Tai šalis padarė per pirmąjį jos atžvilgiu pradėtos drausminės procedūros svarstymą, surengtą bloko Europos reikalų ministrų.
„Mes vėl kalami prie gėdos stulpo už tai, kad nesutinkame su masine imigracija. Visgi faktai byloja mūsų naudai. Mes saugome Vengriją!“ – socialiniame tinkle „Twitter“ prieš svarstymą rašė šalies teisingumo ministrė Judit Varga.
Europos Parlamentas prieš metus pradėjo oficialią procedūrą prieš Vengriją dėl teisinės valstybės principų pažeidimų. Nacionalistinių pažiūrų šalies premjeras Viktoras Orbanas kaltinamas varžant žiniasklaidos laisves ir silpninant teisėjų nepriklausomybę.
Teoriškai ši procedūra, pradėta pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį, gali baigtis balsavimo teisių atėmimu iš Vengrijos. Tačiau tam turėtų pritarti visos likusios Bendrijos narės, tarp jų Lenkija. Varšuva taip pat yra užsitraukusi EP nemalonę dėl įtariamų teisinės valstybės principų pažeidimų, todėl manoma, kad ji stotų Budapešto pusėn.
Vengrija, atsisakiusi paremti Briuselio pastangas paskirstyti migrantus iš Sirijos ir kitų nuniokotų šalių po Bendrijos nares, stengiasi vaizduoti jai žeriamus kaltinimus kaip politiškai motyvuotus.
„Didžiuojamės, kad daugelį amžių užtikrindami Europos sienų apsaugą mes saugojome jos kultūrą, paveldą, europinę gyvenseną. Šiandien darome tą patį“, – tviteryje rašė J. Varga.
Rūpestis visai ES
Tačiau kitos ES valstybės atmetė tokią gynybą ir sakė, kad šiuo atveju ji netinkama ir klaidinga.
Europos Parlamento ataskaitoje pateikiamas bendras vaizdas apie pagarbą pagrindinėms vertybėms Vengrijoje kelia susirūpinimą, pažymima bendrame Vokietijos ir Prancūzijos pareiškime, perskaitytame per svarstymą.
„Grėsmės teisinės valstybės principams ir pagrindinėms teisėms Vengrijoje mums visiems kelia rūpestį“, – rašoma ministrų pareiškime.
Už teisinės valstybės klausimus atsakingas Europos Komisijos vicepirmininkas Fransas Timmermansas pažymėjo „labai tvirtą įsipareigojimą“ puoselėti ES vertybes ir pabrėžė, kad tai bus lapkritį darbą pradėsiančios naujosios EK veiklos prioritetas.
Naujoje Europos Komisijoje, prie kurios vairo stovės vokietė Ursula von der Leyen, F.Timmermansas turės platesnius įgaliojimus.
Šiuo metu ES pirmininkaujančios Suomijos Europos reikalų ministrė Tytti Tuppurainen sakė, kad pirmadienio susitikimas tebuvo pirmasis Vengrijos klausimo svarstymas.
„Ateinančiomis savaitėmis ir mėnesiais turėsime nuspręsti, kaip judėsime pirmyn“, – sakė ji ir pridūrė, kad ministrai neatmeta sankcijų pagal ES sutarties 7-ąjį straipsnį galimybės.