Vengrijos planas kontroliuoti teatrus išprovokavo protestus

Tūkstančiai vengrų pirmadienį dalyvavo demonstracijoje Budapešte, protestuodami prieš vyriausybės planą perimti teatrų kontrolę.
Vengrijos planas kontroliuoti teatrus išprovokavo protestus
Vengrijos planas kontroliuoti teatrus išprovokavo protestus / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Protestuotojai, tarp jų garsūs režisieriai ir sostinės meras, tvirtina, kad tokiu kontrolės perėmimu būtų apribota meninė laisvė.

Įstatymo projekte, kuris pirmadienį buvo paskelbtas parlamento interneto svetainėje ir galėtų būti priimtas trečiadienį, siūloma pertvarkyti valstybės finansuojamų teatrų finansavimą ir valdymą.

Pasiūlymas pateiktas po vieną iš populiariausių Budapešto teatrų sukrėtusio lytinio priekabiavimo skandalo, kuris įtraukė garsų režisierių.

Spalį teatras „Katona Jozsef“ paskelbė atleidęs vieną savo darbuotoją dėl „besikartojančio nederamo elgesio“, bet jo neįvardijo. Kitą dieną kino ir teatro režisierius Peteris Gotharas paskelbė pranešimą, kuriuo prisiėmė kaltę ir atsiprašė.

Premjero Viktoro Orbano valdančiosios partijos „Fidesz“ aukšto rango pareigūnas vėliau užsipuolė teatrus, kurie „reikalauja pinigų iš vyriausybės, bet neleidžia dalyvauti jų vidaus reikaluose ir metų metais slepia nusikaltimus“.

Jei įstatymo projektas bus priimtas, finansavimas gali priklausyti nuo valstybės paskirto žmogaus galimybių dalyvauti renkant teatrų režisierius, pirmadienį sakė vyriausybės atstovas Istvanas Hollikas.

Įstatymo projekte nurodoma, kad jis buvo pateiktas „neseniai kilus įtarimams dėl nefinansinio pobūdžio piktnaudžiavimo... scenos meno institucijose“.

Tačiau kritikai kaltino vyriausybę naudojantis šiuo priekabiavimo reikalu tam, kad būtų galima suvaržyti teatrų, kartais statančių vyriausybės atžvilgiu kritiškus spektaklius, meninę nepriklausomybę.

Minimas įstatymo projektas yra naujausias bandymas varžyti nepriklausomas institucijas. Tokie bandymai prasidėjo V.Orbanui 2010 metais atėjus į valdžią ir ėmusis centralizacijos, kuri transformavo teismų sistemą, žiniasklaidą, švietimo sistemą ir kitus sektorius.

Keli teatro režisieriai ir garsūs aktoriai socialinėje žiniasklaidoje paskelbė nufilmuotus protesto pareiškimus.

Vienos aktorės pareiškime sakoma, kad pasiūlymas primena valstybinę cenzūrą komunistų valdymo metais nuo Antrojo pasaulinio karo iki 1989-ųjų.

„Po 30 demokratijos metų nemaniau, kad kada nors jausiuosi taip pat, kaip jaučiausi tada“, – sakė Judit Pogany, kurios karjera prasidėjo 7-ajame dešimtmetyje.

Peticiją, kuria smerkiamas pasiūlymas, pasirašė daugiau kaip 45 tūkst. žmonių.

Pirmadienį vakare protesto akcijoje Budapešte dalyvavo daugiau kaip 5 tūkst. žmonių, pranešė naujienų agentūros AFP fotografas. Mitinge kalbėjo žymiausi režisieriai ir aktoriai.

„Gindami teatro laisvę mes giname miesto laisvę“, – protestuotojų miniai sakė neseniai išrinktas liberalus Budapešto meras Gergely Karacsony.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis