Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ukrainos tarnybos pamėgusios inscenizacijas – ir nužudymų, ir pagrobimų

Arkadijaus Babčenkos „nužudymas“ – ne pirmoji inscenizacija, kurią surengė Ukrainos saugumo tarnybos. Pastaraisiais metais šalyje buvo surengta ne viena tokia specialioji operacija. Negana to, Prancūzijoje – Vakarų Europos šalyje – dar 1982 metais įvykdyta kone identiška ukrainietiškajai „žmogžudystė“.
Arkadijus Babčenka
Arkadijus Babčenka / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pagrobė, bet nepagrobė

Praėjusių metų vasarį Ukrainos parlamentaras Oleksijus Hončarenka pritrenkė šalį pareikšdamas, kad iš tiesų nebuvo „beveik“ pagrobtas – esą Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) surengė specialiąją operaciją, kurios tikslas buvo demaskuoti organizuotą nusikaltėlių gaują.

Iš pradžių prokurorai buvo pranešę, kad O.Hončarenkos pagrobimą organizavo Odesos srities Lymanskės rajono tarybos deputatas Oleksandras Kušnariovas, kurio sūnus žuvo 2014 metų gegužę Odesos profsąjungų rūmuose.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Oleksijus Hončarenka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Oleksijus Hončarenka

Esą O.Hončarenka 2017 metų vasario 23 dieną turėjo būti pagrobtas ir sunkiai sužalotas – apakintas. Jo veidą neva planuota aplieti rūgštimi, taip pat norėta sulaužyti jam kelių girneles.

O.Hončarenka: „Mano pagrobimas buvo inscenizuotas. Speciali operacija prieš separatistų teroristinę organizaciją, veikiančią Odesoje, buvo vykdoma kelias savaites.“

Pareigūnai vėliau pranešė kad įtariamieji buvo sulaikyti, kai atvyko į numatytą nusikaltimo vietą. Ten esą buvo ir O.Hončarenka, kuris, suėmus įtariamuosius, buvo išvežtas į saugią vietą.

Tačiau O.Hončarenka netrukus žurnalistams papasakojo, kad jis SBU prašymu pabuvo „masalu“ – taip siekta sučiupti nusikaltėlių, jei konkrečiai, separatistų grupuotę. Parlamentarą SBU esą informavo, kad konkreti gauja siekia jį pagrobti.

„Tai buvo speciali operacija. Mano pagrobimas buvo inscenizuotas. Speciali operacija prieš separatistų teroristinę organizaciją, veikiančią Odesoje, buvo vykdoma kelias savaites“, – teigė O.Hončarenka.

Vyro teigimu, jį iš tikrųjų „pagrobė“ SBU pareigūnai, kurie tuomet pranešė „klientams“, kad galima pereiti prie kitos plano stadijos – pagrobto deputato sužalojimo. Nusikaltėliai esą prarijo jauką ir atvyko į sutartą vietą, kur buvo sulaikyti.

Nužudė, bet nenužudė

Kiek anksčiau inscenizuoti ir nužudymai. 2016 metų gegužę Ukrainos teisėsauga, įskaitant SBU, paskelbė, kad Odesos Raudonosios Aušros gatvėje buvo nužudytas vietos teisininkas Aleksandras Pogorelis.

2016-ųjų balandį Ukrainos policija sėkmingai inscenizavo Zaporožės verslininko susprogdinimą jo automobilyje.

Naujieną gegužės 14-ąją jau buvo pranešusios nacionalinės žiniasklaidos priemonės, kai paaiškėjo, kad A.Pogorelis, kuris specializavosi žmogaus teisių gynimo srityje, gyvas ir sveikas.

Gegužės 16 dieną teisėsauga pranešė apie nemažos grupės asmenų areštą Odesoje. Visi jie užsiėmė pagrobimais, reketavimu, šantažu. Tarp sulaikytųjų buvo ir A.Pogorelį nužudymo organizatorius, ir numatytas vykdytojas.

Pats teisininkas nenukentėjo – pranešta, kad informacija apie jo mirtį buvo paskleista specialiai, siekiant sulaikyti nusikaltėlius, kurie jau ruošėsi eliminuoti A.Pogorelį. Jie buvo sulaikyti su ginklais.

Dar prieš tai, 2016-ųjų balandį, Ukrainos policija sėkmingai inscenizavo Zaporožės verslininko susprogdinimą jo automobilyje. Tada skelbta ir įtikinančių nuotraukų bei vaizdo įrašų iš įvykio vietos.

Bet netrukus, vėlgi, pranešta, kad verslininkas iš Azerbaidžano toli gražu nežuvo. Tokia specialiąja operacija siekta sulaikyti jo konkurentą – irgi azerbaidžanietį, kuris buvo užsakęs verslininko nužudymą. Sučiuptas ir pasamdytas žudikas.

Žmona irgi nieko nežinojo

Visgi kone identiškas A.Babčenkos atvejui spektaklis dar 1982-aisiais buvo surengtas Prancūzijoje. Būtent vakariečiai žurnalistai dabar stebisi šios savaitės operacija Ukrainoje ir tikina, kad Vakarų šalyse ji nebūtų įmanoma.

Bent jau tada įmanoma tikrai buvo. 1982 metais komunistinės Rumunijos slaptosios tarnybos nusprendė nužudyti disidentą rašytoją Virgilą Tanase, tada gyvenusį Prancūzijoje.

Kai V.Tanase žurnale „Actuel“ išpeikė rumunų diktatorių Nicolae Ceaucescu, Bukareštas „aktyvavo“ Prancūzijoje veikusį agentą Matei Haiducu, kad šis nužudytų rašytoją. V.Tanase jau turėjo prancūzišką pasą.

„Twitter“ nuotr./1982 metais Paryžiuje pranešta apie mįslingai dingusį V.Tanase
„Twitter“ nuotr./1982 metais Paryžiuje pranešta apie mįslingai dingusį V.Tanase

Bet M.Haidacu nudrožė pas Prancūzijos pareigūnus ir iškart atskleidė jiems sąmokslą susidoroti ne tik su V.Tanase, bet ir su kitu disidentu Paulu Goma.

Būtent tuomet Prancūzijos tarnybos nutarė inscenizuoti V.Tanase pagrobimą, o vėliau tris mėnesius kartojo, kad jis greičiausiai buvo nužudytas. Paryžiuje net kilo politinė audra, o prezidentas Francois Mitterrand'as atšaukė suplanuotą kelionę į Bukareštą.

Iš tiesų V.Tanase tris mėnesius buvo slepiamas. Kad jis gyvas, jo žmona nežinojo – visai kaip A.Babčenkos sutuoktinė, kurios žurnalistas trečiadienį atsiprašė.

Vis dėlto Paryžiaus laikraštis suuodė teisybę, o tuomet V.Tanase pritrenkė „Actuel“ žurnalistus pasirodydamas redakcijoje ir surengdamas spaudos konferenciją. Prancūzijos kontržvalgybininkai operaciją įvertino kaip sėkmingą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos