Lietuvos sostinės Vilniaus savivaldybė nesiryžta atsisveikinti su sovietiniu palikimu – kultūros vertybėmis pripažintomis Žaliojo tilto skulptūromis, kuriomis pavaizduoti didžiausi sovietinės ideologijos herojai – kariai, kolūkiečiai, darbininkai ir studentai. Tuo tarpu Lenkijos sostinė Varšuva turi savo sovietinę žaizdą, kuri niekaip neužgyja, – paminklą Raudonosios armijos išvaduotojams.
Sausio 17-ąją, kuri Lenkijos liaudies respublikos laikais buvo įvardijama kaip „Varšuvos išvadavimo“ diena, instituto darbuotojai sostinės gatvėse dalins lankstinukus. Jie pasirodys ir šalia Vilniaus stoties Varšuvos Prahos rajone, kur 1945 metais pastatytas komunistinis monumentas. Jis čia stovėjo iki antrosios metro linijos statybų pradžios.
Lankstinukuose ketinama surašyti argumentus tiems, kurie vis dar nori matyti šį paminklą Lenkijos sostinėje.
Nacionalinio atminimo instituto Viešosios komunikacijos biuro vadovas Andrzejus Zawistowskis tvirtina, kad šia akcija norima parodyti, jog viešojoje erdvėje yra objektų, kurie paveldėti iš komunistinių laikų, nors jų nebeturėtų būti. Kalba eina ne tik apie šį paminklą, bet ir, tarkim, apie gatvių pavadinimus.
Ant paminklo iki šiol puikuojasi lentelė su įrašu „Šlovė Raudonosios armijos didvyriams. Ginklo bičiuliams, kurie atidavė savo gyvybes už Lenkijos liaudies laisvę ir nepriklausomybę“.
Istoriko teigimu, tokią akciją paskatino tai, kad pernai lapkritį žiniasklaidoje pasirodė visuomenės apklausos, iš kurių paaiškėjo, jog net pusė varšuviečių neprieštarauja Stalino kariuomenės simbolio buvimui mieste. Nors ant paminklo iki šiol puikuojasi lentelė su įrašu „Šlovė Raudonosios armijos didvyriams. Ginklo bičiuliams, kurie atidavė savo gyvybes už Lenkijos liaudies laisvę ir nepriklausomybę“.
Dar prieš metus vos 8 proc. Varšuvos gyventojų manė, kad paminklą reikia nugriauti. Lenkijos sostinės savivaldybė tvirtina, kad įsiklausoma į gyventojų nuomones, bet paminklas grįš į savo vietą, vos bus baigtos metro linijos statybos, o tai numatoma šių metų rudenį. Paminklo restauracija baigta, ji buvo finansuota iš metro statyboms skirtų lėšų.
Kai kurių Varšuvos politikų teigimu, tai pirmiausia yra ne teisės aktų, o žmonių mentaliteto dalykas – esą neseniai Kijevo centre buvo nugriautas Lenino paminklas, bet tik todėl, kad to norėjo žmonės.