Kijevo Boryspilio tarptautiniame oro uoste, kur mėlynai geltonos spalvos vėliava puoštas lėktuvas juos atskraidino iš Maskvos, šeimos nariai negalėjo sulaikyti savo emocijų, skelbia rferl.org.
Po vieną jie puolė prie savo išlaisvintų artimųjų, neslėpdami ašarų. Buvusių sulaikytųjų vaikai tėvus beveik išvertė iš kojų, kai bėgo jų apkabinti.
V.Zelenskis stovėjo laiptų papėdėje ir kai kiekvienas vyras išeidavo iš lėktuvo, jis pasisveikindavo paspausdamas ranką.
Aplink juos visus buvo dešimtys fotografų ir žurnalistų, kurie norėjo užfiksuoti šią akimirką.
Tai buvo emocinga pabaiga intensyvių Kijevo ir Maskvos derybų, kurios truko kelerius metus.
Iš viso 35 ukrainiečiai Rusijos buvo paleisti ir atskraidinti į Kijevą. Tarp jų buvo 24 jūreiviai, kuriuos Rusija sulaikė netoli Kerčės sąsiaurio 2018-ųjų lapkritį. Taip pat ten buvo keletas aukšto rango asmenų, įskaitant filmų kūrėją Olegą Sentsovą ir žurnalistą Romaną Suščenko.
Mainais į tai Maskva gavo 22 ukrainiečius, 12 rusų ir vieną moldavą. Tarp grupės narių turbūt labiausiai pastebimas buvo Rusijos valstybinių žinių reporteris Kirilas Vyšinskis.
Sėkmingas apsikeitimas kaliniais buvo Ukrainos prezidento V.Zelenskio politinė pergalė.
Nepaisant (arba galbūt dėl) patirties stokos, naujasis Ukrainos lyderis sugebėjo greitai įvykdyti savo rinkiminės kampanijos pažadą ir grąžinti ukrainiečių grupę, taip pademonstruodamas lankstumą.
Po atėjimo į valdžią V.Zelenskis atnaujino dialogą su Vladimiru Putinu, manydamas, kad bendravimas yra esminis dalykas atkuriant sugriautus dviejų šalių santykius.
„Mes susitarėme dėl pirmojo mūsų dialogo etapo. Taip pat turime susitarti dėl pirmojo karo pabaigos etapo – mūsų kariškių, jūreivių, teritorijų grąžinimo“, – sakė V.Zelenskis.
Jis ir V.Putinas nėra susitikę asmeniškai, bet keletą kartų yra kalbėję telefonu paskutines valandas prieš kalinių mainus, sakė V.Zelenskis.
Po ukrainiečių grąžinimo V.Zelenskio reitingai neabejotinai šoks į viršų, tačiau tai gali būti ir pavojinga nepatyrusiam prezidentui. Jei jis Rusijai atiduotų per daug, kritikai galėtų jį vertinti kaip švelnų Rusijos atžvilgiu ir pasirengusį daryti per didelius kompromisus su V.Putinu.
V.Zelenskis taip pat negali leisti V.Putinui atrodyti labiau laimėjusiam. Kalinių apsikeitimas buvo ir V.Putino, kuriam Vakarų vyriausybės darė spaudimą, kad šis nutrauktų agresyvią politiką Ukrainos atžvilgiu, išvestų pajėgas iš šalies rytų, grąžintų aneksuotą Krymą, pergalė.
V.Putinas gali pajusti, kad šie mainai suteikia jam geras galimybes sušvelninti Vakarų spaudimą ir ekonomines sankcijas, taikomas Rusijai.