„10 val. 18 min dvi Rusijos sparnuotosios raketos „Kalibr“ kirto Ukrainos ir Moldovos Respublikos sieną. Apie 10 val. 33 min. šios raketos kirto Rumunijos oro erdvę. Po to jos vėl įskrido į Ukrainos oro erdvę“, – platformoje „Telegram“ sakė V.Zalužnas.
Kaip pranešama, raketos buvo paleistos iš Juodosios jūros.
Ukrainos karinių oro pajėgų vadovybės atstovas Jurijus Ihnatas šalies žiniasklaidai teigė, kad būta galimybės numušti tas raketas, bet sprendimas atidėtas įvertinus rizikas ir grėsmes užsienio šalių gyventojams.
Pasak J.Ihnato, Rusija jau ne pirmą kartą rengia tokią provokaciją. Moldovos oro erdvė buvo pažeista ir anksčiau.
NATO narė Rumunija nurodė, kad informacija apie raketas virš jos teritorijos nepasitvirtino.
Rumunija aptiko „iš Juodosios jūros iš Rusijos Federacijos laivo paleistą oro taikinį“, tačiau „nė karto jis nekirto Rumunijos oro erdvės“, nurodė jos Gynybos ministerija.
„Radarų sistemos užfiksavo artimiausią taikinio trajektorijos tašką Rumunijos oro erdvėje maždaug už 35 kilometrų į šiaurės rytus nuo sienos“, – nurodoma Gynybos ministerijos pareiškime.
Du Rumunijos karinių oro pajėgų lėktuvai MiG-21 „LanceR“, vykdantys NATO oro policijos tarnybą, buvo pasiųsti į Rumunijos šiaurę, „kad papildytų mūsų reagavimo galimybes“, priduriama pareiškime.
Moldovos gynybos ministerija savo ruožtu patvirtino, kad virš šalies teritorijos praskrido rusų raketa.
Pasak ministerijos, raketa praskrido ties Maskvos remiamu Moldovos separatistiniu Uždniestrės regionu.
Moldova penktadienį taip pat paskelbė, kad dėl jos oro erdve praskriejusios raketos iškvies Rusijos ambasadorių.
Jis bus iškviestas norint pasakyti Rusijai apie „nepriimtiną mūsų oro erdvės pažeidimą“, įvykdytą „rusų raketos, šiandien praskriejusios virš suverenios Moldovos Respublikos teritorijos“, sakoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime spaudai.
„Moldovos užsienio reikalų ministerija pažymi, kad Rusijos pusė tęsia agresyvų karą prieš Ukrainą, o raketų atakos prieš mūsų kaimyninę šalį tiesiogiai ir neigiamai veikia mūsų šalį“, – priduriama Užsienio reikalų ministerijos pareiškime.
Praėjusį spalį Moldova jau buvo iškvietusi Maskvos ambasadorių po to, kai pareiškė, kad Rusijos sparnuotosios raketos, nukreiptos į Ukrainą, kirto jos oro erdvę.
Naujausias incidentas įvyko po to, kai ketvirtadienį Moldovos žvalgybos tarnyba paskelbė, kad Rusija siekia destabilizuoti padėtį šalyje.
Tai paskelbta po Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio komentarų, kad Kyjivas užtiko Maskvos planą „sužlugdyti Moldovos demokratiją ir įvesti Moldovos kontrolę“.
„Griežtai atmetame pastarojo meto nedraugiškus pareiškimus ir veiksmus Moldovos Respublikos atžvilgiu, kuriuos mūsų žmonės laiko visiškai nepriimtinais“, – penktadienį pareiškė Moldovos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Danielis Voda.
2,6 mln. gyventojų turinčioje šalyje, įsiterpusioje tarp Ukrainos ir Rumunijos, vyksta prorusiškų ir provakarietiškų politinių srovių karas.
Rusija laiko savo karius Moldovos separatistiniame Uždniestrės regione, prisidengdama taikos išsaugojimo regione misija.
Proeuropietiškos prezidentės Maios Sandu vadovaujama šalis pateikė paraišką įstoti į Europos Sąjungą iškart po to, kai Rusija vasario mėnesį įsiveržė į Ukrainą.