„Beveik visi iš Ukrainos eksportuojami grūdai siunčiami ne skurdžiausioms besivystančioms šalims, o ES šalims“, – sakė V.Putinas Rytų ekonomikos forume Rusijos Vladivostoko uostamiestyje prie Ramiojo vandenyno.
Ukrainos, kuri yra viena didžiausių javų augintojų ir eksportuotojų pasaulyje, grūdų eksportas jūra buvo keliems mėnesiams užblokuotas dėl vasario gale prasidėjusios Rusijos karinės invazijos.
Eksporto blokada lėmė didelį pasaulinį maisto brangimą ir pakurstė nuogąstavimus dėl galinčio kilti bado, ypač neturtingiausiose šalyse.
Pagal Kyjivo ir Maskvos susitarimą, sudarytą liepą tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms ir Turkijai, rugpjūčio pradžioje buvo atnaujintas ukrainietiškų grūdų ir kitų maisto produktų bei trąšų eksportas per tris Juodosios jūros uostus.
Susitarimas, įpareigojęs Rusiją nutraukti Ukrainos uostų blokadą, nustatė kviečių ir kitų grūdų eksporto sąlygas.
„Padarėme viską, kad... ukrainietiški grūdai būtų eksportuojami... Padarėme tai drauge su Turkija“, – Rytų ekonomikos forumui sakė V.Putinas.
Jo teigimu, Europos šalys „pastaraisiais dešimtmečiais ir šimtmečiais veikė kaip kolonizatorės“ ir „toliau taip elgiasi šiandien“.
Jos „ir vėl paprasčiausiai apgavo besivystančias šalis“, kalbėjo V.Putinas.
„Su tokiu požiūriu maisto problemų pasaulyje mastas tik didės“, – sakė jis ir pridūrė, kad tai galėtų nulemti „beprecedentę humanitarinę katastrofą“.