06 14 /16:30

V.Putinas įvardijo derybų su Kyjivu sąlygas

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įvardijo derybų su Kyjivu pradžios sąlygas. „Rusija šiandien pateikia dar vieną tikrą taikos pasiūlymą, bet jei Vakarai ir Kyjivas atsisakys – tai jų atsakomybė už kraujo praliejimą“, – sakė Rusijos vadovas, kurį cituoja nepriklausomas portalas „The Insider“.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

V.Putino paskelbtos sąlygos skamba taip:

  • Visiškas Ukrainos kariuomenės išvedimas iš Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporižios sričių
  • Ukrainos įsipareigojimas nestoti į NATO
  • Ukrainos neutralumo, neprisijungimo prie NATO ir nebranduolinės valstybės statusas
  • turėtų būti atšauktos visos Vakarų sankcijos Rusijai.

Rusijos lyderis savo „sąlygas“ karui sustabdyti išdėstė Ukrainos taikos konferencijos išvakarėse. Į Ukrainos ir jos sąjungininkių rengiamą konferenciją Šveicarijoje Rusija nekviečiama.

V.Putinas per kalbą, kurią penktadienį transliavo Rusijos televizija, pareiškė, kad Maskva „nedelsiant“ nutrauks ugnį ir pradės taikos derybas, jei Ukraina išves savo pajėgas iš keturių regionų ir atsisakys siekio įstoti į NATO.

„Kai tik Kyjivas pasakys, kad yra tam pasirengęs, pradės iš tikrųjų atitraukti karius ir oficialiai atsisakys planų prisijungti prie NATO, mes nedelsiant, tiesiogine to žodžio prasme tą pačią minutę, nutrauksime ugnį ir pradėsime derybas“, – pareiškė V.Putinas susitikime su Rusijos diplomatais.

Jis pridūrė „neatmetantis galimybės išlaikyti Ukrainos suverenumą“ pietinėse Chersono ir Zaporižios srityse „su sąlyga, kad Rusija turės stiprią sausumos jungtį su Krymu“.

Kadras iš vaizdo įrašo/Degantis Krymo tiltas
Kadras iš vaizdo įrašo/Degantis Krymo tiltas

Rusija tvirtina 2022 metais aneksavusi V.Putino paminėtus keturis Ukrainos regionus, nors visiškai jų nekontroliuoja.

Karo analitikai seniai kalba, kad vienas pagrindinių Maskvos karo tikslų gali būti sausumos tiltas tarp Rusijos ir Krymo. Tačiau V.Putinas ir kiti Rusijos lyderiai invaziją paprastai bando teisinti tuo, kad esą gina etninius rusus ir rusakalbius Rytų Ukrainoje nuo Kyjivo „neonacių“ režimo.

Ukraina ir Vakarai atmeta šiuos kaltinimus ir sako, kad Rusijos karo veiksmai yra akivaizdi imperinio stiliaus agresija.

JAV: V.Putinas negali diktuoti taikos sąlygų Ukrainai

Lloydas Austinas Singapūre / NHAC NGUYEN / AFP
Lloydas Austinas Singapūre / NHAC NGUYEN / AFP

JAV Pentagono vadovas Lloydas Austinas penktadienį atmetė Rusijos prezidento Vladimiro Putino reikalavimus Ukrainai išvesti karius iš keturių savo regionų, kuriuos Maskva teigia aneksavusi.

V.Putinas anksčiau penktadienį pareiškė, kad Maskva „nedelsiant“ nutrauks ugnį ir pradės taikos derybas, jei Ukraina išves savo pajėgas iš keturių regionų ir atsisakys siekio įstoti į NATO.

„Putinas okupavo, neteisėtai okupavo suverenių Ukrainos teritorijų. Jis niekaip negali diktuoti Ukrainai, ką ši privalo daryti, kad pasiektų taiką“, – sakė L.Austinas po NATO gynybos ministrų susitikimo Briuselyje.

Kyjivas: tai įžeidimas sveikam protui

Ukrainos prezidento padėjėjas Mychailo Podoliakas penktadienį atmetė Rusijos prezidento Vladimiro Putino išdėstytas sąlygas taikos deryboms, įskaitant ukrainiečių karių išvedimą iš keturių Ukrainos regionų, kuriuos iš dalies okupuoja rusai.

„Visa tai – visiška apgaulė. Todėl – dar kartą – meskite iliuzijas ir rimtai nebevertinkite „Rusijos pasiūlymų“, kurie yra įžeidimas sveikam protui“, – socialiniuose tinkluose parašė M.Podoliakas.

„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos prezidento kanceliarijos administracijos vadovo pavaduotojas Mychailo Podoliakas
„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos prezidento kanceliarijos administracijos vadovo pavaduotojas Mychailo Podoliakas

NATO vadovas: V.Putino pasiūlymai dėl taikos Ukrainoje nėra sąžiningi

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas / Johanna Geron / REUTERS
NATO vadovas Jensas Stoltenbergas / Johanna Geron / REUTERS

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas penktadienį pasmerkė Rusijos prezidento Vladimiro Putino iškeltas sąlygas, kuriomis galėtų būti pradėtos Ukrainos taikos derybos, ir pavadino jas pasiūlymu siekiant „daugiau agresijos, daugiau okupacijos“.

„Tai nėra sąžiningai pateiktas pasiūlymas“, – pareiškė J.Stoltenbergas žurnalistams po gynybos ministrų susitikimo Briuselyje.

Anot jo, „tai pasiūlymas, kuris iš tikrųjų reiškia, kad Rusija turėtų pasiekti savo karo tikslus, tikėdamasi, kad ukrainiečiai turėtų atiduoti gerokai daugiau žemių nei Rusijai iki šiol pavyko užimti“.

Ankstesni pareiškimai

15min primena, kad birželio 5 d. V.Putinas pareiškė, kad Ukrainoje nelaisvėje yra 1348 Rusijos kariai ir karininkai, o Rusijoje – 6465 Ukrainos kariai ir karininkai.

Jis taip pat teigė, kad Rusijos ir Ukrainos negrįžtamų nuostolių santykis „maždaug lygus vienam prie penkių“ (tikslių skaičių nepateikė). Kartu V.Putinas pateikė ir mobilizacijos Ukrainoje vertinimą. Pasak jo, ji „neišsprendžia personalo problemų“, o Ukrainos pusės nuostoliai per mėnesį siekia apie 50 000 žmonių.

Birželio 7 d. V.Putinas pareiškė, kad Rusijai „nėra reikalo vykdyti mobilizaciją“. „Mes jos neplanuojame“, – sakė jis, atsakydamas į Sankt Peterburgo tarptautinio ekonomikos forumo plenarinės sesijos moderatoriaus Sergejaus Karaganovo klausimą. V.Putinas sakė, kad Rusijos kariuomenė Ukrainoje „išstumia priešą“ iš teritorijų, „kurios turėtų būti mūsų kontroliuojamos“.

V.Putinas tvirtino, kad Rusijos ginkluotosioms pajėgoms pavyko pašaukti 300 000 žmonių, dalyvaujančių 2022 m. paskelbtoje mobilizacijoje. Pasak jo, pernai „be jokios mobilizacijos“ sutartį su Gynybos ministerija neva pasirašė daugiau kaip 300 000 savanorių, o nuo šių metų pradžios – daugiau kaip 160 000 žmonių.

Daugiau apie karą Ukrainoje skaitykite ČIA.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis