Valstybinių laidotuvių ceremonija Hanojuje rengiama tuo metu, kai ši vienpartinė valstybė siekia įtvirtinti Vo Nguyen Giapo palikimą kaip savo legitimumo simbolį, šlovindama jį kaip komunistų didvyrį, tačiau nutylėdama, kad generolas vėliau tapo atkakliu vyriausybės kritiku.
Kariai baltomis uniformomis stovėjo išsitempę pagal komandą „ramiai“, kai pareigūnai, tarp jų Vietnamo premjeras ir prezidentas, atėjo atsisveikinti su velioniu generolu, kuris yra antras po velionio revoliucijos vado Ho Chi Minho labiausiai gerbiamas asmuo savo komunistinėje šalyje.
„Jis turėjo nepaprastą talentą vadovauti kariuomenei“, – Komunistų partijos lyderis Nguyen Phu Trongas parašė užuojautų knygoje, praneša valstybinė žiniasklaida.
„Jo indėlis milžiniškas, jis vertas ypatingų, didžių nuopelnų Vietnamo revoliucijai“, – pridūrė Nguyen Phu Trongas. Užuojautų knygoje taip pat pasirašė premjeras Nguyen Tan Dungas ir prezidentas Truong Tan Sangas.
Šlovinamas kaip karybos genijus generolas Vo Nguyen Giapas, kurio partizaninė taktika lėmė pergalę prieš prancūzų ir amerikiečių armijas, pagerbiamas ir dviejų dienų nacionaliniu gedulu.
Virš karsto, užkloto nacionaline vėliava, ant sienos iškeltas Vo Nguyen Giapo portretas ir paauksuota lenta su kariniais apdovanojimais.
Generolo šeimos nariai, apsirengę juodai, stovėjo prie pašarvoto karsto, salėje tvyrojo smilkalų dūmų debesys.
Nors ir būdamas atribotas nuo politikos po šalies suvienijimo 1975 metais, Vo Nguyen Giapas išliko nepaprastai populiarus – netgi tarp žmonių, gimusių po karo.
„Rimta, pagarbi nuotaika per laidotuves šiandien atspindi pagarbą ir sielvartą, kurį jaučiame dėl generolo netekties, – generolas leitenantas Nguyen Quoc Thuocas sakė naujienų agentūrai AFP per laidotuves. – Jo mirtis paliko didžiulį liūdesį, tačiau ji taip pat iš naujo įžiebė vietnamiečių patriotizmo ugnį.“
Buvęs istorijos mokytojas, tapęs savamoksliu kariuomenės vadu, 1954 metais atvedė savo karius į pergalę prieš Prancūzijos pajėgas mūšyje dėl Djenbjenfu, užbaigusioje Prancūzijos dalyvavimą Indokinijoje, taip pat atliko esminį vaidmenį, siekiant Vietnamo pergalės kare su JAV 1975 metais.
Nors ir būdamas atribotas nuo politikos po šalies suvienijimo 1975 metais, Vo Nguyen Giapas išliko nepaprastai populiarus – netgi tarp žmonių, gimusių po karo.
„Jaučiuosi itin pagerbtas, dalyvaudamas šiose laidotuvėse – sakė 46 metų pulkininkas Bui Xuan Tuyenas. – Generolas Giapas yra Vietnamo liaudies armijos pasididžiavimo ir triumfo simbolis.“
Aplink pastatą, kuriame vyksta laidotuvių ceremonija, uždarytos gatvės ir sugriežtintos saugumo priemonės, tačiau numatoma, kad vėliau, kai pastatas bus atidarytas lankytojams, prie jų susirinks daugybė žmonių.
Daugiau nei 100 tūkst. žmonių šią savaitę ištisas valandas laukė eilėse prie Vo Nguyen Giapo namų, kad pareikštų jam paskutinę pagarbą, kai buvo paskelbta apie jo mirtį.
Už sostinės ribų pareigūnai pastatė altorių, prie kurių gali rinktis žmonės, norintys pagerbti generolą.
Paskelbus nacionalinį gedulą, buvo atšaukti koncertai, uždaryti nacionaliniai parkai, įprastas valstybinės televizijos transliacijas pakeitė patriotinė muzika ir dokumentiniai filmai.
Generolo palaikai bus palaidoti jo gimtojoje Kvangbinio provincijoje jo šeimos prašymu.
Tai labai neįprasta Vietname, kuriame visi lyderiai iš šalies šiaurinio regiono yra laidojami Maidičo kapinėse Hanojuje, panašiose į Prancūzijos Panteoną.
Iki sekmadienio vėliavos liks nuleistos iki pusės stiebo, žymint oficialų gedulo laikotarpį.
Vo Nguyen Giapas mirdamas paliko savo žmoną Dang Bich Ha, su kuria susituokė 1949 metais, ir keturis vaikus.