Paskutiniais prieštaringais duomenimis Rusijos karinės pajėgos juda Gruzijos sostinės Tbilisio link. Kai kurie šaltiniai teigia, kad priešakinės rusų pajėgos pasiekė senąją Gruzijos sostinę Mcchetą, esančią vos už 24 kilometrų nuo Tbilisio. Vyksta intensyvus Tbilisio apylinkių bombardavimas.
Gruzijos ambasadoriaus Lietuvoje Georgijus Kerdikošvilis tvirtina, kad Gruzijos pajėgos nesipriešina, paklusdamos prezidento Michailo Saakašvilio įsakymui, tačiau yra pasirengusios visomis jėgomis ginti sostinę. Pasak G.Kerdikošvilio Gruzija kreipiasi į pasaulį, prašydama suteikti jai jau nebe tik humanitarinę ar diplomatinę, bet ir karinę paramą.
Antradienį Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus rengiasi skristi į Gruziją, praneša prezidento spaudos tarnyba. Lietuvos vadovas į Gruziją vyksta kartu su Lenkijos prezidentu Lechu Kaczynskiu ir Ukrainos prezidentu Viktoru Juščenka, Latvijos premjeru Ivaru Guodmaniu ir Estijos premjeru Andru Ansipu.
Penkių šalių aukščiausi vadovai ketina pareikšti paramą Rusijos kariuomenės okupuojamai Gruzijai ir jos žmonėms bei prezidentui Michailui Sakašviliui.
G.Bushas pritaria...
Vėlų pirmadienio vakarą V.Adamkus kalbėdamas telefonu su JAV prezidentu G.Bushu informavo jį apie rengiamą Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos prezidentų bei Latvijos ir Estijos premjerų vizitą į Tbilisį. G.Bushas V.Adamkui paskambino iš savo lėktuvo, grįždamas iš Pekino į Vašingtoną.
Lietuvos prezidento spaudos tarnyba praneša, kad JAV prezidentas parėmė Baltijos šalių, Lenkijos ir Ukrainos lyderių pasiryžimą vykti į Gruziją ir pareikšti paramą gruzinų tautai ir išrinktai demokratinei valdžiai. V.Adamkus pasmerkė Rusijos vykdomą okupaciją Gruzijoje. „Visa tarptautinė bendruomenė turi imtis ryžtingų veiksmų stabdant nepriklausomos šalies okupaciją XXI amžiuje“, – sakė V.Adamkus.
... ir smerkia
00.23 val. Lietuvos laiku viešą pareiškimą Baltuosiuose rūmuose padaręs G.Bushas teigė, kad jis yra didžiai susirūpinęs tuo, kaip įvykiai klostosi Gruzijoje. Pasak jo, Rusijos, galinčios netrukus pradėti bombarduoti sostinę ir jos civilinį oro uostą, veiksmai yra neproporcingi situacijai. „Rusija įsiveržė į suverenią kaimyninę šalį ir kelia grėsmę demokratiškai išrinktai valdžiai“, - pareiškė JAV prezidentas.
Pasak G.Busho, Rusija turi išvesti savo kariuomenę iš Gruzijos teritorijos ir sugrįžti į rugpjūčio 6-osios dienos status quo. „Rusijos vyriausybė turi gerbti Gruzijos suverenitetą“, - griežtai kalbėjo Amerikos vadovas.
Jis taip pat pridūrė, kad Rusijos veiksmai yra nepriimtini XXI amžiuje ir smarkiai pakenkė jos autoritetui pasaulyje.
M.Saakašvilis ramina Tbilisio gyventojus
Gruzijos prezidentas M.Saakašvilis pirmadienį vakare paragino Tbilisio gyventojus likti namuose ir nepasiduoti panikai, pabrėžęs, kad artimiausiomis valandomis sostinei nekyla jokia grėsmė. „Iki rytojaus nėra jokios grėsmės Tbilisiui, - sakė jis. - Aš tai sakau, kad Tbilisio gyventojai nepasiduotų panikai“.
