabliuko užkibo net Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė.

Moterų šaukimas į karo tarnybą mobilizacijos metu galimas tik gavus jų sutikimą. Ukrainos įstatymai nenumato privalomos moterų karo prievolės ir šiuo metu tam nėra reikalo.

Neįprastai raštas atrodo ir vizualiai. Paieškojus kitų Ukrainos kariuomenės ar įvairių valdžios institucijų dokumentų, galima pastebėti, kad šiame neįprastai – kitu šriftu, gerokai ryškiau – parašyta data ir numeris. Šie skaitmenys įrašomi ranka, atspausdinami ant šablono arba surenkami kompiuteriu kartu su tekstu. Šiemet pavasarį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vado Valerijaus Zalužno pasirašytas įsakymas atrodė taip.

Padidinus socialiniuose tinkluose platinamą „dokumentą“, galima pamatyti, kad teksto pagrindas yra kiek kitokios spalvos, pastraipas rėmina neryškūs brūkšneliai, tarytum raštas būtų atspausdintas, sukarpytas, priklijuotas ant kito lapo ir tuomet nuskenuotas.

Tamsesnis fonas ypač gerai matyti aplink parašą. Be to, greta jo trūksta antspaudo, be kurio, net darant prielaidą, kad įsakymas yra autentiškas, jis negaliotų.

Dar viena detalė išdavikė – pasirašiusio karininko pavardė. Raidės šalia jos – S.O. – reiškia „Serhijus Oleksandrovičius“, mat Ukrainoje, kaip ir Rusijoje, įprasta žmones vadinti ir tėvavardžiu. Tačiau oficialius raštus S.Šaptala paprastai pasirašo tik pavarde ir pirma vardo raide (tuo galima įsitikinti čia, čia, čia).

Šauks vėliau ir tik kai kurias

Birželio 7 d. „įsakyme“ buvo duota sunkiai įgyvendinama užduotis – per vos daugiau nei savaitę mobilizuoti moteris, jau prisiregistravusias kariuomenėje. Kitoms, kurių turėtų būti daugiau nei O.Zelenskos minėti 37 tūkst. (dalis kurių jau ir kariauja), buvo duotos dar dvi savaitės.

Vos savaite anksčiau Lvivo regioninio karinio komisariato viršininkas Oleksandras Tiščenka portalui „Lviv.Media“ teigė, kad toks scenarijus nesvarstomas: „Moterų šaukimas į karo tarnybą mobilizacijos metu galimas tik gavus jų sutikimą. Ukrainos įstatymai nenumato privalomos moterų karo prievolės ir šiuo metu tam nėra reikalo.“

Kiek vėliau Kovos su dezinformacija centras prie Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos paneigė pranešimus apie moterų šaukimą į kariuomenę.

Gynybos viceministrė Anna Maliar savo ruožtu pavadino juos „rusiškomis melagienomis“ ir patikino, kad moterų mobilizacija kol kas nebūtina. Anot jos, nuo karo pradžios nė viena moteris nebuvo prievarta išsiųsta į frontą.

Dauguma Ukrainos oficialių dokumentų skelbiama internete. Nieko panašaus į platinamą „įsakymą“ pagal numerį, datą, pasirašiusiojo pavardę ir net pagal atskiras frazes iš jo rasti nepavyko. Nebuvo ir žiniasklaidos pranešimų apie tai.

Pernai spalį Gynybos ministerija paskelbė minėtą įsakymą Nr. 313, kuriuo nurodė daugiau nei šimto profesijų, vienaip ar kitaip susijusių su karyba, atstovėms – nuo medikių ir farmacininkių iki telekomunikacijų ir valstybės saugumo eksperčių – užsiregistruoti kaip šauktinėms.

Prasidėjus plataus masto invazijai ir įvedus karo padėtį, sąrašas kiek sutrumpėjo. Tačiau buvo paskelbta, kad nuo spalio 1 d. moterys bus pradedamos šaukti į kariuomenę – tam tikrų profesijų atstovės turės atvykti į teritorinius šaukimo centrus, praeiti medicininę apžiūrą ir pan. Bet tai galioja ne visoms moterims, tuo labiau – ne nuo „įsakyme“ paminėtų datų.

Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Socialinių tinklų vartotojai piktinasi, esą moterų tarnyba kariuomenėje reikštų jų „utilizaciją“
Ekrano nuotr. iš „Twitter“/Socialinių tinklų vartotojai piktinasi, esą moterų tarnyba kariuomenėje reikštų jų „utilizaciją“

Mobilizacija – šaukimas į privalomą karo tarnybą. Žmonės, esantys karinėje įskaitoje, gali būti labai didelė grupė, jai gali priklausyti ir vyrai, kuriems šiaip tarnauti kariuomenėje neleidžia sveikata ar pan., kurie gavo atleidimą, pavyzdžiui, dėl studijų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis