Tikimasi, kad V.Zelenskis, pirmą kartą nuo Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 metais pradžios apsilankydamas Vidurio Rytuose ir Azijoje, toliau vyks į Japoniją, kur dalyvaus Didžiojo septynetuko (G-7) susitikime, nors anksčiau penktadienį pasirodė prieštaringų ukrainiečių pareigūnų pareiškimų šiuo klausimu.
„Atvykau į Saudo Arabiją. Kalbėsiu Arabų lygos viršūnių susitikime. Susitiksiu su sosto įpėdiniu princu Muhammadu bin Salmanu al Saudu ir surengsiu kitų dvišalių derybų“, – socialiniuose tinkluose paskelbė V.Zelenskis.
V.Zelenskis teigė, kad jo vizito prioritetas bus „pristatyti mūsų taikos formulę, kurios įgyvendinime turėtų dalyvauti kuo daugiau valstybių“.
„Kitas prioritetas – Ukrainos musulmonų bendruomenės apsauga“ Krymo pusiasalyje, kurį 2014 metais aneksavo Rusija, rašė jis.
„Krymas pirmas patyrė Rusijos okupaciją, o dauguma tų, kurie okupuotame Kryme patiria represijas, yra musulmonai“, – sakė jis.
Vienas Arabų lygos pareigūnas naujienų agentūrai AFP teigė, kad kvietimą Ukrainos lyderiui perdavė Saudo Arabija, o ne pats blokas. Saudo Arabijos pareigūnai neatsakė į prašymą pakomentuoti.
Neužmerkite akių prieš agresiją
Kreipdamasis į Arabų lygos vadovus Ukrainos prezidentas ragino juos padėti apsaugoti ukrainiečius nuo Rusijos agresijos ir atkreipė dėmesį į Kryme gyvenančius Ukrainos totorius.
„Krymas ir totoriai turėtų likti neatsiejama pasaulio musulmonų bendruomenės dalimi, tačiau Krymas pirmasis nukentėjo nuo Rusijos okupacijos. Labiausiai nuo okupacijos nukentėjo musulmonai.
Deja, pasaulyje ir čia, tarp jūsų, yra tokių, kurie užmerkia akis prieš tuos atvejus ir neteisėtas aneksijas. Esu čia tam, kad visi sąžiningai įvertintų, jog kad ir kaip rusai stengtųsi daryti įtaką, turi būti nepriklausomybė.“
Jis padėkojo Saudo Arabijai už pagalbą derantis dėl kalinių grąžinimo ir paminėjo arabų studentus, kurie lankėsi ir studijavo Ukrainoje.
Aukščiausiojo lygio susitikimas rengiamas tuo metu, kai Saudo Arabija, didžiausia pasaulyje naftos eksportuotoja, stiprina savo diplomatinę įtaką Vidurio Rytuose ir už jų ribų.
Aukščiausiojo lygio susitikimas taip pat žymi Sirijos sugrįžimą į Arabų lygą. Sirijos narystė lygoje buvo sustabdyta 2011 metais dėl smurtinio susidorojimo su demokratijos šalininkų demonstrantais, sukėlusio pilietinį karą.
Saudo Arabijos parama
Persijos įlankos valstybės stengėsi išlikti neutralios Ukrainos konflikte, nepaisant Vakarų spaudimo Persijos įlankos naftos gamintojams padėti izoliuoti Rusiją, kitą „OPEC+“ organizacijos narę, pažymėjo naujienų agentūra „Reuters“.
Praėjusiais metais Saudo Arabija pareiškė, kad skiria Ukrainai 400 mln. dolerių humanitarinę pagalbą po to, kai sulaukė griežtos Jungtinių Valstijų kritikos dėl „OPEC+“ sprendimo sumažinti naftos gavybą, kuris, kaip manoma, padeda Rusijai papildyti savo iždą didinant kainas.
Saudo Arabijos kronprincas Mohammedas bin Salmanas jau anksčiau tarpininkavo sprendžiant Rusijos ir Ukrainos konfliktą.
Pernai jis pasiekė diplomatinį triumfą, kai užtikrino 10 užsieniečių paleidimą, kuriuos Rusija buvo paėmusi į nelaisvę Ukrainoje. Manoma, kad šį žingsnį padėjo žengti jo glaudūs ryšiai su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
Ukrainos lyderio prisijungimo prie Arabų Lygos susitikimo neturėtų stebinti. Anksčiau analitinių tyrimų centro AfriKo direktorius Žilvinas Švedkauskas 15min teigė, kad Ukraina vykdo labai sėkmingą tarptautinę komunikaciją.
„Praėjusiais metais ir šiemet – tiek Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, tiek Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba – ne kartą susitiko tiek gyvai, tiek per nuotolį su Afrikos Sąjungos narėmis, jai pirmininkavusio Senegalo ir kitų Afrikos šalių vadovais. Jie labai nuosekliai bando žingsnis po žingsnio dekonstruoti Rusijos propagandą“, – tvirtino Ž.Švedkauskas.