V.Zelenskis prabilo apie kompromisus Donbase ir Kryme bei saugumo garantijas be NATO

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis interviu televizijai „ABC News“ teigė, kad siekiant Rusijos invazijos sustabdymo, galimi tam tikri kompromisai dėl Donbaso ir Krymo. Tačiau jis tvirtino, kad Kyjivas kapituliuoti nesiruošia. Taip pat V.Zelenskis prakalbo apie saugumo garantijas Ukrainai be stojimo į NATO.
Volodymyras Zelenskis
Volodymyras Zelenskis / AFP/ „Scanpix“ nuotr.

Kalbėdamas apie Rusijos valdžios keliamus reikalavimus Ukrainai, ypač dėl okupuotų Donecko ir Luhansko sričių nepriklausomybės pripažinimo, V.Zelenskis pažymėjo, kad šiuo klausimu galimas kompromisas.

„Man svarbu, kaip ten gyvens žmonės, norintys tapti Ukrainos dalimi. Įdomu, ką galvoja tie, kurie laiko save Rusijos Federacijos piliečiais. Tačiau mes privalome apie tai diskutuoti. Turime diskutuoti apie kompromisus dėl Krymo.

Negalime pripažinti, kad Krymas yra Rusijos teritorija. Manau, kad Rusijos Federacijai bus sunku pripažinti, kad tai yra Ukrainos teritorija. Manau, kad esame pakankamai protingi, jog sprendimai šiais dviem klausimais nesukeltų jokios revoliucijos visuomenėse, o žmonės būtų patenkinti šiuo sprendimu.

Kalbu ir apie tuos, kurie gyvena tose teritorijose, ir tuos, kurie gyvena Ukrainoje“, – sakė Ukrainos prezidentas ir pridūrė, kad iki okupacijos šios teritorijos buvo Ukrainos dalis.

V.Zelenskis: esame pasiruošę bet kokioms mūsų šalies saugumo garantijoms iš atitinkamų valstybių, kurios privalo garantuoti mūsų saugumą.

„Žmonės, kurie mane išrinko, nepasiruošę kapituliacijai, nesame pasiruošę ultimatumams. Bet su Rusija galime diskutuoti apie Krymo ir Donbaso ateitį“, – pridėjo V.Zelenskis.

Jo teigimu, norint išspręsti visus šiuos klausimus, Rusijos prezidentas Putinas turi pradėti tiesioginį dialogą.

Saugumo garantijos iš kaimyninių šalių

V.Zelenskis taip pat pakomentavo Rusijos reikalavimą, kad Ukraina niekada netaptų NATO nare.

„Kalbant apie NATO, aš ne kartą sakiau ir viešai perdaviau žinutes tiek Rusijai, tiek prezidentui Putinui: esame pasiruošę bet kokioms mūsų šalies saugumo garantijoms iš atitinkamų valstybių, kurios privalo garantuoti mūsų saugumą. Rusija taip pat yra tarp šių valstybių, nes Rusija yra mūsų kaimynė“, – sakė Ukrainos vadovas.

V.Zelenskio teigimu, ateityje Ukraina galėtų sudaryti kolektyvinio saugumo sutartį su visomis savo kaimynėmis ir kurioje dalyvautų pirmaujančios pasaulio valstybės – JAV, Prancūzija, Vokietija, taip pat Turkija, su kuria Ukraina ribojasi per Juodąją jūrą.

„Tai bus garantijos ne tik Ukrainai, tai bus garantijos Rusijai, apie ką ji nuolat kalba. Nors nežinau, nuo ko ji ginasi, nes Ukraina niekada nieko nepuolė, o tik vykdė gynybinius veiksmus. Mes saugome paskutinį, ką turime, tai šeimą ir žemę“, – pabrėžė Ukrainos prezidentas.

V.Zelenskio valdančioji „Tautos tarno“ partija taip pat paskelbė oficialų pareiškimą dėl saugumo garantijų Ukrainai ir Rusijos Federacijos reikalavimų pripažinti šiuo metu okupuotas teritorijas.

Partijos teigimu, NATO nėra pasiruošusi priimti Ukrainos „bent jau per ateinančius 15 metų ir aiškiai apie tai kalba“.

„Dabar mes net neturime palaikymo absoliučiai teisingame kare iš Aljanso – tik iš atskirų valstybių“, – pabrėžė partija.

V.Zelenskis: tai bus garantijos ne tik Ukrainai, tai bus garantijos Rusijai, apie ką ji nuolat kalba.

Valdantieji taip pat pastebėjo, kad kadangi artimiausiais metais įstoti į NATO neįmanoma, Ukrainai reikalingas konkretus susitarimas, galintis garantuoti visišką saugumą šiam laikui. Garantėmis gali tapti JAV, Turkija ir kitos šalys.

„Jis turėtų iš esmės skirtis nuo Budapešto memorandumo ir numatyti konkrečius politinius, ekonominius ir karinius Ukrainos saugumo garantų valstybių žingsnius. Tokiomis valstybėmis garantėmis gali būti JAV, Turkija, kaimyninės Ukrainos valstybės. Savo ruožtu Rusija taip pat turi teisiškai užfiksuoti, kad pripažįsta Ukrainos valstybingumą ir garantuoja, kad nekels grėsmės mūsų valstybei“, – sakoma pareiškime.

Valdantieji taip pat pažymėjo, kad Ukraina nepriims jokių ultimatumų, neatsisakys savo teritorijų ir nepripažins apsišaukėliškų Donecko ir Liaudies respublikų bei Krymo okupacijos.

„Tačiau turėsime nuspręsti, kaip žmonių gyvenimas šiose teritorijose bus reguliuojamas mūsų vientisoje valstybėje“, – pažymėjo valdantieji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis