„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Varšuvos savivaldybė perėmė apleistą Rusijos „šnipų lizdą“, kad perduotų Ukrainai

Lenkijos sostinės meras pirmadienį perėmė „šnipų lizdu“ vadinamo buvusio Rusijos diplomatinio pastato kontrolę ir perdavė jį naudotis Ukrainai.
Rusijos vėliava
Rusijos vėliava / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Džiaugiuosi, kad taip simboliškai galime parodyti, kad Varšuva padeda mūsų draugams ukrainiečiams“, – žurnalistams sakė Varšuvos meras Rafalas Trzaskowskis.

„Susigrąžinome vadinamąjį „šnipų lizdą“ ir norime jį perduoti mūsų svečiams ukrainiečiams“, – pridūrė jis, pavartodamas lenkų šiam pastatui duotą pavadinimą „Szpiegowo“.

Į patalpas meras užėjo drauge su antstoliu ir Ukrainos ambasadoriumi Lenkijoje. Vietoje buvęs Rusijos diplomatas pareiškė protestą dėl šio žingsnio.

Dešimties aukštų kelių dešimčių butų pastatas buvo pastatytas pietinėje Varšuvos dalyje 8-me praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Anksčiau juo naudojosi sovietų diplomatai, o vėliau – Rusijos ambasada.

Nuo praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio praktiškai apleistas pastatas yra nusidėvėjęs ir tapęs teisinio ginčo tarp Lenkijos ir Rusijos objektu. Pretenzijas nuosavybės teisių į jį reiškia abi šalys.

Minėtas pastatas buvo pastatytas 1974 metais pagal dvišalį Lenkijos ir Sovietų Sąjungos susitarimą dėl apsikeitimo atitinkamais žemės sklypais. Pagal šį susitarimą Maskva gavo devynis objektus Varšuvoje.

Tuo metu Sovietų Sąjunga turėjo mainais perduoti Lenkijos naudojimui atitinkamos vertės sklypų Maskvoje, tačiau ši susitarimo dalis nebuvo įgyvendinta.

2008 metais Varšuva anuliavo šį susitarimą ir pareikalavo jai sugrąžinti minėtą pastatą.

2016 metais Lenkijos teismas išaiškino, kad Rusija privalo paklusti šiam reikalavimui. Teismas taip pat priteisė Lenkijai iš Rusijos 7,8 mln. zlotų (1,7 mln. eurų) kompensaciją už neteisėtą pastato užėmimą.

Maskva teismo nutartį vykdyti atsisakė.

Tuo metu Ukrainos ambasadorius Lenkijoje Andrijus Deščycia pažadėjo, kad šis pastatas „tikrai tarnaus Ukrainai ir ukrainiečiams“.

„Čia gali būti mokykla, galbūt vaikų darželis ar butai. Norime viską padaryti teisėtai, kitaip nei rusai, – kalbėjo jis. – Nenorime nieko užimti, kol teisiškai mums tai neperduota.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs