Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pristatė konstitucijos pataisų projektą

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka trečiadienį pasiūlė konstitucijos pataisas, kurios suteiktų dideles naujas galias regionų valdžiai, bet nepatenkintų daugelio šalies rytuose veikiančių prorusiškų separatistų reikalavimų.
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka apkasuose netoli Mariupolio
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka apkasuose netoli Mariupolio / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pagal P.Porošenkos naująją viziją Ukrainos pagrindinis įstatymas apribotų prezidento galias kontroliuoti regionus ir išplėstų savivaldybių teises spręsti, kaip bus leidžiami jų teritorijose surinkti mokesčiai.

Tačiau konstitucijoje nesiūloma numatyti pusiau autonominio statuso, kurio reikalauja separatistų lyderiai, kontroliuojantys pramoninį Rytų Ukrainos regioną, kuriame iki konflikto pradžios gyveno 3,5 mln. žmonių ir kuris atneša dešimtadalį šalies bendrojo vidaus produkto.

Provakarietiškų pažiūrų lyderis, išrinktas po Maidano revoliucijos, 2014 metų vasarį nuvertusios Rusijos palaikomą prezidentą Viktorą Janukovyčių, sakė, kad planuojamos pataisos decentralizuotų valdžią Ukrainoje, bet nepaverstų šalies federacine valstybe, kaip tai siūlė padaryti Maskva.

„Decentralizacija priartintų mūsų politinę sistemą prie europinės“, – P.Porošenka sakė per nacionalinę televiziją.

Jis argumentavo, kad pataisos, kurioms dar turėtų pritarti parlamentas, suteiktų renkamiems vietos administracijų vadovams ir taryboms „daugelį teisių ir finansinių išteklių, kuriuos šiuo metu kontroliuoja prezidentas ir vyriausybė“.

„Decentralizacija apsaugo mus nuo autoritarizmo ir diktatūros“, – sakė 49 metų buvęs verslo magnatas.

„Decentralizacija apsaugo mus nuo autoritarizmo ir diktatūros“, – sakė 49 metų buvęs verslo magnatas.

„Decentralizacija bus mūsų civilizuotas išskirtinumas lyginant su mūsų kaimynais sovietinėje stovykloje“, – pridūrė P.Porošenka, akivaizdžiai turėdamas galvoje Rusiją ir Baltarusiją.

Separatistų lyderiai, kontroliuojantys dalį Luhansko ir Donecko sričių teritorijų, kuriose gyventojų daugumą sudaro rusakalbiai, nori, kad jų regiono pusiau autonominis statusas būtų aiškiai išreikštas konstitucijos pataisose, kurias atšaukti būtų itin sunku.

Tačiau P.Porošenkos pateiktame projekte minimi tik šiuo metu veikiantys įstatymai, suteikiantys separatistų lyderiams laikiną autonomiją trejų metų laikotarpiui.

Separatistai baiminasi, kad tie įstatymai gali būti atšaukti arba įšaldyti tvirtai proeuropietiško Ukrainos parlamento.

„Ši deklaracija buvo paskelbta vartojimui užsienyje“, – separatistų lyderis Andrejus Purginas sakė sukilėlių oficialiai naujienų svetainei.

„Ši deklaracija buvo paskelbta vartojimui užsienyje“, – separatistų lyderis Andrejus Purginas sakė sukilėlių oficialiai naujienų svetainei.

Kijevo sąjungininkai Vakaruose seniai ragino P.Porošenką sumažinti centrinės valdžios dominuojantį vaidmenį ukrainiečių gyvenime.

Vašingtonas įsitikinęs, kad padidintos regionų teisės padarytų politiką skaidresnę ir padėtų sugriauti korupcinius ryšius, sukurtus per pastaruosius du dešimtmečius tarp sprendimus priimančių pareigūnų ir oligarchų.

Tačiau Maskva argumentuoja, kad tik „federalizuota“ Ukraina, kurios regionai turėtų teisę patys spręsti dėl savo diplomatinių ir prekybos ryšių su kitomis šalimis, galėtų pagaliau užbaigti jau beveik 15 mėnesių besitęsiantį kruviną konfliktą, nusinešusį per 6,5 tūkst. žmonių gyvybių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?