Nuo praėjusių metų vasario, kai Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, Maskva tarptautinėje arenoje yra izoliuota, tačiau ją vis dar remia kelios Afrikos šalys.
„Svarbu, kad pastaraisiais metais mūsų bendradarbiavimas su Afrika pasiekė naują lygį. Ketiname jį toliau plėtoti“, – sveikinimo laiške aukščiausiojo lygio susitikimo dalyviams rašė V.Putinas.
Ketvirtadienį ir penktadienį vyksiančiame Rusijos ir Afrikos aukščiausiojo lygio susitikime laukiama septyniolikos Afrikos šalių vadovų, įskaitant Pietų Afrikos Respublikos prezidentą Cyrilą Ramaphosą.
Kremlius kaltina Vakarų valstybes, kad jos bando užkirsti kelią Afrikos valstybėms dalyvauti susitikime.
Šis viršūnių susitikimas yra antrasis tokio pobūdžio po 2019 metais Sočyje, Rusijos pietuose, įvykusio inauguracinio susitikimo.
Numatoma, kad V.Putinas dalyvaus dvišalėse derybose su kolegomis ir sakys kalbą plenarinės sesijos metu.
Pasak Kremliaus patarėjo užsienio politikos klausimais Jurijaus Ušakovo, šioje kalboje V.Putinas ketina aptarti Rusijos ir Afrikos santykių viziją ir naujos pasaulio tvarkos formavimą.
Manoma, kad šio susitikimo darbotvarkėje dominuos klausimas dėl susitarimo, pagal kurį Ukraina galėjo eksportuoti grūdus Juodąja jūra į pasaulio rinkas, nutraukimo.
Pagal šį susitarimą per metus iš Ukrainos uostų buvo išvežta apie 33 mln. tonų grūdų, o tai padėjo stabilizuoti pasaulines maisto kainas ir išvengti grūdų trūkumo.
JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ragino susitikime dalyvaujančius Afrikos lyderius reikalauti atsakymų dėl grūdų tiekimo sutrikimų, pastūmėjusių skurdesnes šalis krizės link.
„Jie puikiai žino, kas kaltas dėl dabartinės situacijos“, – teigė A.Blinkenas.
„Tikiuosi, kad Rusija tai aiškiai išgirs iš mūsų Afrikos partnerių“, – ketvirtadienį pareiškė JAV valstybės sekretorius.
„Būtina rasti bendrą kalbą“
Maskva stengiasi nuraminti partnerius iš Afrikos, sakydama, kad supranta jų susirūpinimą ir yra pasirengusi nemokamai eksportuoti grūdus į Afrikos šalis, kurioms jų reikia.
Kremlius nurodė, kad penktadienį įvyksiančių darbo pietų metu V.Putinas ketina aptarti Ukrainos klausimą su Afrikos valstybių vadovais.
Pasak Maskvoje veikiančios Aukštosios ekonomikos mokyklos Afrikos studijų centro atstovo Vsevolodo Sviridovo, aukščiausiojo lygio susitikimas suteiks galimybę pasikeisti nuomonėmis esminiais klausimais.
Naujienų agentūrai AFP V. Sviridovas teigė, kad po COVID-19 pandemijos ir Maskvos invazijos į Ukrainą Rusijos ir Afrikos bendravimo aplinka smarkiai pasikeitė.
„Būtina rasti bendrą kalbą, paaiškinti vieni kitiems pozicijas aktualiais klausimais, pavyzdžiui, dėl susitarimo grūdų klausimu“, – pridūrė jis.
Trečiadienį V.Putinas jau kalbėjosi su Etiopijos ministru pirmininku Abiy Ahmedu ir Egipto prezidentu Abdel Fattahu al Sisi ir gyrė jų bendrus energetikos projektus.
Ketvirtadienį naujienų agentūra TASS pranešė, kad prieš aukščiausiojo lygio susitikimą į Rusiją vis dar atvyksta Afrikos šalių atstovai, įskaitant Mozambiko ir Libijos delegacijas.
Nuo tada, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, Maskva siekė stiprinti diplomatinius ir saugumo ryšius su Afrika.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas šiais metais jau du kartus lankėsi Afrikoje ir bandė patraukti lyderius į Maskvos pusę pabrėždamas Rusijos poziciją prieš esą Vakarų imperializmą.
Rusijos karinė samdinių grupuotė „Wagner“ yra viena svarbiausių veikėjų Afrikos saugumo srityje, tačiau praėjusį mėnesį nepavykęs jos maištas prieš Rusijos kariuomenės vadovybę sukėlė abejonių dėl grupuotės operacijų žemyne ateities.
Aukščiausiojo lygio susitikimas Sankt Peterburge įvyks likus mėnesiui iki Johanesburge vyksiančio BRICS šalių – Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir PAR – viršūnių susitikimo.
PAR paskelbė, kad V.Putinas, kuriam dėl jo veiksmų Ukrainoje išduotas tarptautinis arešto orderis, asmeniškai nedalyvaus.