JAV ambasada Kijeve taip pat pasveikino Ukrainą ir išreiškė viltį, kad naujasis teismas bus sąžiningas ir nepriklausomas.
„Sveikiname Ukrainą su šiandienine sėkminga Aukštojo antikorupcinio teismo darbo pradžia. Palaikome ukrainiečių tautos viltį, kad teismas bus sąžiningas ir nepriklausomas bei stiprins teisės viršenybę Ukrainoje“, – rašoma ambasados paskyroje tviteryje.
Antikorupcinio teismo įkūrimas buvo viena iš sąlygų, kurias Ukraina turėjo įgyvendinti, kad ir toliau gautų finansinę paramą iš Vakarų.
„Aukštojo antikorupcinio teismo užduotis yra labai paprasta: korumpuotieji privalo būti nubausti, o valstybė, visuomenė ir investuotojai privalo būti apsaugoti“, – per atidarymą sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
„Ne tik turime atiduoti visuomenei tai, kas buvo pagrobta, bet ir sugrąžinti žmonėms tikėjimą, kad Ukrainoje yra teisingumas“, – pridūrė jis.
Naujo teismo įkūrimą inicijavo ankstesnis šalies vadovas Petro Porošenka.
Per visuotinį teismo teisėjų susirinkimą gegužę buvo nuspręsta, kad pirmoji darbo diena bus rugsėjo 5-oji. Teismo pirmininke tapo Olena Tanasevyč, kuri anksčiau dirbo teisėja Charkovo regione.
Ketvirtadienį O.Tanasevyč pranešė, kad antikorupciniam teismui bendrosios jurisdikcijos teismai perduos per 3 tūkst. baudžiamųjų bylų.
Ukrainos teisingumo sistema laikoma labai korumpuota, o naujajame antikorupciniame teisme dirbs 38 teisėjai, kurie buvo atrinkti po akylo ukrainiečių ir užsienio ekspertų patikrinimo.
27 teisėjai dirbs pirmojoje teismo instancijoje, o 11 teisėjų aukštesnėje instancijoje nagrinės skundus.
Ukrainai prireikė kelerių metų įkurti antikorupcinį teismą. P.Porošenka balandį pasirašė įsaką dėl teisėjų paskyrimo, o vėliau tą mėnesį prezidento rinkimuose jį nugalėjo politikos naujokas V.Zelenskis.
Kova su aukšto rango pareigūnų korupcija buvo vienas pagrindinių reikalavimų per proeuropietišką 2013–2014 metų sukilimą, nuvertusį buvusį Ukrainos režimą. Antikorupcinio teismo įsteigimas taip pat buvo viena pagrindinių sąlygų, kurias turi įvykdyti Kijevas norėdamas ir toliau bendradarbiauti su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF).
Vakarų ir Ukrainos aktyvistų spaudžiama naujoji Kijevo valdžia sukūrė virtinę kovos su korupcija struktūrų.
Tačiau visos antikorupcinės sistemos viršūnėje esančio specialaus teismo įsteigimas buvo vilkinamas; per pastaruosius metus už korupciją nebuvo nuteistas nė vienas aukšto rango pareigūnas.
Manoma, kad nepakankama kova su korupcija buvo P.Porošenkos pralaimėjimo rinkimuose pagrindinė priežastis.
Nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ sausį paskelbtame Korupcijos suvokimo indekse Ukrainai buvo skirta tik 120-a vieta iš 180.
Nors Ukraina tame indekse yra aukščiau už 138 vietą užimančią Rusiją ir per penkerius pastaruosius metus pakilo iš 142 vietos, ji vis dar gerokai atsilieka nuo savo Europos Sąjungos kaimynių, prie kurių siekia prisijungti.