„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Užsienio vizitams besiruošiantis Donaldas Trumpas mokosi elgtis kaip normalus prezidentas

Paties prezidento Donaldo Trumpo sukeltų krizių, tokių kaip Federalinio tyrimų biuro (FTB) vadovo Jameso Comey atleidimas, krečiami Baltieji rūmai sulaukė netikėto svečio – respublikonų partijos stratego Henry Kissingerio. Politikos veteranas turėjo padėti D.Trumpui pasiruošti užsienio vizitams, rašo „The Washington Post“.
Ką per 100 dienų nuveikė naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas?
Ką per 100 dienų nuveikė naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas? / AFP/„Scanpix“ nuotr.

H.Kissingeris nebuvo vienas. Artėjant rizikingam D.Trumpo debiutui pasaulinės politikos scenoje (devynių dienų, penkių sustojimų, keturių valstybių turui) Ovalinis kabinetas tapo seminarų vieta, kurioje nuolat lankėsi vienas kitą keičiantys užsienio politikos ir diplomatijos ekspertai.

Bent jau taip turėjo būti pagal planą. D.Trumpo dėmesį nuolat atitraukinėjo vis kitokie reikalai. Net ir susitikimas su H.Kissingeriu virto fotosesija, kurios metu JAV prezidentui teko aiškintis dėl FTB vadovo atleidimo.

Nepaisant įvairių nesklandumų ir D.Trumpo manijos vystyti Jameso Comey atleidimo istoriją, jis skyrė šiek tiek laiko ruoštis kelionei į užsienį, kurios gali tapti triumfo žygiu arba visiškai sužlugti dėl vienos klaidos.

Bandys išvengti nesklandumų

Užsienyje D.Trumpui teks išvengti diplomatinių minų lauko. Nuo Izraelio ir Palestinos taikos derybų iki sąjungininkų Europoje raminimo ir protokolo laikymosi susitikimo su popiežiumi Pranciškumi metu.

„Jis bus dėmesio centre, po mikroskopu ir daugeliui žmonių pasaulyje tai bus galimybė pamatyti jį veiksme“, – sakė Užsienio reikalų tarybos prezidentas Richardas N.Haassas.

„Daugiausia dėl to, kad viltys yra kuklios, jis gali jas pateisinti. Jei kelionė bus normali, tai viskas bus sėkminga“, – pridūrė jis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Po susitikimo su S.Lavrovu D.Trumpas Vašingtone bendrauja su žurnalistais. Kairėje – Henry Kissingeris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Po susitikimo su S.Lavrovu D.Trumpas Vašingtone bendrauja su žurnalistais. Kairėje – Henry Kissingeris

Administracijos teigimu, D.Trumpas rimtai ruošiasi kelionėms, o pasirengimui dviem savaitėms buvo atlaisvinta prezidento darbotvarkė.

D.Trumpo devynių dienų kelionė prasidės nuo Saudo Arabijos, kur jis susitiks su vienais iš ištikimiausių partnerių musulmonų pasaulyje ir bandys stiprinti koaliciją prieš „Islamo valstybę“. Iš ten jis pajudės į Izraelį, kur susitiks su šios šalies valdžios atstovais ir Palestino lyderiu Mahmoudu Abbasu.

Po to JAV prezidentas keliaus į Romą, kur susitiks su popiežiumi ir diskutuos apie religijos laisvę bei žmogaus teises. Iš ten – į svarbų NATO vadovų susitikimą Briuselyje, o vėliau į susitikimą Sicilijoje, Italijoje.

Kelia tris tikslus

Prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais generolas H.R.McMasteris teigė, kad šis D.Trumpo vizitas turės tris esminius tikslus: „Pirmiausia, pabrėžti Amerikos globalią lyderystę. Antra, toliau kurti ryšius su pasaulio lyderiais. Trečia, perduoti vienybės žinią Amerikos draugams ir trijų didžiausių pasaulio religijų atstovams“.

D.Trumpui užsienio vizitai bus savotiška atgaiva, nes jis gali nesulaukti pasipiktinusių protestuotojų sutikimo. Saudo Arabijoje viešus protestus draudžia įstatymai, Izraelyje jis palaiko itin gerus ryšius su lyderiais, o Briuselyje ir Romoje nuo kritikų jį saugos itin plati apsaugos ir tvarkos palaikymo zona.

Tiesa, pavojai nepatyrusio D.Trumpo laukia visur – nuo nusikalbėjimų iki tiesiog netinkamos kūno kalbos.

Tiesa, pavojai nepatyrusio D.Trumpo laukia visur – nuo nusikalbėjimų iki tiesiog netinkamos kūno kalbos. Tai gali būti ir pirmas kartas, kai prezidentui teks klausyti dažnai ilgų ir detalių pilnų pasaulio lyderių pasisakymų.

Be to, jis tikriausiai pirmą kartą rašys žinutes „Twitter“ socialiniame tinkle būdamas užsienyje.

D.Trumpo patarėjų teigimu, pats JAV lyderis sieks parodyti, kad jis nėra B.Obamos tipo prezidentas ir nebandys „auklėti ar kaltinti kitų valstybių lyderių“.

Buvęs Ronaldo Reagano ir George'o H.W.Busho administracijų atstovas, aukšto rango diplomatas Richardas Burtas pabrėžė, kad D.Trumpas turės atsisakyti ir savo inauguracijos kalboje nubrėžtos „Amerika pirmiausia“ linijos.

„Nemanau, kad Amerika pirmiausia tema yra tinkama, kai vyksti į užsienio vizitą. Turi kažkaip pakeisti tą žinią, kad Amerikos draugai ir sąjungininkai mūsų bendros politikos kontekste yra svarbūs“, – pažymėjo R.Burtas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs