Suprasti akimirksniu
- Viename kape netoli Bučos buvo surasti dar septyni lavonai, keli iš jų – surištomis rankomis ir kojomis. Netoli Kyjivo esanti Buča yra tapusi Rusijos karo nusikaltimų Ukrainoje simboliu.
- Nuo Rusijos invazijos pradžios Ukraina neteko ketvirtadalio dirbamos žemės, ypač pietuose ir rytuose
- Pasak Luhansko srities gubernatoriaus Serhijaus Haidajaus, visi trys tiltai į apgultą rytinį Sjevjerodonecko miestą yra sugriauti
- Sjevjerodonecke likę Ukrainos kariai turi „pasiduoti arba mirti“, pareiškė apsišaukėliškos „Donecko liaudies respublikos“ karinis atstovas
- Per pirmąsias šimtą karo prieš Ukrainą dienų Rusija iš iškastinio kuro eksporto uždirbo 93 mlrd. eurų
Svarbiausias pirmadienio naujienas skaitykite ČIA.
Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.
V.Zelenskis kariuomenės vadui V.Zalužnui pavedė patikrinti, kaip aprūpinti Ukrainos kariai
23:32
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadui Valerijui Zalužnui nurodė patikrinti, ar šalies gynėjai aprūpinti būtinomis asmeninės apsaugos priemonėmis. Apie tai V.Zelenskis papasakojo savo vakariniame kreipimesi.
„Paprašiau Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiąjį vadą labai atidžiai sureaguoti į pranešimus žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose, kad dalis mūsų karių neturi pakankamai individualios apsaugos priemonių.
Ataskaitos, kurias aš gaunu, ženkliai skiriasi nuo to, ką aptarinėja visuomenė. Ir aš laukiu, kad būtų patikrinta logistika kariuomenėje. Patikrinta, kas tiekiama ir kaip išdalijamos asmeninės apsaugos priemonės.
Šiandien visiems, kurie yra karo veiksmų zonose, turi pakakti visko, kas būtina apsisaugojimui. Valstybė užtikrina tokį aprūpinimą“, – pareiškė V.Zelenskis.
Okupantai dalyje užgrobto Mariupolio įjungė elektros tiekimą
23:09
Rusų okupantai centriniame užgrobto Mariupolio rajone įjungė elektros tiekimą, bet leidžia kiekviename bute įsijungti ne daugiau nei vieną lemputę, mero patarėją Petro Andriuščenką cituoja nv.ua.
Pasak jo, įjungti šaldytuvą, kondicionierių, skalbimo mašiną ar „svarbiausią propagandos draugą televizorių“ yra draudžiama.
„Jeigu aptinkama, mažiausia atjungiama. Realybėje – pora butų įsijungia šaldytuvus, pusė kvartalo lieka be šviesos. Užtat nuotraukėlės geros, galima vėl šūkauti, kad „gyvenimas pagerėjo“, – pridūrė jis.
Rusijos armija Mariupolį blokavo ir šturmavo ilgiau nei tris mėnesius. Okupantų veiksmai sukėlė milžinišką humanitarinę katastrofą. Rusijos armija subombardavo miesto gyvenamuosius rajonus ir civilinę infrastruktūrą. Miesto šturmo metu žuvo ne mažiau 25 tūkst. gyventojų.
Mariupolio meras Vadymas Boičenka pareiškė, kad dėl gėlo vandens trūkumo miestui gresia epidemijos, o iki metų galo jame gali mirti dar per 10 tūkst. žmonių.
V.Sinkevičius: dauguma eurokomisarų palaiko kandidatės statuso suteikimą Ukrainai
22:29
Dauguma Europos Komisijos narių palaiko kandidatės statuso suteikimą Ukrainai, sako Lietuvos atstovas institucijoje Virginijus Sinkevičius.
Apie Europos Sąjungos politiką rašantis portalas „Politico“ pirmadienį paskelbė, jog Europos Komisija ruošiasi rekomenduoti suteikti su Rusija kariaujančiai šaliai kandidatės statusą. Galutinį sprendimą dėl to turės priimti Europos Vadovų Taryba.
„Pirmadienį vyko komisarų diskusija ir iš tiesų Politico yra akivaizdžiai gerai informuoti, kad ta koalicija palaikanti Ukrainą ir suteikimą kandidatės statuso yra daug didesnė, bet dar reikia diskutuoti su kolegomis, nes tų nuomonių yra įvairių“, – LRT antradienį sakė V.Sinkevičius.
Pasak jo, kai kurie komisijos nariai mano, kad Ukrainai drauge su kandidatės statusu reikėtų numatyti tam tikras sąlygas.
Plačiau apie tai skaitykite čia.
V.Zelenskis: mes nesame teroristai ir nešaudome į civilius
20:45
Prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad ukrainiečiai nėra teroristai, kad apšaudytų Rusijos Federacijos teritorijas, kuriose gyvena civiliai.
Tai jis sakė per Danijos žiniasklaidos atstovams skirtą internetinę spaudos konferenciją, praneša pravda.ua.
V.Zelenskis buvo paklaustas, ar Ukraina apšaudytų Rusijos teritoriją, jei Vakarai su tuo sutiktų.
„Ne. Mes nesame suinteresuoti apšaudyti civilius gyventojus. Mes nesame teroristai, kad apšaudytume civilių kvartalus. Esame normalūs sveiki žmonės. Mums reikia šių ginklų, kad išlaisvintume savo valstybę“, – sakė jis, turėdamas omenyje tolimojo nuotolio artilerijos sistemas, kurių Ukraina prašo iš Vakarų kuo daugiau.
V.Zelenskis paaiškino, kad Ukrainoje yra vietų, kur ukrainiečių gynėjai susitelkę daugiau nei už 100 kilometrų nuo Rusijos okupantų.
Todėl, pasak V.Zelenskio, Ukrainai reikia tinkamų ginklų, kurie pasiektų užpuolikus tokiu atstumu.
Pentagonas: V.Putinas vis dar nori gal ir visos Ukrainos
20:41
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tikriausiai vis dar nori perimti didžiąją dalį Ukrainos, jei ne visą šalį.
Tai pareiškė Jungtinių Valstijų gynybos sekretoriaus pavaduotojas politiniams reikalams Colinas Kohlis, pranešė „Reuters“.
Kalbėdamas Naujojo Amerikos saugumo centro organizuotame renginyje, C.Kohlis sakė, kad Rusijos prezidentui tikriausiai teks susiaurinti savo taktinius karo tikslus.
„Vis dar manau, kad jis turi planų dėl didelės Ukrainos dalies, jei ne visos šalies. Tačiau nemanau, kad jis gali pasiekti šiuos tikslus“, – sakė gynybos sekretoriaus pavaduotojas.
Sugriautų Sjevjerodonecko tiltų vaizdai
20:36
Kaip jau buvo pranešta anksčiau, visi tiltai, vedantys į Rusijos pajėgų iš dalies užimtą, bet Ukrainos karių tebeginamą Sjevjerodonecko miestą buvo sugriauti. Birželio 11 d. darytose „Maxar Technologies“ bendrovės palydovinėse nuotraukose matyti, kokio masto žala padaryta patiems tiltams ir gretimiems keliams.
Kai kurie statiniai yra akivaizdžiai apgadinti ar net sunaikinti, o kiti fotografavimo metu dar veikė.
Luhansko srities gubernatorius Serhijus Haidajus sakė, kad Sjevjerodonecke ir kaimyniniame Lysyčanske liko apie 15 000 civilių gyventojų.
Prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Sjevjerodonecko likimas gali nulemti karo šalies rytuose baigtį, pažymėdamas, kad per intensyvias kovas prie miesto žuvo nemažai Ukrainos kovotojų
Ukrainos gynybos ministerija: Vakarai pristatė tik 10 proc. reikiamos ginkluotės
20:29 Atnaujinta 20:50
Vakarų partneriai pristatė Ukrainai tik apie 10 proc. žadėtos ginkluotės, kurios Kyjivas prašė, kad pasiektų karinį paritetą su Maskva, per televizijos maratoną sakė šalies gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar, praneša BBC Rusijos tarnyba.
„Kad ir kiek pastangų Ukraina dėtų, kad ir kokia profesionali būtų mūsų kariuomenė, mes negalime laimėti šio karo be partnerių pagalbos [...] Iš to, ko Ukraina reikalavo, iš to, ko mums reikia, gavome apie 10 proc.“, – tikino H.Maliar.
Ji pabrėžė, kad Vakarai turi paspartinti karinę pagalbą Ukrainai, nes kiekviena delsimo diena reiškia „Ukrainos kovotojų gyvybes, Ukrainos piliečių gyvybes, civilių gyventojų gyvybes, tai yra sugriauti Ukrainos miestai ir, kaip jau matome, tai yra laikinai okupuotos teritorijos“.
„Negalime labai ilgai laukti, nes situacija labai sudėtinga“, – pridūrė H.Maliar, turėdama omenyje Rusijos progresą Donbase, kur Maskvos pajėgos nori užimti visą Luhansko regioną.
Kiek anksčiau Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis vėl kreipėsi į Vakarus, prašydamas sunkiosios ginkluotės, ir kritikavo kai kurių Europos lyderių „santūrų elgesį“, kuris, pasak jo, „labai sulėtino ginklų tiekimą“.
„Esu dėkingas už tai, kas atkeliauja, bet jie (ginklai) turi atvykti greičiau“, – sakė jis Danijos žurnalistams per internetinę spaudos konferenciją.
Pasak prezidento, Rusija turi „šimtus kartų daugiau įrangos ir ginklų“ nei Ukraina. Kyjivas neturi pakankamai „tolimojo nuotolio ginklų“ ir „šarvuočių, ir dėl to mes prarandame žmones“, sakė jis.
Greitis, kuriuo Ukraina sugeba susigrąžinti Rusijos užimtas teritorijas, „iš tikrųjų priklauso nuo šios pagalbos ir ginklų“, pabrėžė V.Zelenskis.
„Jei nebus paspartintas ginklų tiekimas, bus sąstingis... žmonės ir toliau žus. Jei mums bus suteikta ginklų, judėsime į priekį“, – pridūrė jis.
Rusija įtraukė į „juoduosius sąrašus“ 49 JK piliečius, tarp jų garsius žurnalistus
19:38
Rusija antradienį paskelbė įtraukianti į „juoduosius sąrašus“ 49 Jungtinės Karalystės piliečius, tarp jų gynybos pareigūnus ir garsius transliuotojo BBC, leidinių „Financial Times“ ir „The Guardian“ žurnalistus.
Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui vasario 24 dieną pradėjus invaziją į Ukrainą, Britanija prisideda prie tarptautinių pastangų nubausti Maskvą turto įšaldymu, kelionių draudimais ir ekonominėmis sankcijomis.
„Į sąrašą įtraukti britų žurnalistai dalyvauja sąmoningai skleidžiant melagingą ir vienpusišką informaciją apie Rusiją ir įvykius Ukrainoje ir Donbase“, – sakoma Rusijos Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.
Tarp žurnalistų, kuriems uždrausta atvykti į Rusiją, yra Shaunas Walkeris iš „The Guardian“, Gideonas Rachmanas iš „Financial Times“ ir politikos analitikas Markas Galeotti.
Sąraše taip pat yra dienraščio „The Times“ redaktorius Johnas Witherow, laikraščio „The Daily Telegraph“ redaktorius Chrisas Evansas, BBC generalinis direktorius Timas Davie, „The Guardian“ redaktorė Katharine Viner, laikraščio „Daily Mail“ redaktorius Edwardas Verity.
Be to, Rusija taikys sankcijas BBC radijo „Radio 4“ laidų vedėjui Nickui Robinsonui ir televizijos „Sky News“ laidų vedėjai Sophy Ridge.
Sąraše taip pat yra 20 aukšto rango pareigūnų ir veikėjų, susijusių su gynybos industrija, tarp jų karališkųjų oro pajėgų vadovas Michaelas Wigstonas bei parlamentaras Leo Docherty.
„Žmonės, susiję su britų gynybos kompleksu, dalyvauja priimant sprendimus dėl ginklų tiekimo Ukrainai“, – nurodė rusų Užsienio reikalų ministerija.
Londonas jau yra pasiūlęs daugiau kaip 750 mln. svarų (866 mln. eurų) vertės karinės pagalbos Ukrainai, įskaitant oro gynybos sistemas, tūkstančius prieštankinių raketų, įvairios amunicijos, šimtus šarvuotų transporto priemonių.
Rusija ragina Sjevjerodonecke esančius Ukrainos karius pasiduoti trečiadienį
17:01
Sjevjerodonecke verdant mūšiams, o rusams kontroliuojant didžiąją dalį miesto, Rusijos kariuomenė reikalauja, kad ukrainiečių kariai trečiadienį 8 val. ryto Maskvos (ir Lietuvos) laiku sudėtų ginklus.
Kovotojams buvo liepta „nutraukti beprasmį pasipriešinimą ir sudėti ginklus“, naujienų agentūra „Interfax“ citavo Rusijos nacionalinio gynybos valdymo centro vadovą Michailą Mizincevą, rašo BBC.
Ukraina teigia, kad jos kariai vis dar laikosi Sjevjerodonecke po to, kai Rusijos pajėgos sugriovė paskutinį tiltą tarp miesto ir Ukrainos kontroliuojamos teritorijos.
Anksčiau Rusija skelbė siūlnti trečiadienį sukurti humanitarinį koridorių, kad būtų galima evakuoti chemijos gamykloje įstrigusius civilius gyventojus, kurių ten daugiau nei 500.
Tačiau Rusija ne kartą nesilaikė susitarimų dėl humanitarinių koridorių.