„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 12 05 /15:25

Ukrainos saugumo pareigūnai buvo sulaikę M.Saakašvilį, bet protestuotojai jį išvadavo

Ukrainoje antradienį vyksta tikras cirkas. Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) iš pradžių patvirtino, kad surengė kratą buvusio Gruzijos prezidento Michailo Saakašvilio namuose Kijeve dėl Generalinės prokuratūros vykdomo tyrimo. M.Saakašvilis, kuris grasino nušokti nuo stogo, buvo užsirakinęs savo bute, bet galiausiai buvo sulaikytas. Vis dėlto netrukus jį „išvadavo“ protestuotojai.
Michailas Saakašvilis
Michailas Saakašvilis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Tyrimo veiksmai iš tikrųjų atliekami. SBU pareigūnai teikia operatyvinę pagalbą, Ukrainos generalinei prokuratūrai atliekant baudžiamąjį tyrimą“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė tarnybos atstovė Olena Hitlianska.

Tačiau ji neatskleidė daugiau detalių, koks yra šio tyrimo pobūdis.

M.Saakašvilis šiuo metu vadovauja opozicinei partijai „Naujųjų jėgų judėjimas“, o anksčiau jis dirbo Odesos srities gubernatoriaus poste.

„Interfax“ nurodė gavusi informacijos, kad prokuratūros tyrimas yra susijęs su vienu ankstesnės Ukrainos administracijos pareigūnu.

„Naujųjų jėgų judėjimo“ politinės tarybos nario Ivano Slobodianiko vykdomoje tiesioginėje transliacijoje iš įvykio vietos buvo matyti, kad prie M.Saakašvilio buto budi keli gerai ginkluoti SBU pareigūnai. Vienas iš jų aiškino, kad kratai atlikti gautas atitinkamas teismo orderis.

Žurnalistai, esantys įvykio vietoje, skelbė, kad pareigūnai atitvėrė namą, kuriame gyvena M.Saakašvilis, nuo protestuotojų.

Buvęs Gruzijos prezidentas tuomet nuo namo stogo kreipėsi į žmones ir, regis, grasino nušokti, tačiau netrukus buvo pareigūnų nuvestas žemyn. Kijeve kalbėta, kad Ukraina pagaliau prisiruošė deportuoti M.Saakašvilį.

„Mane nori pagrobti, nes ėmiausi ginti Ukrainos liaudį. Mane norėjo nepastebimai pagrobti, bet jiems nepavyko“, – nuo stogo susirinkusiems žmonėms šaukė M.Saakašvilis.

Jis taip pat ragino Kijevo gyventojus neleisti pažeidinėti įstatymų, o teisėsaugos pareigūnus – nevykdyti nusikalstamų įsakymų.

Gatvėse apačioje susirinko daug protestuotojų, tarp jų ir M.Saakašvilio šalininkų, kurie stumdėsi su policijos pareigūnais norėdami neleisti SBU agentams nugabenti buvusio Gruzijos prezidento į autobusiuką.

Susirėmimų metu pasigirdo pavienių pokštelėjimų, panašių į šūvius ar pirotechnikos priemonių sprogimus. Taip pat buvo matyti kažkiek dūmų, galbūt – nuo dūminio užtaiso.

Trys aktyvistai bandė dujų vamzdžiu užlipti iki kaimyninio pastato antrojo aukšto. Susirėmimuose dalyvavo keli aktyvistai, jie tikriausiai buvo sulaikyti. Mažiausiai vienas asmuo buvo sužeistas.

M.Saakašvilis iš pradžių nebuvo sulaikytas – tik nuvestas atgal į savo butą. Jis atrodo taip:

Namo laiptinėje Aukščiausiosios Rados deputatai Jurijus Derevianka ir Viktoras Čumakas reikalavo, kad teisėsaugos pareigūnai leistų M.Saakašvilio advokatui su juo susitikti.

Ten buvo ir advokatas Ruslanas Černoluckis, parodęs žurnalistams ir pareigūnams su M.Saakašviliu sudarytą teisinio atstovavimo sutartį. Vis dėlto pas savo klientą jis kol kas nebuvo įleistas.

Skelbta, kad buvęs Gruzijos vadovas savo bute yra užsirakinęs. Vis dėlto netrukus M.Saakašvilis buvo sulaikytas ir įsodintas į policijos autobusiuką.

Susigrūdusi minia bandė sutrukdyti mašinai išvažiuoti. Kelias užblokuotas ir kitais automobiliais. Galiausiai pavyko: aktyvistai „išvadavo“ M.Saakašvilį iš policijos automobilio.

Incidentas buvo užfiksuotas vaizdo įraše:

Iš policijos mašinos ištrauktas M.Saakašvilis paragino ukrainiečius eiti į Nepriklausomybės (Maidano) aikštę ir ten protestuoti prieš prezidentą Petro Porošenką. Skelbiama, kad žmonės žygiuoja Aukščiausiosios Rados link.

Kaip pranešė vienas naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas, M.Saakašvilis kartu su maždaug tūkstančiu savo šalininkų Hruševskio gatve atėjo į Konstitucijos aikštę prie parlamento.

Aukščiausiosios Rados apsauga buvo sustiprinta – nacionalinės policijos pareigūnai išsirikiavo aplink pastatą už metalinių užtvarų. Padėtis parlamente buvo rami.

SBU pranešė, kad M.Saakašvilis buvo sulaikytas – nors iš tiesų, regis, nesulaikytas – vykdant tyrimą dėl pagalbos nusikalstamų organizacijų nariams ir jų nusikalstamos veiklos nuslėpimo.

J.Lucenka paskelbė, kad M.Saakašvilis kartu su nuversto prezidento Viktoro Janukovyčiaus „gauja“ rengė sąmokslą prieš Ukrainos valstybę.

Tuo tarpu vis daugiau kritikos sulaukiantis Ukrainos prezidento P.Porošenkos sąjungininkas, generalinis prokuroras Jurijus Lucenka per spaudos konferenciją mįslingai pareiškė, kad M.Saakašvilis kartu su nuversto prezidento Viktoro Janukovyčiaus „gauja“ rengė sąmokslą prieš Ukrainos valstybę.

Esą M.Saakašviliui per V.Janukovyčiaus sąjungininką, iš Ukrainos taip pat pabėgusį oligarchą Sergejų Kurčenką buvo skirta 500 tūkst. JAV dolerių – kad jis rengtų demonstracijas. Paskelbtas ir esą slapta įrašytas M.Saakašvilio patikėtinio Severiono Dongadzės bei S.Kurčenkos pokalbis telefonu.

Prokurorai skelbia, kad turi ir paties M.Saakašvilio pokalbių su S.Kurčenka įrašų, taip pat – filmuotos medžiagos. Teigiama, kad būtent už šio oligarcho pinigus buvo surengtas „gražus“ Gruzijos eksprezidento sugrįžimas į Ukrainą

J.Lucenka taip pat pridūrė, kad Gruzijos eksprezidentas nebus deportuotas į gimtąją šalį – esą bus siekiama, kad jam būtų taikomas namų areštas.

Pats M.Saakašvilis žurnalistams trumpai pareiškė, kad jam pateikti kaltinimai yra nesąmonė: „Iš kur aš galiu pažinoti tuos žmones? Kas jie tokie? Tai melas, visa tai melas.“

Laisvės radijo feisbuko paskyroje galima pažiūrėti, kas vyksta Kijeve:

Liepos pabaigoje Ukrainos migracijos tarnyba pranešė, kad prezidentas Petro Porošenka panaikino M.Saakašvilio Ukrainos pilietybę. Gruzijos pilietybės jis neteko 2015-aisiais, kai buvo paskirtas Odesos gubernatoriumi.

Rugsėjį M.Saakašvilis, į Ukrainą atvykęs autobusu iš Lenkijos, padedamas savo pasekėjų jėga prasiveržė į šalies gilumą. Oficialiais duomenimis, per pasienyje įvykusį incidentą nukentėjo 13 policininkų ir 9 pasieniečiai. Lvovo srities pareigūnai pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl M.Saakašvilio bei jo sąjungininkų neteisėto Ukrainos sienos kirtimo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Saakašvilis Lvove
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michailas Saakašvilis Lvove

Gruzija oficialiai paprašė Ukrainos M.Saakašvilį sulaikyti ir išduoti. Gruzijoje jis yra kaltinamas keturiose bylose, iškeltose dėl svetimo turto pasisavinimo, iššvaistymo ar užvaldymo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.

Tbilisio teismas 2014-ųjų rugpjūtį M.Saakašviliui skyrė kardomąją priemonę – sulaikymą, o netrukus jis buvo paskelbtas ieškomu asmeniu.

M.Saakašvilis ragino ukrainiečius ateinantį sekmadienį surengti didelę protesto demonstraciją Kijevo centre, jeigu šalies parlamentas per šią savaitę nepriims įstatymų dėl prezidento apkaltos ir Antikorupcinio teismo įkūrimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs