„Dėl visuotinės [kibernetinės] atakos naktį iš 2022 metų sausio 13-osios į 14-ąją Švietimo ir mokslo ministerijos tinklalapis laikinai neveikia“, – sakoma šios ministerijos „Facebook“ paskyroje paskelbtame pranešime.
Taip pat neveikia Užsienio reikalų ministerijos, Valstybinės nepaprastųjų situacijų tarnybos ir Ministrų kabineto interneto svetainės.
Atsakomybės už šią ataką kol kas niekas neprisiėmė.
URM tinklalapio pirmajame puslapyje buvo laikinai paskelbtas pareiškimas ukrainiečių, rusų ir lenkų kalbomis, iš kurio galima spręsti, kad ataka yra atsakas dėl Ukrainos provakarietiškos pozicijos.
„Ukrainieti! Visi jūsų asmeniniai duomenys buvo įkelti į bendrą tinklą. Visi duomenys kompiuteryje naikinami, jų atkurti neįmanoma. Visa jūsų informacija tapo vieša, – teigiama pareiškime. – Tai jums už jūsų praeitį, dabartį ir ateitį. Už Volynę, už OUN UPA (Antrojo pasaulinio karo laikų Ukrainos nacionalistų organizaciją ir Ukrainos sukilėlių armiją), už Galiciją, už Polesę ir istorines žemes.“
Švietimo ir mokslo ministerija nurodė, kad institucijos, įskaitant saugumo tarnybą SBU ir kibernetinę policiją, tiria šį incidentą.
Kibernetinė ataka buvo surengta tvyrant įtampai tarp Vakarų ir Rusijos, sutelkusios prie sienos su Ukraina stiprias pajėgas.
Vakarai kaltina Maskvą galimai planuojant įsiveržti į kaimyninę šalį, Rusijai pastaraisiais mėnesiais sutelkus prie sienos apie 100 tūkst. karių, daug tankų ir kitos sunkiosios karinės technikos. Maskva savo ruožtu šiuos kaltinimus atmeta.
Šią savaitę JAV ir jų sąjungininkės NATO surengė derybas su Rusija, mėgindamos išsklaidyti įtampą. Vis dėlto Ženevoje, Briuselyje ir Vienoje vykusios diskusijos apčiuopiamų rezultatų neatnešė.
Ketvirtadienį Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas pareiškė, kad Maskva neįžvelgia priežasčių rengti tolesnes saugumo derybas su Vakarais, kadangi per šią savaitę vykusias diskusijas pažangos nebuvo.