V.Putino žinia apie permainas pritrenkė Maskvą: ministrai vos spėjo susikrauti daiktus

Po 2024 metų Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali vadovauti Valstybės tarybai, Federacijos Tarybai arba Konstituciniam Teismui, rašo portalas „Proekt“. Priduriama, kad V.Putinas pats inicijavo premjero Dmitrijaus Medvedevo ir viso jo kabineto atleidimą, o užkulisiuose šis manevras net vadinamas „vyriausybės užgrobimu“.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / „Scanpix“/AP nuotr.

Proekt.media atskleidė plačiai nuskambėjusio V.Putino sprendimo inicijuoti konstitucines reformas ir taip, ko gero, užsitikrinti svarbias pareigas Rusijoje net pasibaigus jo kadencijai 2024-aisiais užkulisius.

Esą Kremliaus pareigūnai jau pernai rudenį neformaliuose pokalbiuose ėmė atvirai sakyti, kad V.Putino penktosios kadencijos prezidento poste nebus ir kad svarstoma apie kitą jam skirtą darbo vietą.

Tada prezidentas neva ir pats savo aplinkai ėmė skųstis nuovargiu, tad visi suprato: laikas ruoštis permainos.

„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos Valstybės Dūma
„Scanpix“/AP nuotr./Rusijos Valstybės Dūma

O galbūt rengtis pokyčiams buvo pradėta dar anksčiau – juk dar 2018 metų pabaigoje Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas per deputatų susitikimą su V.Putinu pasiūlė apsvarstyti galimybę pakeisti Konstituciją. Dar po mėnesio jis užsiminė apie siekį išplėsti parlamento galias.

Slėpė kalbos turinį

Kaip rašo Proekt.media, Kremlius taip pradėjo viešai pratinti Rusijos visuomenę prie fakto, kad laukia permainos, nors prezidento administracija dar nebuvo – ir tikriausiai dar nėra – galutinai apsisprendusi, kokios konstitucinės reformos reikalingos.

Tiesa, 2019-ųjų vasarą prezidento administracijos vadovas Antonas Vaino ir jo pirmasis pavaduotojas Sergejus Kirijenka sulaukė V.Putino nurodymo imtis būtent to – išsiaiškinti, ką reikia pakeisti Konstitucijoje.

„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr./Antonas Vaino
„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr./Antonas Vaino

Taip pat – surasti prezidentui naują darbą. Dabar, pavyzdžiui, skelbiama, kad prezidentas įgyvendinus reformas galėtų vadintis „Aukščiausiuoju lyderiu“ – toks darbo grupės pasiūlymas.

Visos diskusijos, regis, buvo itin slaptos. Pavyzdžiui, sausio 14-ąją, V.Putino kreipimosi į Federacijos Tarybą išvakarėse pagrindinių Rusijos žiniasklaidos priemonių redaktoriai buvo sukviesti į tradicinį susitikimą Kremliuje.

Skelbiama, kad prezidentas įgyvendinus reformas galėtų vadintis „Aukščiausiuoju lyderiu“ – toks darbo grupės pasiūlymas.

Tačiau jiems buvo nupasakota tik pirmoji būsimojo V.Putino pranešimo dalis – jo pasiūlymai dėl išmokų jaunoms šeimoms ar sveikatos apsaugos sistemos tobulinimo.

Apie antrąją dalį, kurioje V.Putinas ir pareiškė, kad atėjo laikas konstitucinėms pataisoms, redaktoriai nesužinojo. Tik išgirdo gyvai.

V.Putinas amžinai? Trys variantai

Proekt.media pabrėžia, kad konstitucinė reforma planuojama atsižvelgiant į faktą, kad kitas Rusijos prezidentas galės eiti pareigas tik dvi kadencijas ir turės dalintis galiomis su Valstybės Dūma, Federacijos Taryba bei Valstybės Taryba.

„Todėl pataisų autoriai Putinui siūlo tris variantus dėl būsimų pareigų. Visi jie leistų Putinui nedalyvauti valstybės administravime, bet prireikus padaryti įtaką sprendimams ir apskritai kontroliuoti situaciją šalyje“, – rašo tinklalapis.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Vladimiras Putinas

Trys variantai, kaip spėja ir daugelis analitikų, parengti dėl to, kad V.Putinas pats nori daugiau laiko situacijos įvertinimui – kitaip tariant, pasilikti sau erdvės ir pernelyg anksti neįsisprausti į vienintelį postą.

Portalo šaltinių teigimu, planuojama, kad Valstybės Taryba, kuri šiuo metu tėra konsultacinio pobūdžio struktūra, bus gerokai galingesnė ir priims sprendimus dėl vidaus bei užsienio politikos.

V.Putinas neva galėtų vadovauti būtent šiai institucijai, kuri taptų savotiška superstruktūra, primenančia dabartinę Kazachstano Saugumo Tarybą.

Praėjusiais metais Nursultanas Nazarbajevas pasitraukė iš Kazachstano prezidento posto, bet toliau vadovauja Saugumo Tarybai ir laiko valdžios vadeles savo rankose.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Atsistatydino Kazachstano prezidentas N.Nazarbajevas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Atsistatydino Kazachstano prezidentas N.Nazarbajevas

Kitas pasirinkimas – vadovavimas išplėstų galių Federacijos Tarybai, su kuria būtų konsultuojamasi skiriant visus svarbiausius ministrus ir teisėjus.

Kad šiam organui numatomas ryškesnis vaidmuo, signalizuoja faktas, jog naujojoje Konstitucijoje Federacijos Tarybos nariai būtų vadinami „Rusijos Federacijos senatoriais“ ir pagal statusą prilygtų, pavyzdžiui, JAV Senato nariams.

Galiausiai V.Putinas gali imtis vadovauti dar vienai esą reformuotinai institucijai – Konstituciniam Teismui. Jis galėtų vertinti bet kokias naujas įstatymų leidybos iniciatyvas ir prireikus jas stabdyti.

„Putinui buvo svarbu prabilti apie permainas, kol jo reitingai aukšti. O kadangi dėl naujų pareigų kol kas slapukaujama, jis gali kontroliuoti padėtį ir rūpintis artimiausia savo aplinka“, – vieno šaltinio nuomonę skelbia Proekt.media.

V.Putinas gali imtis vadovauti dar vienai esą reformuotinai institucijai – Konstituciniam Teismui. Jis galėtų vertinti bet kokias naujas įstatymų leidybos iniciatyvas ir prireikus jas stabdyti.

Pagal kitą versiją konstitucinė reforma inicijuojama, nes artėja JAV prezidento rinkimai. Esą V.Putinas baiminasi, kad laimėjus demokratų kandidatui spaudimas Rusijai dar labiau padidės, ir norėjo „parodyti Rusijos priešams, jog šalies kursas jam palikus prezidento postą nesikeis“.

D.Medvedevas smukdė reitingus

Vos V.Putinui paskelbus apie siekį reformuoti Konstituciją atsistatydino visa Rusijos vyriausybė su D.Medvedevu priešakyje. Proekt.media šaltinių teigimu, V.Putinas rimtai svarstė apie pastarąjį kaip apie galimą įpėdinį.

Vietoj to po trumpo judviejų pokalbio D.Medvedevas atsistatydino. Maskvoje neabejojama, kad sprendimą priėmė ne jis pats, o V.Putinas – kalti itin žemi premjero reitingai, smukdę ir prezidento populiarumą.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Dmitrijus Medvedevas
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Dmitrijus Medvedevas

Esą 2018 metų gegužę, kai V.Putino reitingai ėmė ridentis žemyn, sociologai nustatė, kad krytis įsibėgėjo iškart po to, kai prezidentas nusprendė palikti D.Medvedevą ministro pirmininko pareigose.

Nuo to laiko ėmė mažėti visuomenės pasitikėjimas beveik visomis ministerijomis, o svarbiausia – ir pačiu prezidentu.

Į susirinkimą atvykę Valstybės Dūmos vadovai labai nustebo televizoriaus ekrane išvydę bėgančią eilutę apie D.Medvedevo pasitraukimą.

Negana to, prezidento administracijoje pradėta svarstyti, esą dėl neigiamo rusų požiūrio į D.Medvedevą jo vadovaujama valdančioji partija „Vieningoji Rusija“ gali nelaimėti rinkimų į Valstybės Dūmą 2021 metais.

Pačiuose žemuosiuose parlamento rūmuose apie vyriausybės atsistatydinimą nieko nežinota. Į susirinkimą atvykę Valstybės Dūmos vadovai labai nustebo televizoriaus ekrane išvydę bėgančią eilutę apie D.Medvedevo pasitraukimą.

Parlamentarai netgi paprašė vyriausybės atstovo patikrinti, ar informacija teisinga. Bet ir pastarasis, paskambinęs į vyriausybę, nieko neišsiaiškino.

M.Mišustinas pasikvietė savus

Netrukus parlamente pasirodė būsimasis premjeras Michailas Mišustinas. V.Putinas, nusižengdamas tradicijai, pats Valstybės Dūmoje nepasirodė, bet tai problemų nesukėlė – M.Mišustino kandidatūrai buvo pritarta nesulaukus nė vieno balso „prieš“.

Vyriausybę M.Mišustinas suformavo per kelias dienas, o jos pastate – Baltuosiuose rūmuose – netrukus imta kalbėti apie „kabineto užgrobimą“.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Michailas Mišustinas Valstybės Dūmoje
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Michailas Mišustinas Valstybės Dūmoje

Mat M.Mišustinas atkeliavo su savo komanda ir nusiteikęs iškraustyti didelę dalį vyriausybės biurokratinio aparato senbuvių.

Ir iš tiesų – senieji bosai turėjo greitai, vos per dvi valandas, susirinkti daiktus. Negana to, pareigas palikę ministrai neteko automobilių – esą pirmą kartą po ilgos pertraukos jie turėjo išsikviesti taksi.

Vyriausybėje dirbs ir komanda, stebėsianti neigiamos informacijos apie M.Mišustiną srautą internete. Tokius pat specialistus jau naudoja Maskvos meras Sergejus Sobianinas.

Proekt.media skelbia, kad M.Mišustinas, iki šiol vadovavęs Federalinei mokesčių tarnybai, į vyriausybę pasiėmė tuos, kuriais pasitiki. Tarkime, vienu jo administracijos pavaduotojų dirbs viešųjų ryšių specialistas Leonidas Levinas, anksčiau rašęs M.Mišustinui kalbas.

Dar vyriausybėje dirbs ir komanda, stebėsianti neigiamos informacijos apie premjerą srautą internete. Tokius pat specialistus jau naudoja Maskvos meras Sergejus Sobianinas.

Proekt.media konstatuoja, kad naujojoje vyriausybėje D.Medvedevo sąjungininkų beveik nelieka, o tai esą gali reikšti, jog D.Medvedevui metas pamiršti apie ambicijas vėl pakeisti V.Putiną prezidento poste.

„Kita vertus, Putinas paskyrė Medvedevą savo pavaduotoju Saugumo Taryboje. Tai teoriškai reiškia, kad Medvedevas gali bandyti susigrąžinti populiarumą kalbomis apie užsienio politiką, kurios galbūt patiks visuomenei“, – rašo portalas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų