Audra prie žemės priplakė jų javus, kurie yra vienas pagrindinių 7 tūkst. salos gyventojų maisto šaltinių. Reguliariai iš kitų salų gabenamų produktų tiekimas nutrūko.
Antradienį į salą atvykęs „BuildAid“ įkūrėjas Ianas Walteris, kuris nuo praėjusios vasaros saloje statė mokyklą, atsigabeno bent šiokios tokios pagalbos – kelis maišus ryžių, medicinos priemonių, net kelis pjūklus.
„Prieš dvi savaites įvyko 6,5 stiprumo žemės drebėjimas, po jo išsiveržė ugnikalnis – pirmą kartą per 100 metų. Ir dabar užklupo penktos kategorijos ciklonas“, – pasakojo vyras. Jis prisipažino, kad Ambrimo sala, nors ir labai nukentėjo, bet jos gyventojams dar pasisekė – piečiau esančios gyvenamos teritorijos beveik visiškai sugriautos.
„Miškuose ant medžių neliko nė vieno lapo, – apie milžinišką nuniokojimo mastą salyno pietuose pasakojo Vanuatu atstovė Chloe Morrison. – Kaip ir Vanuatu sostinė Port Vila, taip ir daugiau miestų buvo beveik visiškai sunaikinti, nušluoti nuo žemės paviršiaus.“ Skelbiama, kad superciklono metu vėjas griovė pastatus 83 km/val greičiu.
Iš viso per supercikloną žuvo mažiausiai 11 žmonių – 6 jų sostinėje ir dar 5 – Tana mieste, esančiame salyno pietuose, teigia valdžia. Jungtinės Tautos praneša, kad žuvusiųjų skaičius yra daugiau nei dvigubai didesnis – 24, tačiau Vanuatu valdžia tai neigia.
Sostinės priemiestyje daugiau nei 50 šeimų glaudžiasi bažnyčioje. Kunigas Willy Yannickas perspėja, kad maisto beveik nebeliko – kol kas yra gauta tik arbatos ir sausainių. Nors reiškiamas palengvėjimas, kad gamtos šėlsmas pareikalavo, palyginus, mažai aukų, tačiau gyventojai sako bijantys, kad jie dėl to bus apleisti – bus pamiršta, kad jiems reikia maisto, kad jie liko be pastogių.
Australija ir Naujoji Zelandija į salyną jau pasiuntė karinius sraigtasparnius, kuriuose – humanitarinė pagalba Vanuatu.