Valstybės tarnautojai Katalonijoje sprendžia galvosūkį: paklusti Madridui ar priešintis?

Katalonijoje dirbantis valstybės tarnautojas, autonominio regiono administracijos atstovas Agusti Colominesas žurnalistams parodė į iš Madrido gauto įsako, kuriuo atleidžiama visa Katalonijos regioninė valdžia, kopiją ir pasakė: „Tai tik žodžiai. Tai nėra tikra.“
Ar atleistos Katalonijos vyriausybės atstovai dirbs, ar paklus Madrido nurodymams?
Ar atleistos Katalonijos vyriausybės atstovai dirbs, ar paklus Madrido nurodymams? / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Ispanija Katalonija

Kaip primena „The New York Times“, Katalonijos parlamentui penktadienį paskelbus nepriklausomybės deklaraciją centrinė Ispanijos valdžia ėmėsi įgyvendinti Konstitucijos 155-ąjį straipsnį ir atleido tiek regiono lyderį Carlesą Puigdemont'ą, tiek jo vyriausybės narius, tiek patį parlamentą.

Negana to, gana netikėtai paskelbta, kad jau gruodžio 21-ąją turėtų vykti nauji Katalonijos regioniniai rinkimai, o iki tol valdžią regione perima laikinoji, Madrido paskirta administracija.

Tačiau išaušus pirmadieniui lieka neaišku, ar Katalonijos regioninė valdžia – ministrai, įstatymų leidėjai, teisėjai, mokytojai, policininkai ir kiti valstybės tarnautojai – paklus centrinės vyriausybės nurodymams ar, kaip A.Colominesas, priešinsis.

Ar ruošis rinkimams, ar juos ignoruos?

C.Puigdemont'as dar šeštadienį jau leido suprasti, ko tikisi. Savo kalboje per regioninę televiziją TV3 jis pareiškė, kad jo vyriausybė – nors ir jau atleista – „numato toliau dirbti pagal demokratinį mandatą“.

Tai reiškia, kad Katalonijoje yra dvi konkuruojančios administracijos – oficialiai įgaliojimų netekęs separatistinis C.Puigdemont'o kabinetas ir centrinės vyriausybės pasiuntiniai. Oficialiai vyriausybei dabar vadovauja Ispanijos vicepremjerė Soraya Saenz de Santamaria.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Soraya Saenz de Santamaria
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Soraya Saenz de Santamaria

„Katalonijoje šiuo metu yra dvi paralelinės realybės“, – pripažino Oriolas Bartomeusas, politikos mokslų profesorius Barselonos autonominiame universitete.

Viena vertus, būtent Ispanijos pasieniečiai dirba Barselonos oro uoste, o virš Katalonijos parlamento pastato plevėsuoja Ispanijos vėliava.

„Scanpix“/AP nuotr./Ispanijos ir Katalonijos vėliavos virš regiono vyriausybės būstinės pastato
„Scanpix“/AP nuotr./Ispanijos ir Katalonijos vėliavos virš regiono vyriausybės būstinės pastato

„Kita vertus, dalis regiono gyventojų tikrai tiki, kad esame laisvi, kad sukūrėme nepriklausomą respubliką, o šiems žmonėms Puigdemont'as ir jo vyriausybė yra teisėta Katalonijos valdžia.

Nušalinti vyriausybę lengva: tereikia paskelbti apie tai oficialiame Ispanijos valdžios laikraštyje. Tačiau daug sunkiau valdyti Kataloniją“, – tvirtino O.Bartomeusas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Carlesas Puigdemont'as
AFP/„Scanpix“ nuotr./Carlesas Puigdemont'as

C.Puigdemont'as savaitgalį praleido gimtojoje Žironoje, kur vietos pareigūnai nukabino Ispanijos vėliavas nuo administracinių pastatų. Vėlų sekmadienio vakarą skelbta, kad C.Puigdemont'as ketina pirmadienį ateiti į darbą Barselonoje, nors ir rizikuoja būti suimtas.

