NABU vadovas Artiomas Sytnikas gruodžio 1 dieną apkaltino vyriausybės pareigūnus, įskaitant Generalinę prokuratūrą ir Ukrainos saugumo tarnybą (SBU), sužlugdžius slaptas operacijas ir bandant sunaikinti biurą.
A.Sytniko teigimu, operacijos buvo sužlugdytos nelegaliai paviešinus slaptųjų NABU agentų nuotraukas, pasus, pavardes, automobilių numerius ir adresus. Anot A.Sytniko, šie agentai buvo susiję su Migracijos tarnybos korupcijos byla.
Generalinė prokuratūra nesutiko pakomentuoti situacijos.
NABU vadovas tikina, kad lapkričio 30 dieną Generalinė prokuratūra nelegaliai sutrikdė tyrimui dėl Migracijos tarnybos direktoriaus pavaduotojos Dinos Pimachovos pareikalauto kyšio. A.Sytniko teigimu, tyrimą vykdė NABU ir JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB).
SBU sulaikė septynis slaptus NABU agentus, susijusius su korupcijos tyrimu. Vienas jų buvo apkaltintas išprovokavęs D.Pimachovą pareikalauti kyšio. NABU tokius kaltinimus neigia. Vėliau agentai buvo paleisti.
SBU pareigūnai ir tyrėjai atliko kratas NABU agentų namuose. A.Sytniko teigimu, informaciją apie korupcijos tyrimą nutekino kiti teisėsaugos organai, o D.Pimachova buvo informuota apie korupcijos tyrimą, ją tos tarnybos nuteikė veikti prieš NABU.
„NABU detektyvai dirba sąlygomis, kai visa Ukrainos teisėsaugos sistema, ypač SBU Antikorupcinis departamentas ir Generalinė prokuratūra, jiems trukdo“, – teigė A.Sytnikas.
NABU vadovo teigimu, pagrindinis Generalinės prokuratūros ir SBU tikslas – „sužlugdyti visas slaptas (NABU) operacijas“.
„Deja, tikslas buvo pasiektas: visos operacijos buvo nutrauktos“, – sakė A.Sytnikas.
Interesų konfliktas?
Anot A.Sytniko, prokurorai ir SBU pareigūnai taip pat bandė gauti informacijos apie visą slaptų agentų tinklą, tačiau nesėkmingai. Jis pridūrė, kad prokurorų ir SBU pareigūnų veiksmai „galėjo būti įsakyti tautos lyderio siekiant sunaikinti NABU“.
Savo ruožtu NABU atmetė SBU ir prokurorų kaltinimus, kad biuro darbuotojai išprovokavo D.Pimachovą pareikalauti kyšio.
NABU teigia, kad Migracijos tarnybos direktoriaus pavaduotoja pati pareikalavo kyšio suteikdama Ukrainos pilietybę Irano piliečiui. NABU paviešino vaizdo įrašą, kuriame girdimas biuro darbuotojo ir D.Pimachovos pokalbis.
„Suma yra didelė, – sako D.Pimachova vaizdo įraše. – Tai padaroma taip gerai, kad sunku atskleisti. Tačiau 30 (tūkst. dolerių – red.) (25 tūkst. eurų) yra minimumas. Pasakyk jam, kad 30 (tūkst. dolerių).“
D.Pimachova kaltinimus neigia.
Lapkričio 28 d. NABU tyrimas dėl korupcijos seserinėje Nacionalinėje korupcijos prevencijos tarnyboje buvo perkeltas į prezidento kontroliuojamą SBU. Tai buvo padaryta Generalinės prokuratūros įsakymu.
Kritikai mano, kad toks perkėlimas reiškia bandymą nutraukti tyrimą, kadangi prezidentūra kontroliuoja SBU. Ją NAPC informatorė Hanna Solomatina apkaltino bandymu paveikti tarnybą.
Generalinio prokuroro Jurijaus Lucenko teigimu, tyrimo perkėlimo priežastis – galimas interesų konfliktas: NABU pradėjo tyrimą dėl NAPC vadovės Natalijos Korčak, nedeklaravusios automobilio „Skoda Octavia A7“.
Buvusio Generalinės prokuratūros tyrimų padalinio vadovo Sergejus Gorbatiuko ir teisininko Vitalijaus Tytyčo manymu, bylos perkėlimas į SBU buvo nelegalus, kadangi tik vienas NABU detektyvas, o ne visa tarnyba galimai dalyvauja interesų konflikte.