„Jeigu kils kokia nors grėsmė Tbilisio saugumui, mums tai taps žinoma prieš 12 valandų“, - pažymėjo jis.
Anksčiau Gruzijos nacionalinio saugumo tarybos sekretorius Aleksandras Lomaja sakė AFP, kad Rusijos pajėgos užėmė Gorio miestą, esantį už 65 km nuo sostinės, ir kad gruzinų kariai rengia įtvirtinimus šalia Tbilisio. Rusija paneigė teiginius, kad ji ketinanti pulti Gruzijos sostinę. Rusijos gynybos ministerija pirmadienį sakė, kad Rusija neturi planų veržtis Tbilisio link, pranešė naujienų agentūra „Interfax“.
„Mes neturime ir niekada neturėjome jokių planų pulti Tbilisio“, - sakė naujienų agentūrai anonimu panorėjęs likti Gynybos ministerijos pareigūnas. „Akivaizdu, kad Gruzijos vadovybė yra apimta panikos“,- pridūrė jis.
Išaušus antradienio rytui įtampa Tbilisyje kiek atlėgo - miestas antradienio naktį puolimo nesulaukė.
Rusijai nepatiko rezoliucija
Rusijos atstovas Jungtinių Tautų (JT) Saugumo taryboje Vitalijus Čiurkinas pareiškė, kad Rusija nepritars Prancūzijos parengtai rezoliucijai dėl konflikto Pietų Osetijoje. Kaip pranešė agentūra „France Presse“, V.Čiurkinas pareiškė, jog rezoliuciją reikia rimtai tobulinti. Jis pažymėjo, kad projekte nėra „nė vieno žodžio apie Gruzijos agresiją ir Gruzijos įvykdytus nusikaltimus“.
Rezoliucijoje numatytas reikalavimas neatidėliojant nutraukti karinius veiksmus, gerbti Gruzijos teritorinį vientisumą ir atstatyti Gruzijos teritorinę būklę tokią, kokia buvo prieš konflikto pradžią. Prancūzija ketino rezoliuciją pateikti balsavimui antradienį, tačiau, kaip pažymi agentūra „Reuters“, dabar balsavimo data greičiausiai bus nukelta, kad būtų galima rezoliucijos tekstą suderinti su Rusija, Saugumo taryboje turinčią veto teisę.
Rytiniai mūšiai Kodoro tarpeklyje
Antradienio rytą nepripažintos Abchazijos respublikos gynybos ministerija pranešė pradėjusi karinę operaciją, per kurią stengsis iš Kodoro tarpeklio išstumti Gruzijos karius. Pirmadienį Abchazija skelbė, kad gruzinai tarpeklyje yra visiškai blokuoti, ir pažadėjo atidaryti humanitarinį koridorių, per kurį jie galėtų pasitraukti. Gruzinams atsisakius pasinaudoti šia galimybe, abchazai pagrasino juos sunaikinti.
Tuo tarpu Rusijos kariai, dislokuoti Abchazijoje, savo ruožtu iškėlė ultimatumą Gruzijai, reikalaudami, kad Kodoro tarpeklyje esantys gruzinai atiduotų ginklus. Gruzijos užsienio reikalų ministerija šį ultimatumą atmetė. Anksčiau buvo pranešama, kad Rusija į Abchaziją nusiuntė apie 9000 tūkst. ir daugiau nei 350 šarvuočių.
Rusijos naujienų agentūra ITAR-TASS šį rytą praneša, kad karinė Abchazijos operacija Kodoro tarpeklyje vyksta be Rusijos karių. Abchazijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Šambos teigimu, kovose dalyvauja tik Abchazijos ginkluotosios pajėgos ir rezervininkai. Kitų šaltinių teigimu, tarpeklyje aktyviai veikia ir rusų kariai, gruzinų pozicijas bombarduoja Rusijos aviacija.
Kalbėdamas Rusijos televizijos kanalo „Vesti-24“ eteryje ministras papasakojo, kad anksti ryte pradėta operacija vyksta sėkmingai ir pagal planą. Prieš Gruzijos karius naudojama aviacija ir artilerija.