Šis sprendimas, priimtas per kasmetinį UNESCO Pasaulio paveldo komiteto posėdį Rijade, yra žingsnis link jų geresnės apsaugos, nurodė agentūra.
Jų įtraukimas į Pasaulio paveldo, kuriam gresia pavojus, sąrašą „taip pat atveria galimybes gauti papildomą finansinę ir techninę pagalbą naujoms neatidėliotinoms priemonėms įgyvendinti“, sakoma pranešime.
Pareiškime teigiama, kad UNESCO į sąrašą įtraukė Kyjivo Šv. Sofijos soborą ir Viduramžių pastatus, esančius Kyjivo Pečorų lauros vienuolyno teritorijoje, dėl Rusijos puolimo keliamos sunaikinimo grėsmės.
Pareiškime teigiama, kad sprendimas buvo priimtas, nes „nebėra optimalių sąlygų, kad būtų visiškai užtikrinta išskirtinės visuotinės vertybės apsauga, ir jai gresia pavojus dėl karo“.
Šioms dviem istorinėms vietoms „nuo invazijos pradžios 2022 metų vasario 24 dieną nuolat gresia pavojus“, priduriama jame.
Į pasaulio paveldo objektų, kuriems gresia pavojus, sąrašą jau įtrauktas Ukrainos uostamiesčio Odesos centras. Keli jo pastatai buvo sugriauti liepos pabaigoje per išpuolį, kurį UNESCO pavadino begėdišku.
Liepos pradžioje Lvive buvo susprogdintas dar vienas istorinis pastatas, o JT institucija pareiškė, kad tai buvo pirmasis smūgis Pasaulio paveldo konvencijos saugomoje teritorijoje ir pirmasis Rusijos padarytas šios konvencijos pažeidimas nuo invazijos pradžios.
Nuo 2022-ųjų vasario 24-osios, kai Maskvos kariai įžengė į Ukrainą, žala buvo padaryta 270 Ukrainos kultūros objektų, suskaičiavo UNESCO.
Kyjivo istoriniame centre esantis Šv. Sofijos soboras kartu su Kyjivo Pečorų lauros vienuolynu yra vienas svarbiausių paminklų, atspindinčių XI a. pradžios architektūrinį ir monumentalųjį meną, rašoma UNESCO interneto svetainėje.
Į Pasaulio paveldo sąrašą jie įtraukti 1990-aisiais, o viduramžius menantis Lvivo senamiestis – 1996-aisiais.