Vašingtonas svarsto, kaip remti ukrainiečių partizanus okupacijos atveju

Vašingtone aktyviai svarstomi planai remti ginkluotą ukrainiečių priešinimąsi Rusijos pajėgoms, jei šios sėkmingai nuverstų valdžią Kijeve ir okupuotų, rašo „Foreign Policy“. Aiškaus sutarimo nėra – kai kurie pareigūnai nerimauja, kad Rusija tokią pagalbą palaikytų tiesioginiu JAV dalyvavimu konflikte ir išplėstų karą.
Ukrainos nacionalinės gvardijos narys
Ukrainos nacionalinės gvardijos narys / „Scanpix“/AP nuotr.

Tokia situacija būtų potencialiai pavojinga, nes tiek JAV, tiek Rusija yra branduolinės valstybės.

Per pastaruosius metus kai kurie J.Bideno administracijos pareigūnai ne kartą įspėjo prezidentą, esą ženkli karinė pagalba Ukrainai stipriai eskaluotų įtampas ryšiuose su Maskva. Esą būtent todėl J.Bidenas laikinai įšaldė karinės pagalbos Kijevui siuntimą.

„Foreign Policy“ teigimu, tokie debatai sukasi aplink teisines subtilybes dėl to, kiek karo metu siekia JAV prezidento galios, ir paliudija Vašingtone tvyrančią baimę, kad Ukrainos vyriausybė gali greitai kristi.

Amerikiečių gynybos pareigūnai jau ketvirtadienį teigė manantys, kad Rusijos pajėgų tikslas – užimti Kijevą, nors manevrai penktadienį leido manyti, jog siekiama Ukrainos sostinę apsupti ir priversti prezidentą Volodymyrą Zelenskį derėtis dėl taikos Kremliaus sąlygomis. Be to, Kijevo gyventojams išdalinta dešimtys tūkstančių ginklų.

Kai kurie J.Bideno administracijos pareigūnai pabrėžia, kad jei Ukrainos vyriausybė būtų nuversta, o šalis užimta, JAV prezidentas turėtų gauti Kongreso pritarimą sprendimui siųsti ginklus ukrainiečiams.

O kai kurie tarptautinės teisės ekspertai mano, kad toks ginklų tiekimui leistų Rusijai teigti, jog JAV teisiškai yra konflikto dalyvės.

„Jei atvirai, tai būtų žaidimas „Kas pirmas pasitrauks“. Įdomu, kaip toli Rusija stumtų argumentą, kad JAV ar Europa pradeda dalyvauti konflikte, jei siunčia ginklus ukrainiečiams“, – teigė Scottas Andersonas, buvęs JAV Valstybės departamento teisininkas , dabar dirbantis tyrimų centre „Brookings Institution“.

Diskusijos apie galimą ukrainiečių pajėgų apginklavimą, tiesa, dar tik prasidėjo, nes nežinia, kaip vystysis kariniai veiksmai Ukrainoje.

Bet prieš invaziją, prasidėjusią ketvirtadienį paryčiais, JAV valstybės departamentas jau analizavo, kaip gabenti ginklus į Ukrainą tokiu atveju, jei atskraidinti juos nebūtų įmanoma. JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas viešai pažadėjo toliau remti Ukrainą ginkluote.

„Scanpix“/AP nuotr./Lloydas Austinas
„Scanpix“/AP nuotr./Lloydas Austinas

J.Bideno administracija nuo pirmojo Rusijos pajėgų telkimo prie Ukrainos sienų 2021 metų pavasarį šiai šaliai jau perdavė gynybinės ginkluotės už daugiau nei 600 mln. JAV dolerių.

Be to, JAV specialiosios pajėgos ir Centrinė žvalgybos valdyba dar nuo 2014 metų, kai buvo aneksuotas Krymas ir įpliekstas karas Donbase, padeda ruošti Ukrainos karius. Vašingtone neabejojama, kad ukrainiečiai stipriai patobulėję.

„Mes su jais buvo šalia apkasuose. Mes žinome, kas jie, ką jie gali ir ką jie pasiryžę daryti“, – teigė vienas buvęs Pentagono pareigūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs