V.Zelenskis: Prancūzijos ir Vokietijos požiūris į Rusiją – pernelyg švelnus

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pareiškė, kad Prancūzija ir Vokietija pastaruoju metu sušvelnino savo poziciją derybose su Maskva dėl konflikto su prorusiškais separatistais Donbase nutraukimo.
Volodymyras Zelenskis
Volodymyras Zelenskis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

V.Zelenskis per spaudos konferenciją priminė, kad jo biuras susisiekė su Kremliumi, siekdamas surengti susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Abi valstybės yra įsivėlusios į įtemptą konfrontaciją nuo 2014 metų kovo, kai Maskva aneksavo Krymo pusiasalį ir pradėjo remti separatistinį konfliktą Ukrainos rytuose, reaguodama į Rusijai palankaus prezidento Viktoro Janukovyčiaus nuvertimą.

Prieš septynerius metus Ukrainos pramoniniame regione Donbase įsiplieskęs ginkluotas konfliktas pareikalavo jau daugiau nei 13 tūkst. gyvybių.

2015 metais tarpininkaujant Prancūzijai ir Vokietijai pasirašytas taikos susitarimas padėjo nutraukti plataus masto kautynes, tačiau palei kontaktinę liniją Rytų Ukrainoje tęsiasi reguliarūs susirėmimai, o pastangos rasti politinį konflikto sprendimą atsidūrė aklavietėje.

Praėjusį mėnesį padažnėję paliaubų pažeidimai Donbase ir gausių rusų pajėgų telkimas prie Ukrainos sienų ir Kryme Kijevui ir Vakarams sukėlė nerimą, kad gali atsinaujinti kautynės. Maskva teigia po plataus masto pratybų atitraukusi savo padalinius, tačiau V.Zelenskis ketvirtadienį pareiškė, jog netoli Ukrainos teritorijos tebėra dislokuota daug rusų karių.

Ukrainiečių lyderis taip pat sakė, kad Paryžius ir Berlynas pastaruoju metu laikosi pernelyg švelnios pozicijos Rusijos atžvilgiu.

VIDEO: Nuo Kijevo iki Mariupolio: ukrainiečių emocijos apie karą ir galimą jo baigtį

„Jaučiu jų palaikymą, bet manau, kad jis turėtų būti stipresnis, – sakė jis. – Jie žino mano mintis, buvau su jais labai nuoširdus. Manau, kad pastaruoju metu jie šiek tiek susilpnino savo pozicijas.“

2015 metais Minske pasirašytas taikos susitarimas įpareigojo Kijevą pasiūlyti separatistiniams regionams plačią autonomiją ir suteikti amnestiją separatistams. Dokumentas taip pat numato, kad Ukraina atgaus visišką savo sienos su Rusija separatistų kontroliuojamose teritorijose kontrolę tik išrinkus vietos lyderius ir įstatymų leidėjus – daugelis ukrainiečių laiko šias nuostatas nacionalinių interesų išdavimu.

Ukraina reikalauja pakoreguoti Minsko susitarimus, siekdama pirmiau atgauti kontrolę pasienyje su Rusija ir tik po to surengti vietos rinkimus, tačiau Maskva griežtai atmeta tokius Kijevo reikalavimus.

V.Zelenskis nurodė, kad jo kanceliarija palaiko ryšius su Kremliumi dėl galimybės surengti jo susitikimą su V. Putinu.

„Prasidėjo Ukrainos prezidento biuro ir Rusijos Federacijos pokalbis“ siekiant organizuoti derybas, sakė ukrainiečių lyderis ir pridūrė galįs susitikti su rusų prezidentu trečiojoje šalyje.

V.Zelenskis anksčiau užsiminė pasiūlęs V.Putinui susitikti Rytų Ukrainoje, o šis pakvietė jį į Maskvą.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas ketvirtadienį bendraudamas su žurnalistais pareiškė, jog abiejų valstybių pareigūnai surengė preliminarių diskusijų apie galimą viršūnių susitikimą, tačiau daug detalių dar nežinomos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis