Protestuotojai, daugiausia jauni žmonės, dėvintys veido kaukes, kad apsisaugotų nuo koronaviruso, laikė iškėlę signalines raketas ir sudegino seną policijos automobilį, reikalaudami ilgamečio ministro Arseno Avakovo pasitraukimo.
Kai kurie protestuotojai turėjo plakatų su užrašais „Ne policinei valstybei!“ ir „Avakovas privalo būti atleistas!“.
„Siaubinga situacija, kai teisėsaugos institucijos, gyvendamos iš mūsų mokesčių, kankina ukrainiečius“, – į protestuotojus kreipėsi aktyvistė Dana Vynogradova ir pridūrė: „Avakovo privalo nelikti.“
Daugelis ukrainiečių nusivylė nesėkmingomis Vakarų remiamomis, 2015 metais pradėtomis pastangomis reformuoti korupcija liūdnai pagarsėjusias ir dažnai neveiksmingas policijos pajėgas.
Pasipiktinimas dar labiau sustiprėjo po to, kai vienas policijos pareigūnas galimai išžagino 26 metų moterį policijos nuovadoje Kagarlyko mieste, esančiame netoli sostinės Kijevo.
Kaip pranešama, tai moteriai buvo prievarta uždėta dujokaukė ir antrankiai, o tada ji buvo kelis kartus išžaginta. Praėjusį mėnesį dėl šio incidento buvo sulaikyti du pareigūnai.
Kritikai taip pat kaltino Kijevo policiją nevykdžius savo pareigų po praėjusios savaitės susišaudymo tarp gaujų, susijusių su konkuruojančiomis autobusų kompanijomis. Tąkart buvo sužeisti trys žmonės.
A.Avakovas, kuris Vidaus reikalų ministerijai vadovauja nuo 2014 metų ir išlaikė savo postą pernai prezidentu tapus Volodymyrui Zelenskiui, penktadienį gynėsi prieš įstatymų leidėjus parlamente.
Jis sakė, kad pareigūnai nedelsdami sureagavo į „gėdingus“ kaltinimus dėl išžaginimo ir kad bus imtasi priemonių užkirsti kelią tolesniam piktnaudžiavimui.
„Prašau nesmerkti visų policijos pajėgų dėl kelių niekšų“, – sakė jis.
„Ledkalnio viršūnė“
Naujoji Ukrainos provakarietiška vyriausybė, atėjusi į valdžią 2014 metais, pradėjo policijos reformą gavusi tarptautinės paramos, įskaitant 15 mln. dolerių iš JAV.
Policijos patrulinė tarnyba, kuri sudaro 15 proc. šalies pajėgų ir kuriai pavesta patruliuoti gatvėse bei stebėti eismą, buvo iš esmės reformuota.
Tačiau kiti departamentai liko beveik nepakitę. 2016 metais paskelbti oficialūs duomenys rodo, kad 92 proc. likusių policijos darbuotojų – arba 65 000 iš 70 000 žmonių – išlaikė savo darbo vietas.
Kijeve įsikūrusio Politinių ir teisinių reformų centro analitikas Borysas Malyševas teigė, kad tai užkirto kelią bet kokiems realiems pokyčiams.
„Nebuvo sukurta jokių naujų policijos vertybių“, – praėjusį mėnesį jis rašė socialiniame tinkle „Facebook“, reaguodamas į įtariamą išžaginimo bylą.
Jis rašė, kad smurtas prieš policijos nuovadose laikomus žmones yra „gili ir sisteminė problema“, o visuomenei žinomi atvejai tėra „ledkalnio viršūnė“.
A.Avakovas yra vienas įtakingiausių Ukrainos veikėjų. Jis palaiko artimus ryšius su galingais šalies oligarchais.
„Avakovo atleidimo nepakanka, kad reforma įvyktų, bet tai yra būtina sąlyga jos pradžiai“, – naujienų agentūrai AFP sakė antikorupcijos aktyvistas Vitalijus Šabuninas.