Nuo Ukrainos krizės pradžios, kai prorusiškas lyderis Viktoras Janukovyčius buvo nuverstas proeuropietiškai nusiteikusių demonstrantų, Maskva apkaltino Vakarų šalis naudojant „sulaikymo politiką“, primenančią Šaltojo karo laikus.
„Kalbant apie Ukrainą ir apskritai apie posovietinę erdvę, esu įsitikinęs, kad mūsų partnerių – ir europiečių, ir amerikiečių – pozicija susijusi ne su Ukrainos interesų gynimu, o su mėginimus sutrukdyti Sovietų Sąjungos atkūrimui“, – V.Putinas sako duodamas interviu, kuris buvo įtrauktas į dokumentinį filmą „Pasaulio tvarka“ (Miroporiadok), parodytą televizijos „Rossija 1“.
„Ir niekas nenori mumis tikėti, kad mes neturime tikslo atkurti Sovietų Sąjungos“, – pridūrė Kremliaus vadovas.
„Netgi hipotetinė galimybė suvienyti Rusijos ir Ukrainos pastangas šiuolaikinių procesų pagrindu – visų pirma ekonominės integracijos, kuri neabejotinai darytų Rusiją ir Ukrainą konkurencingesnėmis pasaulio ekonomikoje – ... neduoda gerai ir giliai išsimiegoti mūsų partneriams“, - sakė jis.
„Manau, kad pagrindinis uždavinys – neleisti suvienyti šių pastangų. Juk ne paslaptis, kad Vakarų šalys darė viską, kad nebūtų sukurta Vieningoji ekonominė erdvė; juk iki šiol jos nenorėjo kalbėtis netgi su Eurazijos Ekonomine Sąjunga kaip su visaverte tarptautinio gyvenimo dalyve. Kažkodėl Europos Sąjungą galima kurti, o Eurazijos Sąjungos – ne“, – sakė V.Putinas.
Rusijos lyderis pastebėjo, kad „suvokimas, jog tokia pozicija yra destruktyvi, mūsų partneriams vis dėlto ateina“.
V.Putinas šiame dokumentiniame filme taip pat pakartojo kritiką Vakarų šalims dėl jų intervencijų Šiaurės Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose.
„Negalima tiesiog primesti savos demokratijos versijos – gėrio ir blogio supratimo – kitų kultūrų žmonėms, išpažįstantiems kitas religijas ir turintiems kitokias tradicijas – tokiu mechanišku, automatiniu būdu“, – aiškino jis.
„Akivaizdu, kad Vakarų šalys laiko save neklystančiomis, bet kai ateina laikas prisiimti atsakomybę, jos dingsta“, – pridūrė prezidentas.
Pasaulis nėra prie „apokalipsės slenksčio“
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė nemanantis, kad pasaulis artėja prie apokalipsės, bet perspėjo „draugus už vandenyno“ nesistengti primetinėti jėga savo pozicijos tarptautinėje arenoje.
„Siekiant kiek įmanoma ilgiau pratęsti savo lyderystę negalima nieko žeminti, o mūsų draugų už vandenyno daugelis užsienio politikos elementų kaip tik yra susiję su savo pozicijų primetimu jėga. Tai, be abejo, yra blogai“,– sakė prezidentas interviu, kuris buvo įtrauktas į dokumentinį filmą.
„Kita vertus, nemanau, kad esame prie kokios nors apokalipsės slenksčio, nes žmonės vis dėlto yra protingi, visur protingi – ir Europoje, ir už vandenyno, ir Azijoje, – tęsė V.Putinas. – Kai tik jie pajus, kad padėtis iš tikrųjų pašlijo, manau, jie irgi turėtų susigaudyti.“
Tame interviu Kremliaus vadovas taip pat pažymėjo, kad Rusija toliau plėtos savo branduolinį arsenalą, bet niekada negrasins „branduoliniu vėzdu“.
„Rusija, viena iš pagrindinių branduolinių galybių, tobulins šią ginkluotę; branduolinė triada yra mūsų saugumo politikos pagrindas, bet mes niekada nemojavome ir nemojuosime šiuo branduoliniu vėzdu“, – sakė jis.
Atsakydamas į klausimą, ar gresia naujas pasaulinis karas, V.Putinas pažymėjo, kad toks konfliktas būtų planetos masto katastrofa.
„Tikiuosi, kad ne – bet kokiu atveju, dabartinėmis tarptautinėmis sąlygomis tai būtų planetos katastrofa. Ir norisi tikėti, kad Žemės planetoje šiuo metu neatsirastų išprotėjusio žmogaus, kuris ryžtųsi panaudoti branduolinį ginklą“, – sakė jis.