„Kaip respublikos prezidentas aš pasirašau dekretą surengti referendumą spalio 2 dieną“, – rašoma prezidento Janoso Adero paskelbtame pareiškime.
Vyriausybė apie ketinimą organizuoti patariamąjį referendumą dėl migrantų paskirstymo schemos pranešė anksčiau šiais metais.
V.Orbano vyriausybė balsavo prieš ES planą paskirstyti 160 tūkst. migrantų po Bendrijos nares pagal privalomų kvotų sistemą, tačiau šiai schemai rugsėjį pritarė dauguma ES valstybių.
Vengrija kartu su Slovakija anksčiau šiais metais apskundė ES aukščiausiajai teismo institucijai šį planą ir V.Orbanas tąsyk sakė, kad jo vyriausybė šiuo klausimu surengs referendumą.
Plebiscite rinkėjų bus prašoma atsakyti į klausimą: „Ar norite, kad ES nurodytų atlikti privalomą Vengrijos pilietybės neturinčių asmenų perkėlimą į Vengriją be Vengrijos parlamento sutikimo?“
Budapeštas tvirtina, kad šis planas, kuris vykdomas itin lėtai, pažeidžia šalies nacionalinį suverenitetą, ir kad „teroristai“ gali pakliūti į šalį apsimetę migrantais.
V.Orbanas pažymėjo, kad Briuselis neturi teisės keisti Europos kultūrinio ir religinio identiteto.
Pernai maždaug 400 tūkst. migrantų ir pabėgėlių kirto Vengrijos teritoriją prieš tai, kai vyriausybė rudenį uždarė pietinę šalies sieną, pastačiusi spygliuotos vielos užtvaras.
Valdžia taip pat priėmė naujus įstatymus, numatančius griežtas bausmes už nelegalų patekimą į šalį ir užtvarų gadinimą.
Prabilo apie „Brexit“ pamokas
V.Orbanas sakė, kad imigracija buvo svarbus veiksnys, prisidėjęs prie „Brexit“ stovyklos pergalės birželio 23 dieną Jungtinėje Karalystėje vykusiame referendume, prieš kurį Vengrijos premjeras agitaciniais pranešimais britų laikraščiuose ragino šalį balsuoti už pasilikimą Bendrijoje.
„Britai norėjo rasti būdą pasipriešinti tokiam šių laikų egzodui“, – sakė V.Orbanas.
Pasak premjero, ES lyderiai „nieko nepadarė, kad sustabdytų migracijos bangą, dėl kurios sumažėjo saugumas ir išaugo pavojus bei padidėjo agresija“.
Vengrijos opozicinė Socialistų partija antradienį apkaltino V.Orbaną, esą jis siekia išvesti Vengriją iš ES, pasitelkęs „nežabotą melą“.
Vyriausybė žada pasitelkusi politinei agitacijai skirtus lauko stendus, televiziją bei internetą vykdyti kampaniją, kurios metu ragins rinkėjus „pasiųsti tokią žinią Briuseliui, kurią jis supras!“
Kad plebiscito rezultatai būtų pripažinti galiojančiais, jame turi dalyvauti daugiau nei 50 proc. rinkėjų. Per ankstesnius referendumus Vengrijai sunkiai sekdavosi peržengti šią rinkėjų aktyvumo ribą.