„JAV ir jų sąjungininkės NATO vykdo neplanuotas pratybas Juodojoje jūroje. Šiose pratybose dalyvauja ne tik gana galinga laivyno grupė, bet ir aviacija, įskaitant strateginę aviaciją. Tai mums yra rimtas iššūkis“, – sakė jis interviu kanalui „Rossija-24“ (VGTRK).
V.Putinas pareiškė, kad jo Gynybos ministerija „turėjo pasiūlymą surengti savo neplanuotas pratybas tuose pačiuose vandenyse“.
„Tačiau manau, kad tai yra netinkama ir nereikia toliau eskaluoti situacijos“, – sakė jis.
Tokie jo komentarai pasirodė po to, kai Vašingtonas šią savaitę išsakė susirūpinimą dėl Rusijos pajėgų judėjimo netoli Ukrainos sienos.
Be to, tokie kaltinimai nuskambėjo didėjant įtampai tarp Vakarų ir Maskvos dėl migrantų krizės Lenkijos ir Kremliaus sąjungininkės Baltarusijos pasienyje.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas trečiadienį įspėjo Rusiją nepadaryti dar vienos „rimtos klaidos“ dėl Ukrainos, Vašingtonui siekiant aiškumo dėl rusų pajėgų judėjimo pasienyje.
Europos Sąjunga penktadienį irgi išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos karinių veiksmų netoli Ukrainos sienos. Blokas nurodė, kad stebi situaciją drauge su partneriais, įskaitant JAV ir Jungtinę Karalystę.
Anot Pentagono atstovo Johno Kirby, pastarojo meto Rusijos manevrai yra „neįprasti savo mastu ir apimtimi“.
„Dar nemačiau tokių paniką keliančių pareiškimų“, – savo ruožtu interviu sakė V.Putinas.
Kritika Ukrainai
V.Putinas taip pat kritikavo Ukrainą dėl Turkijos gamybos bepiločių orlaivių panaudojimo prieš prorusiškus sukilėlius Donbase, sakydamas, kad toks žingsnis „griežtai“ prieštarauja 2015 metais Minske pasirašytam taikos protokolui.
Praėjusį mėnesį ukrainiečių Gynybos ministerija paskelbė vaizdo įrašą, kuriame, jos teigimu, matyti pirmą kartą nuo konflikto Rytų Ukrainoje pradžios panaudotas Turkijoje pagamintas bepilotis lėktuvas „TB2 Bayraktar“, esą smogęs artilerijai.
„Bet niekas į tai nereaguoja, o JAV praktiškai tai parėmė“, – tvirtino V.Putinas.
Vokietija ir Prancūzija, kurios buvo svarbios tarpininkės per derybas, vestas įsiplieskus konfliktui tarp Kijevo ir Rusijos remiamų separatistų Rytų Ukrainoje ir padėjusias sudaryti Minsko taikos susitarimus, sukritikavo minėtą Ukrainos žingsnį. Ukraina pareiškė, kad „gynė savo teritoriją“.
„Lygiagrečiai surengtos pratybos Juodojoje jūroje. Atrodo, kad mums tiesiog neleidžiama atsipalaiduoti“, – kalbėjo ilgametis Rusijos vadovas.
„Na, jie turėtų žinoti, kad neatsipalaiduosime“, – pridūrė jis.
Kremlius kiek anksčiau perspėjo, kad Turkijoje pagamintų bepiločių orlaivių naudojimas gali paaštrinti konfliktą.
V.Putinas šeštadienį sakė, kad Rusija dažnai kaltinama nevykdant Minsko susitarimų.
„Kai klausiame savo partnerių, ką būtent Rusija turėtų daryti pagal Minsko susitarimus, atsakymo nėra“, – tvirtino jis.
Galiausiai V.Putinas pareiškė, kad pastaruoju metu negirdėjo „atkaklių pasiūlymų“ dėl Normandijos ketverto – Ukrainos, Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos – viršūnių susitikimo.
„Vėliausių atkaklių pasiūlymų šiuo klausimu negirdėjau, nors diskutuojame apie tai“, – teigė jis.
„Ir šie mechanizmai, kad ir kaip sunku būtų šiandien, kad ir kaip sunku būtų išspręsti šią problemą, bet šie mechanizmai turi būti panaudoti, kad būtų bent jau priartėta prie tų problemų, apie kurias dabar kalbame, sprendimo“, – sakė Rusijos prezidentas.
Ukrainos rytuose tęsiasi jau tūkstančių gyvybių pareikalavęs karas su Maskvos remiamais separatistais. Konfliktas prasidėjo 2014 metais, tuojau po Rusijos įvykdytos Krymo pusiasalio aneksijos.
Kijevas kaltina Maskvą, kad ši į Ukrainos rytus siunčia karių ir ginklų, siekdama kurstyti konfliktą, jau pareikalavusį per 13 tūkst. gyvybių. Rusija tai neigia, nors įrodymai rodo priešingai.