V.Putinas tai, kad karinei grupuotei „Wagner“ vadovaus A.Troševas, pristatė laikraščiui „Kommersant“.
Laikraštis rašė apie Rusijos prezidento susitikimą, surengtą praėjus penkioms dienoms po to, kai birželio pabaigoje žlugo „Wagner“ sukilimas. Susitikime dalyvavo J.Prigožinas ir kelios dešimtys vyresniųjų karinės grupuotės karių.
Pasak „Kommersant“, susitikime V.Putinas kariams pasakė, kad iš kelių jo siūlomų variantų vienas yra tas, kad jie ir toliau kovos vadovaujami savo tiesioginio vado– vyro, kuris turi pravardę „žili plaukai“.
„Jie galėtų susiburti į vieną vietą ir toliau tarnauti. Niekas nebūtų pasikeitę, jiems vadovautų tas pats asmuo, kuris visą laiką buvo jų tikrasis vadas“, – teigė V.Putinas „Kommersant“ žurnalistui.
„Ir ką jie atsakė?“ – apie samdinių reakciją V.Putino paklausė „Kommersant“ žurnalistas. „Daugelis žmonių [teigiamai] linktelėjo galva, kai tai pasakiau“, – atsakė V.Putinas.
Andrejus Troševas: kas jis toks?
Pagal ES ir Prancūzijos paskelbtus sankcijų dokumentus, „žili plaukai“ yra į pensiją išėjusio Rusijos pulkininko, „Wagner“ grupės įkūrėjo ir vieno iš vadų A.Troševo pravardė.
ES sankcijas apibrėžiančiuose dokumentuose, susijusiuose su padėtimi Sirijoje, išsamiai aprašomas A.Troševas – „Wagner“ karinės grupuotės štabo vadovas Sirijoje.
A.Troševas gimė 1953 m. balandį Leningrade.
„A.Troševas tiesiogiai dalyvauja „Wagner“ grupuotės karinėse operacijose Sirijoje. Jis ypač aktyviai dalyvavo Deir ez Zoro rajone. Jis svariai prisideda prie Basharo al Assado karo veiksmų, remia Sirijos režimą ir gauna iš jo naudą“, – teigiama dokumente.
2022 metų Jungtinės Karalystės sankcijų dokumentuose taip pat teigiama, kad A.Troševas buvo „Wagner“ generalinis direktorius, rėmė Sirijos režimą, buvo kariuomenės narys ir vykdė represijas prieš civilius gyventojus Sirijoje.
Sankcijų dokumentuose nurodoma, kad A.Troševas yra susijęs su „Wagner“ įkūrėju Dimitrijumi Utkinu, kuris taip pat yra buvęs Rusijos karinės žvalgybos karininkas, taip pat su grupuotės vadais – Aleksandru Sergejevičiumi Kuznecovu ir Andrejumi Bogatovu.
Rusijos naujienų portalas „Fontanka“ rašo, kad „žili plaukai“ yra buvęs Rusijos vidaus reikalų ministerijos Šiaurės vakarų federalinės apygardos Specialiojo greitojo reagavimo būrio darbuotojas bei Čečėnijos ir Afganistano karo veteranas.
Rusijos žiniasklaida skelbia, kad už tarnybą Afganistane A.Troševui buvo įteikti du Raudonosios žvaigždės ordinai – Sovietų Sąjungos apdovanojimai už ypatingus nuopelnus. Už tarnybą Čečėnijoje vyras buvo apdovanotas dviem ordinais „Už drąsą“ ir 2-ojo laipsnio ordinu „Už nuopelnus tėvynei“.
2023 m. vasario 26 d. Ukraina paskelbė sankcijas A.Troševui.
Tuo tarpu „Wagner“ vadovo J.Prigožino likimas lieka neaiškus.
Pranešama, kad pagal save vadinančio Baltarusijos prezidentu Aliaksandro Lukašenkos sudarytą susitarimą po nepavykusio sukilimo J.Prigožinas buvo išvykęs į Baltarusiją, tačiau Baltarusijos prezidentas praėjusią savaitę CNN sakė, kad „Wagner“ vadovas dabar yra Rusijoje.
Filmuota medžiaga, kurioje tariamai užfiksuotas policijos reidas J.Prigožinui priklausančiose patalpose Sankt Peterburge, taip pat sukėlė klausimų dėl jo statuso. J.Prigožinas viešumoje nesirodė nuo birželio antros dienos.