Grotažymė – apie kinus
Vos prasidėjus ginkluotam konfliktui, kurį Izraelis netruko paskelbti karu, įvairiuose socialiniuose tinkluose ir tinklalapiuose įvairiose šalyse imta dalytis šokiruojančiu vaizdo įrašu.
Pusės minutės trukmės įraše matyti dideli vienas ant kito trimis aukštais sudėti narvai, kokiuose auginamos vištos. Kai kuriose įrašo versijose žemesniuose narvuose matyti ir pora šių paukščių.
Viršutiniame narve sėdi ar tupi penki vaikai, iš kurių vyriausiems gali būti penkeri metukai.
Jie neverkia, tačiau mažesnieji atrodo išsigandę ir lyg tuoj pravirksiantys, kiti dairosi pro virbus, pora, iškišę pro juos rankas, bando atrakinti dureles.
Kas mažylius filmuoja, nematyti. Girdėti vaikų balsai, foninis triukšmas, kažkieno tariami, bet dėl prastos garso kokybės sunkiai suprantami žodžiai ir garsus vyro juokas. Atrodo, tarytum vaikai prašo juos išleisti.
Iš šių detalių suprasti, kas čia vyksta, sunku. Tačiau daugybė internautų, besidalijančių įrašu, aiškina, neva vaikai yra izraeliečiai, o juos per spalio 7 d. pradėtą operaciją „al-Aqsa Flood“ pagrobė „Hamas“ kovotojai. Kai kurie piktinosi, kad „Izraelio vaikai laikomi narvuose kaip gyvūnai“.
Tokių ar panašių komentarų prie įrašo arba kadrų iš jo galima rasti portugalų, norvegų, anglų (čia, čia, čia, čia, čia, čia) kalbomis.
Kai kurie prie įrašo nepaminėjo nei „Hamas“, nei „Izraelio“ ar kokių nors kitų detalių apie prasidėjusį karą, tačiau iš konteksto galima suprasti, kad vaizdas siejamas su šių dienų įvykiais.
Ant kai kurių stop kadrų iš įrašo, kuriais taip pat dalijamasi, arabiškai parašyta „Prispaustas / įkalintas savo šalyje“, o žemiau – grotažymė, kurią pažodžiui galima išversti „Kinai neturi sprendimo“.
Arabų kraštuose ji turi ne užgaulią, o ironišką reikšmę: „To neįmanoma pataisyti.“ Esą net jei kinai negali padėti, situacija beviltiška.
Prie šių frazių pridėtos kelios šypsenėlės. Iš šių detalių galima spėti, kad vaizdo įrašas tėra koks nors pokštas ar parodija.
Minėta grotažymė apie kinus populiari trumpų vaizdo įrašų platformoje „TikTok“. Juokas, kuris girdimas įraše, taip pat greičiausiai atkeliavo iš šios platformos.
Danijos faktų tikrintojai „Tjekdet“ nustatė, kad vaizdo įraše gali būti du garso takeliai. Vienas – originalus su mašinų keliamu triukšmu ir vaikų balsais, kitas – vyro juokas.
Pastarąjį galima išgirsti ne viename „TikTok“ vaizdo įraše (čia, čia, čia), kurie visiškai nesusiję su vaikais narvuose, bet dauguma turi tą pačią grotažymę apie kinus.
Giminaitis paneigė
Vos pradėjus plisti įrašui ir nuotraukoms su vaikais, socialinių tinklų vartotojai netruko suabejoti (čia, čia, čia), ar matomi vaikai tikrai buvo pagrobti „Hamas“ per savaitgalį pradėtą puolimą.
Diskusija apie tai kilo ir vienoje „Facebook“ paskyroje po įrašu apie įvykius Izraelyje.
Izraelio faktų tikrinimo tinklalapis „FakeReporter“ dar spalio 8-ąją savo paskyroje socialiniame tinkle X (anksčiau „Twitter“) atkreipė dėmesį, kad įrašas su narve uždarytais vaikais buvo paviešintas mažiausiai prieš keturias dienas.
Taip buvo nurodyta įrašo ekrano nuotraukoje. Kitaip tariant, įrašas galėjo būti paskelbtas spalio 4-ąją, likus trims dienoms iki atakų pradžios.
„DĖMESIO: vaizdo įrašas, kuriame tariamai rodomi pagrobti izraeliečių vaikai narvuose Gazoje yra MELAGINGAS.
Jie – NE izraeliečių vaikai, o vaizdo įrašas buvo paskelbtas prieš keturias dienas – prieš dabartinį karą. Prašome neskleisti šio žalingo vaizdo įrašo“, – įspėjo žurnalistai.
Panašiame komentare hebrajų kalba jie dar pridėjo: „Internete netrūksta siaubo, o smurtas prieš vaikus nepriimtinas niekada, bet šiuo atveju tai yra melas.“
Vienas „Facebook“ vartotojas iš Lietuvos net nurodė, esą vaizdo įrašas padarytas seniai Sirijoje. Tas pats teigiama ir šiame straipsnyje kinų kalba, net nurodyti konkretūs metais – 2015-ieji, tačiau pažymėta, kad ši informacija nepatvirtinta.
Bet ir tai nėra tiesa. Kai kuriuose platinamuose įrašuose matyti vandens ženklas su „TikTok“ paskyros adresu @user6903068251281. Panašu, kad čia vaizdo įrašas paskelbtas pirmiausiai. Netrukus ir įrašas, ir pati paskyra buvo pašalinti, todėl niekas negalėjo susisiekti su įrašo paviešintoju ar net autoriumi.
Trečiadienį, spalio 11-ąją, paskyra buvo atkurta. „TikTok“ vartotojas – Gazos gyventojas – paskelbė naują vaizdo įrašą, kuriame pakomentavo pasklidusią melagingą informaciją apie įrašą.
Norvegijos faktų tikrinimo tinklalapis „Faktisk“ išvertė jo žodžius: „Mano žinutė komentatoriams: šie vaikai yra mano giminaičiai, ne sionistų vaikai. Be to, vaizdo įrašas buvo paskelbtas likus trims dienoms iki pastarojo įvykių eskalavimo. Prašau, nerašykite kvailų komentarų.“
Jo paskyra pavadinta „Mazloum fi bladi“ (arab. مظلوم فبلادي) – ši frazė reiškia „Prispaustas / įkalintas savo šalyje“ (kaip tik ji buvo užrašyta ant kadro su vaikais).
Žurnalistas iš palestiniečių faktų tikrinimo tinklalapio „Kashif“ patvirtinto, kad jaunas vyras kalba arabiškai su Gazos Ruožui būdingu akcentu.
Šią istoriją aprašė ir kiti faktų tikrintojai, pavyzdžiui, iš JAV, Ispanijos.
15min verdiktas: trūksta konteksto. „TikTok“ vaizdo įrašai, kuriuose rodomi keli mažyliai narve, buvo paskelbti iki „Hamas“ atakų. Jie buvo ištraukti iš konteksto ir pradėti platinti su klaidingais teiginiais, neva tai yra įkaitais paimti izraeliečių vaikai.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.