2018 06 14 /20:06

Vengrijos teismas skyrė 25 metų bausmes pagrindiniams kaltinamiesiems dėl migrantų mirties

Vengrijos teismas ketvirtadienį skyrė 25 metų laisvės atėmimo bausmes keturiems pagrindiniams kaltinamiesiems byloje dėl prieš beveik trejus metus įvykusio incidento, kai viename sunkvežimyje užduso 71 migrantas.
Migrantai Vengrijoje
Migrantai Vengrijoje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Vengrija Migrantai

Nuosprendis buvo paskelbtas po vienus metus trukusio nagrinėjimo Vengrijoje, kuriai bylą perdavė Viena, paaiškėjus, kad migrantai užduso Vengrijos teritorijoje.

Prokurorai, reikalavę skirti bausmę iki gyvos galvos be paleidimo lygtinai galimybės, po nutarimo paskelbimo iš karto apskundė verdiktą. Jų teigimu, skirta bausmė yra pernelyg švelni.

Dar 10 įtariamųjų taip pat buvo pripažinti kaltais dėl migrantų mirties. Pietinio Keckemeto miesto teismas nuteisė juos kalėti iki 12 metų. Trys kaltinamieji buvo nuteisti už akių.

Visos aukos – 59 vyrai, aštuonios moterys ir keturi vaikai, įskaitant vieną kūdikį – buvo migrantai iš Sirijos, Irako ir Afganistano, kurie, kaip ir šimtai tūkstančių kitų panašaus likimo žmonių, bandė pasiekti Vokietiją 2015 metais, kai Europą ištiko didžiausia migrantų krizė po Antrojo pasaulinio karo.

Aukų kūnai buvo jau smarkiai suirę, kai 2017-ųjų rugpjūtį buvo rasti pakelėje paliktame sunkvežimyje, skirtame šaldytai paukštienai gabenti.

Tyrėjai įrodė, kad jie gulėjo negyvi dvi dienas; tie žmonės užduso netrukus po to, kai buvo paimti Vengrijoje, kuri tuomet buvo svarbi šalis per Balkanus keliavusių migrantų maršrute.

Kontrabandininkų gaujos vadeiva – vienas jaunas afganas – ir kiti įtariamieji, dauguma kurių yra Bulgarijos piliečiai, neigė žinoję, kad migrantams priekaboje trūko oro.

Vis dėlto teismui pateikta medžiaga rodo, kad jie suvokė, kas nutiko migrantams.

„Keturi pagrindiniai įtariamieji suvokė, kad dėl jų neveikimo aukos galėtų mirti“, – ketvirtadienį skelbdamas nuosprendį pažymėjo teisėjas Janosas Jadi (Janošas Jadis).

„Akivaizdu, jog kaltinamieji puikiai suvokė, kad šios transporto priemonės nepritaikytos žmonių kelionėms. Pagal tarptautinę teisę, tai prilygsta kankinimui, net jei kontrabandininkai nemušė keleivių“, – pridūrė jis.

Mirčių sukrėsta Vokietijos kanclerė Angela Merkel paskelbė, kad atvers migrantams savo šalies sienas. Ilgainiui Vokietija priėmė per 1 mln. atvykėlių, daugiausiai atkeliavusių iš Sirijos.

„Leiskit jiems mirti“

Vengrijos pareigūnai pavadino gaują profesionaliu tinklu, turėjusiu daugiau nei 15 transporto priemonių, kuriomis tuomet buvo transportuojami iš Graikijos per vakarų Balkanus į Vakarų Europą keliavę pabėgėliai.

Nuo 2015-ųjų vasario gauja nugabeno iš Vengrijos į Austriją daugiau nei 1 100 žmonių. Kiekvienas jų už kelionę sumokėjo iki 1 500 eurų.

Vadeiva Samsooras Lahoo – 31 metų afganas, taip pat pabėgęs iš gimtosios šalies – savo galutiniame pareiškime sakė, jog „nenorėjo, kad kas nors mirtų“.

Tačiau policijos perimtuose skambučių įrašuose užfiksuota, kad jis įsakė sunkvežimio vairuotojams neatidaryti durų.

„Užuot (atidarę duris), leiskit jiems mirti – tai įsakymas“, – viename iš skambučių tariamai sakė S. Lahoo.

„Jeigu jie mirs, tegu išmeta juos Vokietijos miške“, – pridūrė jis.

Išgirdęs šiuos įrodymus, S.Lahoo pareiškė teisme, kad tai tiesiog buvo „neapgalvotos replikos“.

Vengrijos įstatymai, reglamentuojantys bausmę už prekybą žmonėmis, po šio incidento buvo sugriežtinti.

Teisėjas paaiškino, kad nuosprendis yra švelnesnis nei reikalavo prokurorai, nes buvo vadovaujamasi įstatymais, galiojusiais nusikaltimo vykdymo metu.

Pasak prokuroro Gaboro Schmidto, S.Lahoo buvo vedamas „beribio godumo“ ir „bauginančio abejingumo“ migrantams, iš nevilties mėginusiems patekti į Europą.

„Nutarimas nepakankamai atspindi nusikaltimo rimtumą“, – nuskambėjus verdiktui teisme sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai