2023 05 16 /16:49

Ukrainos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas sučiuptas dėl 2,7 mln. JAV dolerių kyšio

Ukraina antradienį paskelbė, kad teisėsauga sulaikė šalies Aukščiausiojo Teismo pirmininką Vsevolodą Kniazjevą tyrime dėl 2,7 mln. dolerių (beveik 2,5 mln. eurų) vertės kyšininkavimo.
Ukrainos Aukščiausiojo teismo teisėjas Vsevolodas Kniazevas
Ukrainos Aukščiausiojo teismo pirmininkas Vsevolodas Kniazevas / „AP“/„Scanpix“

Apie sulaikymą paskelbta Kyjivui tęsiant kovos su korupcija pastangas, būtinas siekiant glaudesnės integracijos su Europos Sąjunga.

„Aukščiausiojo Teismo vadovas sulaikytas“, – žurnalistams Kyjive sakė Oleksandras Klymenko, aukšto rango pareigūnas, vadovaujantis vyriausybės antikorupcinėms pastangoms.

Ankstų antradienį Nacionalinis kovos su korupcija biuras (NABU) ir Specialioji antikorupcinė prokuratūra (SAP) pranešė, kad buvo atskleistas didelio masto korupcijos atvejis Aukščiausiajame Teisme – pranešta, kad jo vadovai ir teisėjai gavo kyšių.

NABU ir SAP pranešė, kad V.Kniazjevui dar nebuvo pareikšti kaltinimai, o tyrimas vis dar vyksta.

SAP prokuroras Oleksandras Omelčenko sakė, kad minimame tyrime sulaikyti du žmonės, įskaitant V.Kniazjevą. Kas yra antras asmuo, jis nenuodė.

„Ši byla šiandien mums yra prioritetinė. Yra kyšio davimas, yra motyvas, yra užfiksuotas faktas, yra konkretūs žmonės. Ir nėra jokios kitos potekstės“, – pabrėžė NABU vadovas Semenas Kryvonosas.

Jis teigė, kad tai yra didžiausia byla, susijusi su teismų sistema.

S.Kryvonosas tyrime figūruojančią teisėjų grupę prilygino nusikalstamai grupuotei.

O.Klymenko savo ruožtu sakė, kad NABU tyrėjai informaciją apie korupcijos schemą Aukščiausiame Teisme gavo šių metų pradžioje.

Kovos su korupcija pareigūnai teigia, kad ukrainiečių milijardierius Kostiantynas Ževaho pasiūlė kyšį teismo pareigūnams, o viskam tarpininkavo viena advokatų kontora.

Anot pareigūnų, K.Ževaho advokatams pervedė 2,7 mln. dolerių, iš kurių 1,8 mln. dolerių turėjo būti sumokėti Aukščiausiojo Teismo teisėjams, o 900 tūkst. dolerių – advokatams už „tarpininkavimo paslaugas“.

Jie teigė, kad K.Ževaho tikėjosi papirkti teismą, kad šis priimtų sprendimą, leidžiantį jam išlaikyti kasybos bendrovės, dėl kurios vyksta ginčas su buvusiais akcininkais, akcijų kontrolę.

Buvęs Ukrainos parlamento narys ir vienas turtingiausių šalies žmonių šiuo metu yra Prancūzijoje, o Kyjivas bando užsitikrinti jo ekstradiciją.

Gruodį jis buvo sulaikytas Prancūzijoje įtariant jį pinigų plovimu ir lėšų, susijusių su jo šalies bankininkystės verslu, pasisavinimu.

Kratos tęsiamos

Ukrainos naujienų svetainės „Dzerkalo Tyzhnia“ ir Nacionalinio antikorupcijos biuro duomenimis, šiuo metu kratos atliekamos pas dar 18 Aukščiausiojo Teismo teisėjų.

Ukrainos kovos su korupcija tarnyba patvirtino, kad atskleidė „didelio masto korupciją Aukščiausiajame Teisme“ – buvo aptikta Aukščiausiojo Teismo vadovybės ir teisėjų neteisėtos naudos gavimo schema.

Biuras pažadėjo detales pateikti vėliau, tačiau jau pasidalino pinigų nuotrauka.

Ukrainos nacionalinis antikorupcijos biuras/Kratos metu pas V.Kniazevą rastas kyšis
Ukrainos nacionalinis antikorupcijos biuras/Kratos metu pas V.Kniazevą rastas kyšis

Ukrainos Aukščiausiasis Teismas pranešė, kad dėl įvykių, susijusių su V.Kniazevu, antradienį bus surengtas neeilinis Aukščiausiojo Teismo plenarinis posėdis.

V.Kniazevas Aukščiausiojo Teismo pirmininko pareigas eina nuo 2021 m. gruodžio 1 d.

Sąsajas neigia

K.Ževaho spaudos tarnyba antradienį paneigė, jog jis turi ką nors bendra su Aukščiausiojo Teismo vadovo ar teisėjų papirkinėjimu.

„Jis neturi nieko bendra su situacija dėl įtariamo Aukščiausiojo Teismo pirmininko ar teisėjų papirkinėjimo“, – pareiškė tarnybos atstovai.

„Kai kurių žiniasklaidos priemonių pateikta informacija, kad neteisėtą naudą galėjo gauti verslininko interesais veikiantys asmenys, yra visiškai melaginga.

K.Ževaho niekada niekam nedavė ir negalėjo duoti tokių nurodymų. Jis ragina žiniasklaidą neskleisti nepatvirtintos informacijos, netapti manipuliacijų įrankiu ir neįvelti jo į reikalus, su kuriais jis neturi nieko bendra.“

K.Ževaho spaudos tarnyba taip pat neigia, kad ši byla yra susijusi su 2023 m. balandžio 19 d. Aukščiausiojo Teismo Didžiosios kolegijos sprendimu byloje dėl bendrovės „Ferrexpo“, kurios vienas iš akcininkų yra Ževago, 2002 m. įsigyto Poltavos kalnakasybos ir perdirbimo gamyklos akcijų paketo teisėtumo pripažinimo.

„Tai akivaizdžiai nepagrįstas ryšys ir apgaulė. Aukščiausiojo Teismo Didžioji kolegija balandžio mėnesio sprendimą priėmė ne mano asmeniniais interesais, o didelės, viešosios bendrovės, turinčios gerbiamų akcininkų, kuria prekiaujama pagrindiniame Londono vertybinių popierių biržos aukšte, interesais“, – sakė ologarcho spaudos atstovai.

Aukščiausiasis Teismas priėmė teisiškai pagrįstą sprendimą. Jis sustabdė abejotinų ofšorinių bendrovių, susijusių su asmenimis, įtrauktais į JAV ir Europos sankcijų sąrašus, įskaitant Rusijos piliečius, bandymą perimti svarbų pramonės turtą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis