Trys pagrindinės opozicinės partijos paskelbė, kad steigia „nacionalines pasipriešinimo pajėgas“ – po to, kai milicija šeštadienį brutaliomis priemonėmis išvaikė opozicijos šalininkų mitingą ir kai buvo sužeista kelios dešimtys žmonių.
Mitingą šeštadienį paryčiais vaikė guminėmis lazdomis ginkluoti milicininkai, kurie puolė maždaug tūkstantį protestuotojų sostinės Kijevo Nepriklausomybės aikštėje.
Turėtume išeiti ir parodyti, kad neleisime jiems mūsų žeminti, kad kovosime už savo teises
Penktadienį vakare Kijevo centre buvo susirinkę 10 tūkst. žmonių, kurie reikalavo V.Janukovyčiaus nušalinimo jam atsisakius pasirašyti svarbią politinę ir laisvosios prekybos sutartį su ES.
Opozicija pakvietė į naują protestą viename miesto centro parke, nes Nepriklausomybės aikštę milicija aptvėrė metaliniais barjerais.
„Galime ir turėtume nušalinti šią valdžią“, – paskelbdamas apie naują protestą maždaug 10-čiai tūkst. šalininkų šeštadienį vakare sakė pasaulio bokso čempionas Vitalijus Klyčko, partijos UDAR („Smūgis“) lyderis.
„Turėtume išeiti ir parodyti, kad neleisime jiems mūsų žeminti, kad kovosime už savo teises“, – sakė jis miniai po beveik savaitę trukusių masinių protestų, kurie Ukrainoje kilo valdžiai nusprendus atsisakyti sutarties dėl kelio integracijai į ES atvėrimo.
ES kaltino Maskvą tuo, kad ji spaudė buvusią sovietinę Ukrainą, kuri yra labai priklausoma nuo Rusijos gamtinių dujų, atsisakyti Asociacijos sutarties su Bendrija.
Šeštadienį vakare V.Janukovyčius paskelbė pareiškimą, kuriame sako, kad yra „giliai pasipiktinęs“ jėgos naudojimu prieš protestuotojus, ir žada, kad atsakingi asmenys bus nubausti.
Opozicijos protestuotojai šeštadienį susirinko prie vienos cerkvės auksiniais kupolais, kur anksčiau tą pačią dieną priebėgą rado keli šimtai demonstrantų, daugelis – iš kitų miestų.
Po protesto išvaikymo šeštadienį paryčiais, vienuoliai tame Šv. Mykolo vienuolyne protestuotojams, kurių daugelio drabužiai buvo sukruvinti ir kurių daugelis nešėsi vėliavas, suteikė pirmąją pagalbą ir juos pamaitino.
Visi mus apleido. Mus paliko vienus prieš milicijos lazdas
Paprasti ukrainiečiai ėmė rinkti maistą ir drabužius protestuotojams, kurie ketino praleisti naktį cerkvėje.
Daugelis sakė, kad jaučiasi išduoti ir vyriausybės, ir opozicijos.
„Visi mus apleido. Mus paliko vienus prieš milicijos lazdas“, – sakė protestuotojas Igoris Mitrovas, kurio galva buvo aprišta tvarsčiu, o drabužiai – sutepti krauju.
Vienas vienuolių, kuris nenorėjo skelbtis savo vardo, sakė, kad demonstrantams buvo leista likti cerkvėje, su sąlyga, kad jie nerūkys ir negers.
„Mūsų vienuoliai užtikrins, kad jie turėtų maisto ir karštos arbatos“, – pridūrė jis.
Bažnyčios lyderiai pasmerkė smurtą ir paragino valdžią bei opoziciją vengti tolesnių susirėmimų.
Papildyta 13.48 Dešimtys tūkstančių ukrainiečių sekmadienį nepaisė draudimo protestuoti ir žygiavo per Kijevo centrą reikšdami paramą pirmalaikiams rinkimams, kuriais prezidentas Viktoras Janukovyčius būtų nubaustas už atsisakymą pasirašyti svarbią sutartį su ES.
Demonstrantai susirinko viename parke, o paskui pajudėjo į Nepriklausomybės aikštę, nepaisydami teismo nurodymo, kuriuo uždraudžiami mitingai miesto centre, pranešė korespondentai.
Demonstrantai gieda nacionalinį himną ir skanduoja „Ukraina yra Europa“, mojuoja ES ir Ukrainos vėliavomis.
Mes ką, norime iki Libijos ar Tuniso nueiti?
Protestai Kijeve kasdien rengiami jau daugiau kaip savaitę, nuo to laiko, kai V.Janukovyčius atsisakė pasirašyti sutartį su ES dėl laisvosios prekybos ir glaudesnio politinio bendradarbiavimo.
Prezidentas šį savo sprendimą teisino tuo, kad Ukraina negali sau leisti nutraukti prekybinių ryšių su Rusija.
Papildyta 14.18 Palygino su Libija ir Tunisu
Kijeve mitinguotojams nesitraukiant iš centro, Ukrainos sostinės milicijos vadovas Valerijus Koriakas įteikė atsistatydinimo pareiškimą, skelbia gazeta.ru.
Tuo metu Ukrainos vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharčenko paragino ukrainiečius „nepasiduoti provokacijoms“ ir elgtis pagal įstatymus. Jo teigimu, milicija negali nereaguoti į kvietimus rengti masinius neramumus. „Mes ką, norime iki Libijos ar Tuniso nueiti? – sakė vidaus reikalų ministras. – Jeigu bus raginimai rengti masinius neramumus, mes reaguosime“.
Papildyta 14.23 val. Kijeve į Nepriklausomybės aikštę atėję protestuotojai pašalino metalinius barjerus, kurie buvo sustatyti aplink naujametinės eglės vietą, ir nepaisydami teismo uždraudimo planuoja mitingą.
Dalis milicininkų, kurie stovėjo su skydais, pasitraukė.
Nepriklausomybės aikštėje vis dar stovi komunalinių tarnybų technika, liko išimta dalis perklojamo grindinio. Tačiau patys komunalininkai taip pat sėdo į mašinas ir išvažiavo.
Protestuotojų kolonos toliau traukia į aikštę. Akcijos dalyviai užėmė joje likusią komunalininkų techniką.
Kaip praneša korespondentai, uniformuotų teisėsaugos pareigūnų aikštėje nematyti. Tuo tarpu prie Spalio rūmų yra susirinkę Kijevo milicijos vadovai.
Papildyta 15.03 val. Protesto akcijos perauga į revoliuciją?
Masinės protesto akcijos Ukrainoje jau peraugo į revoliuciją, Kijeve pareiškė judėjimo „Trečioji Ukrainos respublika“ lyderis, buvęs šalies vidaus reikalų vadovas Jurijus Lucenko.
„Mūsų planas suprantamas: tai jau ne mitingas, ne akcija. Tai – revoliucija“, – sakė jis, kalbėdamas susirinkusiesiems Nepriklausomybės Maidane.
Mūsų planas suprantamas: tai jau ne mitingas, ne akcija. Tai – revoliucija
Mitingo dalyviams ėmus skanduoti: „Revoliucija“, J.Lucenka pažymėjo, kad šiandien Ukrainoje pilietinė visuomenė ir politikai užbaigia tai, kas nebuvo padaryta per masines protesto akcijas 1991 ir 2004 metais.
„Šiandien čia miršta USSR. Tai jos laidotuvės“, – sakė jis, turėdamas galvoje Ukrainos Sovietinę Socialistinę Respubliką.
Papildyta 15.25 val. Paskelbė visuotinio streiko pradžią
Tuo tarpu opozicinės partijos „Svoboda“ („Laisvė“) lyderis Olehas Tiagnibokas pranešė apie visuotinio streiko pradžią. „Mes pradedame visuotinį streiką“, – pareiškė jis.
„Pradedant nuo šios minutes, mes čia liksime“, – pridūrė jis, turėdamas omenyje Nepriklausomybės Maidaną.
Protestuotojų kolonos toliau traukia į aikštę. Akcijos dalyviai „okupavo“ joje likusią komunalininkų techniką. Kaip praneša korespondentai, uniformuotų teisėsaugos pareigūnų aikštėje nematyti. Tuo tarpu prie Spalio rūmų yra susirinkę Kijevo milicijos vadovai.
Raginu visas Ukrainos motinas ir visus tėvus nepalikti valdžios veiksmų nenubaustų
Kalinama buvusi premjerė Julija Tymošenko – pagrindinė V.Janukovyčiaus priešininkė, kurios paleidimą ES buvo iškėlusi kaip sąlygą sutarčiai pasirašyti, – paragino ukrainiečius tęsti kovą.
„Raginu visas Ukrainos motinas ir visus tėvus nepalikti valdžios veiksmų nenubaustų“, – sakoma jos pareiškime, kurį perskaitė jos duktė Jevhenija.
Opozicija parengė reikalavimų sąrašą, kuriame yra reikalavimas tuoj pat nušalinti V.Janukovyčių ir jo vyriausybę, ir surengti pirmalaikius parlamento rinkimus.
Ukrainos parlamento opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas taip pat ragino šalininkus blokuoti Ukrainos vyriausybės pastatą, kai ji pirmadienį pratęs darbą.
Tuo tarpu naujosios „nacionalinės pasipriešinimo pajėgos“ turi organizuoti neribotos trukmės visuotinį streiką.
Papildyta 15.38 val. Reikalauja apkaltos prezidentui
Ukrainos rytiniame Charkovo mieste prie paminklo Tarasui Ševčenkai susirinkę proeuropietiški aktyvistai reikalauja apkaltos prezidentui ir šalies vyriausybės pasitraukimo.
Su šita valdžia nebėra ko kalbėti, tai neįmanoma po to, ką jie su mumis padarė!
„Su šita valdžia nebėra ko kalbėti, tai neįmanoma po to, ką jie su mumis padarė! Jie turi išeiti! Mūsų mitingas turi reikalauti apkaltos prezidentui, vyriausybės atsistatydinimo, parlamento paleidimo“, – pareiškė Charkovo žmogaus teisių gynimo grupės pirmininkas Jevhenijus Zacharovas.
Pasak jo, tik po naujų rinkimų jau su kita valdžia bus galima rengtis asociacijos sutarties su ES pasirašymui.
Ševčenkos paminklas aptrauktas savadarbe ES vėliava, prie jo pritvirtintas plakatas „Šlovė europinei Ukrainai, gana bizantybės“.
Tiesioginė transliacija iš Ukrainos:
Live streaming video by Ustream
Live streaming video by Ustream