Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vengrijos premjeras toliau išsiskiria iš visų ir pataikauja V.Putinui

Nepaisant Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) išduoto Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderio, Vengrija nesulaikys Rusijos vadovo, jei jis nuspręstų atvykti į šalį, ketvirtadienį pareiškė Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano administracijos vadovas Gergely Gulyasas.
Rusijos lyderis Vladimiras Putinas ir Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas
Rusijos lyderis Vladimiras Putinas ir Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas / „AP“/„Scanpix“

Pasak naujienų agentūros „Reuters“, G.Gulyasas pažymėjo, kad pagal Vengrijos teisinę sistemą Budapeštas neturi teisinio pagrindo suimti Rusijos prezidento, nors Vengrija yra pasirašiusi ir ratifikavusi Romos statutą.

Trumpos spaudos konferencijos metu paklaustas, ar V.Putinas būtų suimtas, jei atvyktų į Vengriją, premjero administracijos vadovas teigė, jog Romos statutas nėra įtrauktas į Vengrijos teisinę sistemą.

„Mes galime remtis Vengrijos įstatymais ir tuo pagrindu negalime suimti Rusijos prezidento, nes TBT statutas Vengrijoje nėra įgyvendintas“, – pabrėžė G.Gulyasas.

„Reuters“/„Scanpix“/Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano administracijos vadovas Gergely Gulyasas
„Reuters“/„Scanpix“/Vengrijos ministro pirmininko Viktoro Orbano administracijos vadovas Gergely Gulyasas

Tai reiškia, kad Vengrija tik formaliai patvirtino Romos statutą, bet nepakeitė savo teisės aktų, kad jį įgyvendintų, pažymėjo „Reuters“.

Vengrijos vyriausybė nėra suformavusi pozicijos dėl V.Putino arešto orderio, sakė šalies premjero administracija, tačiau ji jau anksčiau yra išreiškusi savo nuomonę šiuo klausimu.

„Šie sprendimai nėra patys sėkmingiausi, nes jie veda prie tolesnio eskalavimo, o ne prie taikos, tai yra mano asmeninė subjektyvi nuomonė“, – pridūrė G.Gulyasas.

Blokavo bendrą pareiškimą

Savaitės pradžioje pranešta, kad Vengrija užblokavo Europos Sąjungos valstybių narių galimybę paskelbti bendrą pareiškimą dėl tarptautinio Rusijos prezidento arešto orderio.

Pirmadienį ES teisingumo ministrai paskelbė savo pareiškimą, kuriuo pritarė TBT sprendimui ir kurio Vengrija nepasirašė.

„Reuters“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“/Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Antradienį vengrų leidinys „Index“ paskelbė vyriausybės komentarą, kuriame teigiama, kad Budapeštas nevetavo V.Putino arešto orderio, o „tik pasipriešino rezoliucijai, kurią visų ES valstybių narių vardu norėjo paskelbti Josepas Borrellis“.

Tuo tarpu Vengrijos vyriausybės atstovas Zoltanas Kovacsas paskelbtas naujienas pavadino melagingomis ir tvirtino, kad šalis pritarė TBT sprendimui dėl arešto orderio ir daugiau komentarų šia tema nepanoro pateikti.

„Vengrija sutiko su TBT sprendimu ir nenori jo kaip nors komentuoti. Tačiau jei vyriausiasis įgaliotinis ar kuri nors Europos Sąjungos valstybė narė panorės padaryti pareiškimą, Vengrija tam neprieštaraus“, – antradienį rašė jis tviteryje.

Tarptautinis baudžiamasis teismas išdavė Rusijos prezidento Vladimiro Putino arešto orderį, pripažindamas jį kaltu dėl neteisėto tūkstančių vaikų deportavimo iš Ukrainos.

Orderio išdavimas reiškia, kad V.Putinas gali būti suimtas, jei jis atvyks į bet kurią Tarptautinio baudžiamojo teismo statutą adaptavusią valstybę narę.

Budapešto šantažas

Premjero Viktoro Orbano biuras ketvirtadienį pareiškė, kad nepritars Ukrainos stojimui į Europos Sąjungą be naujų nuolaidų dėl švietimo įstatymo, kuris pastaraisiais metais tapo pagrindine dvišalių santykių problemų priežastimi.

Ministro pirmininko kanceliarijos vadovas naujienų portalui „Telex“ sakė, kad Vengrija būtų pasirengusi paremti Ukrainos narystę ES tik tuo atveju, jei Ukraina „užtikrins Užkarpatės vengrų kalbos vartojimą“.

Tuo pačiu jis pabrėžė, kad Vengrijos vyriausybė norėtų pagerinti santykius su Ukraina, o tai būtų įmanoma, jei Ukraina pakeistų švietimo įstatymą – kuris, Budapešto požiūriu, „pažeidžia visus europietiškus požiūrius“ ir riboja vengrų kalbos vartojimą, todėl Vengrija visais įmanomais būdais tam priešinsis.

Budapeštas neatšaukė savo pretenzijų dėl švietimo įstatymo ir „vengrų persekiojimo Užkarpatėje“ ir iki šiol sėkmingai blokavo NATO ir Ukrainos politinius susitikimus, iki šiol Aljansas procedūriškai atmetė Vengrijos „veto“.

Tačiau, pažymėtina, kad Vengrija neblokavo kandidatės statuso suteikimo Ukrainai 2022 m. birželio mėn.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais