Per pirmąją traukinio kelionę Krymo tiltu V.Putinas taip pat išgėrė arbatos su šio 227 mlrd. rublių (3,2 mlrd. eurų) atsiėjusio projekto inžinieriais.
Geležinkelio tiltas, kurį V.Putinas pavadino „nuostabiu“, yra 19 km ilgio. Automobilių eismui tiltas buvo atidarytas pernai gegužę, o prezidentas tąsyk juo pervažiavo sunkvežimiu.
Visa traukinio linija nuo Rusijos šiaurės vakaruose esančio Sankt Peterburgo iki Krymo uostamiesčio Sevastopolio tęsiasi 2,5 tūkst. kilometrų.
V.Putinas sakė, kad tiltas atkurs susisiekimą traukiniais su Krymu, nutrūkusį 2014 metais, kai Maskva aneksavo šį Juodosios jūros pusiasalį ir išprovokavo separatistinį konfliktą Rytų Ukrainoje, jau pareikalavusį maždaug 13 tūkst. gyvybių.
Tilto statybos kontraktą laimėjo V.Putino artimo sąjungininko, milijardieriaus Arkadijaus Rotenbergo kompanija, kurią jis praėjusį mėnesį pardavė.
V.Putinas darbininkams linksmai papasakojo, kaip baigus svarbų projekto etapą jam paskambino susijaudinęs jų „svarbiausias viršininkas paprasta rusiška pavarde – Rotenbergas“.
„Jis paskambino man naktį ir kalbėjo tokiu balsu, kad aš jo paklausiau: „Ar gėrėt?“ – pasakojo Rusijos lyderis.
Projekto nušvietimas priminė sovietinius laikus – valstybės kontroliuojamos televizijos „Rossija 24“ diktorius tilto atidarymą pavadino „neperdedant istoriniu“.
Rusija sako, kad šis tiltas yra ilgiausias Europoje.
Ukraina nebuvo patenkinta nei šiuo tiltu, nei V.Putino dalyvavimu jo atidaryme.
Ukrainiečių prezidento Volodymyro Zelenskio atstovo biuras Krymui pareiškime socialiniame tinkle „Facebook“ nurodė, kad ši geležinkelio jungtis ir V.Putino apsilankymas Kryme yra Rusijos įvykdytas „šiurkštus Ukrainos suverenumo ir teritorinio vientisumo pažeidimas“.
Tai rodo „Kremliaus nesiskaitymą su visuotinai pripažįstamais tarptautinės teisės principais ir normomis“, sakoma pareiškime.
ES pasmerkė Rusijos geležinkelio tilto į Krymą atidarymą
Europos Sąjunga pirmadienį griežtai sukritikavo naujo geležinkelio, jungiančio Rusiją su jos aneksuotu Krymo pusiasaliu, atidarymą ir pavadino tai „dar vienu Ukrainos suvereniteto pažeidimu“.
ES pareiškime pabrėžiama, kad per Kerčės tiltą vedantis geležinkelis buvo pastatytas „be Ukrainos sutikimo“ ir yra „dar vienas neteisėtai aneksuoto pusiasalio priverstinės integracijos žingsnis“.
Taip pat priduriama, kad šis tiltas „apriboja keleivinių laivų eismą Kerčės sąsiauriu į Ukrainos uostus Azovo jūroje“, nors tai draudžia tarptautinė teisė.
„Europos Sąjunga nepripažįsta ir nepripažins Rusijos įvykdytos neteisėtos Krymo pusiasalio aneksijos“, – sakoma pareiškime.
Šį mėnesį Briuselis dar šešiems mėnesiams pratęsė ekonomines sankcijas Rusijai, įvestas dėl konflikto Ukrainoje.