V.Zelenskis nukirto: jokio tyrimo dėl Bidenų Ukrainoje nebus. Bet ar nebuvo?

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis viešai atmetė JAV lyderio Donaldo Trumpo ir jo sąjungininkų prašymus pradėti tyrimą dėl buvusio JAV viceprezidento Joe Bideno veiklos šioje šalyje. V.Zelenskis, kurio pokalbio telefonu su D.Trumpo stenogramos santrauką anksčiau paviešino JAV Baltieji rūmai, pareiškė, kad užsienio šalys neturėtų diriguoti ukrainiečiams. Bet ne viskas taip paprasta.
Volodymyras Zelenskis
Volodymyras Zelenskis / „Scanpix“/ITAR-TASS nuotr.

„Mums negalima įsakyti kažką daryti. Esame nepriklausoma valstybė. Esame atviri, pasiruošę tirti, bet su manimi tai nesusiję“, – pareiškė V.Zelenskis, regis, dėl skandalo bent viešai pernelyg nesirūpinantis ir antradienį Kijeve priėmęs garsų Holivudo aktorių Tomą Cruise'ą.

Tiesa, Ukrainos prezidentas pridūrė: „Mūsų nepriklausomos teisėsaugos institucijos pasiruošusios tirti bet kokį atvejį, kai buvo pažeisti įstatymai.“

„Scanpix“/AP nuotr./Volodymyras Zelenskis ir Tomas Cruise'as
„Scanpix“/AP nuotr./Volodymyras Zelenskis ir Tomas Cruise'as

Tokius žodžius įmanoma interpretuoti kaip pripažinimą, kad su JAV bus bendradarbiaujama, jei tyrimą pradėtų amerikiečiai, o ne ukrainiečiai.

Tai ar domėjosi, ar ne?

Nuo ko viskas prasidėjo? Rugsėjo 26-ąją JAV Atstovų Rūmų žvalgybos komitetas paviešino anoniminio žvalgybininko skundą, kuriame teigiama, kad D.Trumpas spaudė V.Zelenskį imtis J.Bideno ir jo sūnaus Hunterio, kuris anksčiau dirbo Ukrainoje, veiklos tyrimą.

Vyresnysis Bidenas laikomas vienu pagrindinių favoritų laimėti JAV Demokratų partijos pirminius rinkimus ir kitų metų lapkritį prezidento rinkimuose nukauti perrinkimo siekiantį D.Trumpą.

Nedviprasmiški pasiūlymai atkreipti dėmesį į Bidenus buvo išsakyti liepos 25-ąją, kai D.Trumpas ir V.Zelenskis pasikalbėjo telefonu. Šio pokalbio stenogramos santrauką paskelbė Baltieji rūmai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./V.Zelenskis ir D.Trumpas Niujorke
AFP/„Scanpix“ nuotr./V.Zelenskis ir D.Trumpas Niujorke

V.Zelenskis jau pareiškė, kad Ukrainos vyriausybė greičiausiai nepaskelbs savosios abiejų prezidentų pokalbio stenogramos.

„Prieš tapdamas prezidentu nebuvau diplomatas, bet manau, kad per gyvenimą įvyko ir įvyks daug tokių pokalbių. Yra tam tikrų niuansų, kuriuos viešinti būtų nekorektiška“, – tvirtino Ukrainos prezidentas.

Šių metų balandį J.Lucenka užsiminė, kad Generalinė prokuratūra nagrinėja H.Bideno, kuris anksčiau dirbo Ukrainos gamtinių dujų kompanijos „Burisma“ direktorių taryboje, atvejį.

Tiek V.Zelenskis, tiek D.Trumpas neigia kaltinimus, kad antrasis spaudė pirmąjį dėl J.Bideno. Vis dėlto abiejose Atlanto pusėse skamba priekaištai buvusiam Ukrainos generaliniam prokurorui Jurijui Lucenkai – esą jis bandė įtikti D.Trumpui apskritai komentuodamas Bidenų veiklą šalyje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jurijus Lucenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jurijus Lucenka

Pavyzdžiui, šių metų balandį J.Lucenka užsiminė, kad Generalinė prokuratūra nagrinėja H.Bideno, kuris anksčiau dirbo Ukrainos gamtinių dujų kompanijos „Burisma“ direktorių taryboje, atvejį.

Šią kompaniją kontroliuoja buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus laikais ekologijos ministru dirbęs Mykola Zločevskis. Jo atžvilgiu buvo pradėtos kelios baudžiamosios bylos, verslininkas kaltintas išplovęs apie 36 mln. JAV dolerių.

J.Lucenka, kurį V.Zelenskis tapęs prezidentu atleido, savo žodžius vėliau atsiėmė, o ir praėjusią savaitę pakartojo, kad Ukrainos tyrėjai nė negalvojo pareikšti kokių nors įtarimų nei Joe, nei Hunteriui Bidenui.

„Scanpix“/AP nuotr./Joe Bidenas su sūnumi Hunteriu
„Scanpix“/AP nuotr./Joe Bidenas su sūnumi Hunteriu

Kas kieno palankumo siekė?

Ir vis dėlto įtakingas prokuroras Konstantinas Kulikas „The Kyiv Post“ dar gegužę pareiškė, kad Generalinė prokuratūra iš tiesų domėjosi Bidenų veikla. Konkrečiai – būtent Joe Bideno.

Buvusio parlamentaro Serhijaus Leščenkos nutekintame prokurorų dokumente rašoma, kad J.Bidenas kaltinamas gavęs „neteisėtos naudos“ iš „Burisma“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Serhijus Leščenka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Serhijus Leščenka

Abu Bidenai neigia bet kokius įtarimus, nors J.Bidenas neseniai yra gyręsis, kad kone vien tik jo spaudimas anksčiau privertė Ukrainos vyriausybę nušalinti esą korumpuotą prokurorą Viktorą Šokiną, kuris ir buvo inicijavęs tyrimą „Burisma“ atžvilgiu.

Galiausiai įdomi ir dar viena istorija. 2018 metais Kijevo administracinis teismas paskelbė, kad jau minėtas S.Leščenka ir Ukrainos nacionalinio kovos su korupcija biuro (NABU) direktorius Artiomas Sytnykas neteisėtai kišosi į šalies užsienio politiką.

S.Leščenka ir A.Sytnykas anksčiau atskleidė, kad buvusio Ukrainos prezidento V.Janukovyčiaus Regionų partijos „juodosios buhalterijos“ dokumentuose rasta buvusio D.Trumpo rinkimų kampanijos vadovo Paulo Manaforto pavardė ir parašas.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Paulas Manafortas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Paulas Manafortas

Tai iš esmės reiškė, kad P.Manafortas – artimas D.Trumpo sąjungininkas – nelegaliai teikė paslaugas V.Janukovyčiaus aplinkai.

Keistą Kijevo administracinio teismo sprendimą šių metų liepą anuliavo kitas teismas, o S.Leščenka teigė, kad taip jį nubausti siekė tuometis prezidentas Petro Porošenka ir J.Lucenka, siekę D.Trumpo palankumo.

P.Manafortas vėliau JAV buvo nuteistas kalėti 7,5 metų, o Ukrainoje yra siejamas ir su korupcija kaltinamu oligarchu Dmytro Firtašu, kurio ekstradicijos iš Austrijos siekia amerikiečiai. D.Firtašas kaip tik pasisamdė su D.Trumpu siejamus teisininkus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai