V.Putinas, kuris Vakarų Europos šalyje lankysis beveik po metų pertraukos, austrų žiniasklaidai pareiškė norintis, kad ES „būtų vieninga ir klestinti“. Jis pavadino Bendriją svarbiausia Rusijos komercine ir ekonomine partnere.
Rusijos prezidentas antradienį susitiks su Austrijos prezidentu Alexanderiu Van der Bellenu ir kancleriu Sebastianu Kurzu, taip pat – su šalies verslo lyderiais.
„Kuo daugiau problemų ES širdyje, tuo daugiau rizikos ir problemų mums. Turime bendradarbiauti su ES. Neturime tikslo ko nors suskaldyti Bendrijoje“, – teigė V.Putinas.
Bendrija sankcijas Rusijai pritaikė po jo 2014 metais įvykdytos Krymo aneksijos. Kremlius taip pat remia separatistus Rytų Ukrainoje ir į regioną siunčia profesionalius karius.
Galiausiai teigiama, kad Rusija kišosi ir į 2016 metų JAV prezidento rinkimus, ir į daugiau balsavimų Vakarų Europoje. Maskva taip pat remia, kai kuriais atvejais – ir finansiškai, radikalias Europos šalių politines partijas.
V.Putinas: „Kuo daugiau problemų ES širdyje, tuo daugiau rizikos ir problemų mums.“
Viena tokių partijų – šiuo metu į valdančiąją koaliciją kartu su kanclerio S.Kurzo Liaudies partija Austrijoje įeinanti kraštutinių dešiniųjų Laisvės partija.
Ši politinė jėga, kuriai vadovauja Heinzas-Christianas Strache, kontroliuoja svarbias užsienio reikalų, vidaus reikalų ir gynybos ministerijas.
V.Putinas prieš vizitą patarė nesureikšminti ryšių tarp Rusijos valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ ir Laisvės partijos – abi jos 2016-aisiais pasirašė penkerių metų bendradarbiavimo susitarimą.
Ironiška, kad parašą po dokumentu iš rusų pusės suraitė Rusijos Valstybės Dūmos vicepirmininkas Sergejus Železniakas, kuris yra ES sankcijų sąraše.
Šiaip ar taip, V.Putinui tikrai turėjo patikti H.Ch.Strache laikraščiui „Österreich“ pasakyta mintis, kad sankcijas Rusijai Bendrija turėtų atšaukti.
„Pats laikas užbaigti šias gniuždančias sankcijas ir normalizuoti politinius bei ekonominius santykius su Rusija“, – pareiškė H.Ch.Strache, anksčiau teigęs, kad nereikėtų stumti Rusijos į Kinijos glėbį.
Austrijos koalicinė vyriausybė tvirtina norinti veikti kaip tiltas tarp Rytų ir Vakarų. Ir nors kancleris S.Kurzas pabrėžia, kad proeuropietiškas Vienos kursas nesikeičia, Austrija buvo viena iš vos kelių ES narių, kurios, reaguodamas į Sergejaus Skripalio ir jo dukters Julijos apnuodijimą Anglijoje, neišvarė Rusijos diplomatų iš šalies.
Paklaustas apie V.Putino režimo ryšius su Europos kraštutinėmis partijomis, S.Kurzas tiesiog atsakė: „Mes pragmatiškai nusprendžiame, ar su kuo nors politine prasme bendradarbiauti. Bandome dirbti su tais, kurie viešai išreiškia norą su mumis dirbti.“
Apžvalgininkų teigimu, nedidelė Austrija V.Putinui yra labai svarbi ir ekonomine, ir geopolitine prasme – jis puikiai suvokia, kad transatlantinis aljansas gali įtrūkti dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos veiksmų, ir tikisi tuo pasinaudoti.
Kaip? Rusijai gana draugiška vyriausybė Vienoje gali pasisakyti prieš ES sankcijų Kremliui pratęsimą – taip, kaip ir naujasis populistų kabinetas Bendrijai dar svarbesnėje Italijoje.