Ryžtingi ir kiti nepriklausomybės šalininkai, kurie tikino dirbsiantys įprastu ritmu. Antai Katalonijos planavimo ir tvarumo ministras Josepas Rullas sekmadienį dalyvavo viename regioniniame renginyje, nors nominaliai jau buvo atleistas, o pirmadienį tviteryje pasidalino nuotrauka iš savo darbo vietos.

„Kaip Puigdemont'as jau sakė šeštadienį, mes žadame toliau dirbti, – teigė ir atleisto Katalonijos parlamento narys Neusas Lloveras. – Mes pripažįstame išrinktą Katalonijos vyriausybę. Net jei C.Puigdemont'as bus sulaikytas, Katalonijos respublika toliau veiks.“

Separatistinės regiono partijos turi spręsti sudėtingą galvosūkį: ar ruoštis gruodžio 21 dieną numatytiems naujiems rinkimams, ar juos ignoruoti.

Esą dalyvavimas balsavime reikštų Ispanijos konstitucijos pripažinimą, o juk nepriklausomybės paskelbimas su Konstitucija kertasi. Skelbiama, kad jų lyderiai pirmadienį susitiks ir spręs, ką daryti.

Policija paklus nurodymams

Be to, kalba jie, regis, viena, o elgiasi visai kitaip. Pavyzdžiui, J.Rullas, tviteryje parašęs, kad dirba savo kabinete, iš tiesų jame praleido vos 45 minutes ir savo biurą jau paliko.

J.Rullas, tviteryje parašęs, kad dirba savo kabinete, iš tiesų jame praleido vos 45 minutes ir savo biurą jau paliko.

Savo darbo vietą J.Rullas (oficialiai, kaip ir kiti, jau atleistas) paliko po to, kai Ispanijos vyriausybė įspėjo buvusius ministrus, kad jie bus laikomi įstatymų pažeidėjais, jei toliau tęs darbą. Tiesa, pats J.Rullas tikino išvykęs į susitikimą.

Madridas taip pat paskelbė, kad nušalintiesiems Katalonijos valdžios pareigūnams leidžiama susirinkti daiktus.

„Jiems tai leidžiama su „Mossos D'Esquadra“ pareigūnų priežiūra. Tarnautojams atsisakius palikti darbo vietas, pareigūnai privalo apie tai pranešti teisėjui ir prokurorui“, – teigė „El Pais“ šaltinis Ispanijos vidaus reikalų ministerijoje.

Bon dia ????

A post shared by Carles Puigdemont (@carlespuigdemont) on

Pats C.Puigdemont'as pirmadienį elgėsi mįslingai. Tviteryje jis paskelbė regiono vyriausybės būstinės Barselonos centre kiemo nuotrauką ir prierašą katalonų kalba „Labas rytas“ su šypsenėle. Tokio žingsnio tikrai negalima laikyti itin ryžtingu.

Šiuo atveju labai svarbi Katalonijos regioninės policijos „Mossos D'Esquadra“ pozicija. O šios pajėgos savaitgalį neleido suabejoti, kad paklus Madrido paskelbtos laikinosios administracijos įsakymams.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Mossos D'Esquadra“ pareigūnai
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Mossos D'Esquadra“ pareigūnai

Kai Ispanijos vyriausybė atleido „Mossos D'Esquadra“ vadovą Josepą Lluisą Trapero, jo pareigas perėmęs Ferranas Lopezas šeštadienį nurodė nebesaugoti atleistų Katalonijos vyriausybės narių, o C.Puigdemont'o nuotrauka buvo pašalinta iš daugelio regiono policijos nuovadų.

Negana to, daugelis policininkų privačiai tik pasveikino faktą, kad J.L.Trapero buvo atleistas, nes nemažai pareigūnų mano, jog jis politizavo „Mossos D'Esquadra“ veiklą.

Galiausiai nemažai daliai valstybės tarnautojų svarbi ne tik politika, bet ir praktiškumas – kaip teigė didžiausios Katalonijoje profesinės sąjungos „Darbininkų komisijos“ koordinatorius Joanas Matia Sentisas, „daugelis tarnautojų bijo prarasti darbus ir atlyginimus“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai