„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vladimiras Putinas pasmerkė ultranacionalistus, bet planuoja griežtinti imigracijos įstatymus

Rusijos premjeras Vladimiras Putinas pirmadienį perspėjo nemėginti šalyje kurstyti etninės nesantaikos ir perspėjo esantis pasiruošęs uždrausti nacionalistų partijas, didėjant įtampai prieš prezidento rinkimus.
Vladimiras Putinas
Vladimiras Putinas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tačiau plačiame straipsnyje, kuris buvo paskelbtas V.Putino rinkimų kampanijos svetainėje ir laikraštyje „Nezavisimaja gazeta“, premjeras taip pat nurodė planuojantis griežtinti imigracijos įstatymus, sakydamas, kad norintys dirbti Rusijoje privalo turėti esminių žinių apie šią šalį ir išlaikyti egzaminus.

„Esu giliai įsitikinęs, kad mėginimai skelbti idėjas apie Rusijos „nacionalinę“, vienos tautos valstybę prieštarauja visai mūsų tūkstantmetei istorijai“, – rašo V.Putinas.

Multikultūralizmas žlugo

V.Putinas taip pat mano, kad multikultūralizmo žlugimas daugelyje pasaulio šalių yra susijęs su „nacionalinės valstybės“ idėjos krize.

„Multikultūralizmo projekto žlugimas“ susijęs su paties „nacionalinės valstybės“ – valstybės, istoriškai kuriamos etinio identiškumo pagrindu, – modelio krize. Ir tai – rimtas iššūkis, kuris iškils ir Europai, ir daugeliui kitų pasaulio regionų“, – sakoma V.Putino straipsnyje „Rusija: nacionalinis klausimas.

Šiandien, pažymi jis, labiausiai išplėtotos pramonės ir sėkmingai besitvarkančiose šalyse, kurios didžiuojasi savo tolerantiškumu, „paaštrėjo nacionalinis klausimas“, ir jos „viena po kitos skelbia, kad nepavyko mėginimai integruoti į visuomenę kitų kultūrų atstovų, užtikrinti darnią, be konfliktų įvairių kultūrų, religijų, etninių grupių sąveiką“.

Asimiliacijos „lydymo katilo“ krosnis gęsta ir dūmija – ir jis nebepajėgia „išvirti“ vis didėjančio migracijos srauto.

„Asimiliacijos „lydymo katilo“ krosnis gęsta ir dūmija – ir jis nebepajėgia „išvirti“ vis didėjančio migracijos srauto. To atspindys politikoje tapo „multikultūralizmas“, neigiantis integraciją per asimiliaciją“, – rašo kandidatas į prezidentus.

Multikultūralizmas, pasak V.Putino, suabsoliutina „mažumos teisę skirtis“ nuo kitų, drauge nepakankamai subalansuoja šią teisę – pilietinėmis, elgsenos ir kultūros pareigomis vietinių gyventojų ir visos visuomenės atžvilgiu.

Daugelyje šalių, atkreipia dėmesį V.Putinas, susidaro uždaros nacionalinės ir religinės bendruomenės, „kurios ne tik asimiliuotis, bet net ir adaptuotis atsisako“.

„Žinomi kvartalai ir ištisi miestai, kur jau kelios kartos gyvena iš socialinių pašalpų ir nekalba buvimo šalies kalba. Atsakomoji reakcija į tokį elgsenos modelį – ksenofobijos didėjimas tarp vietos gyventojų, mėginimas griežtai apginti savo interesus, darbo vietas, socialinę gerovę nuo atvykusių iš užsienio konkurentų“, – aiškina jis.

Žmones, pasak V.Putino, „stulbina agresyvus spaudimas jų tradicijoms, įprastai gyvensenai, ir jie rimtai nuogąstauja prarasti nacionalinį ir valstybinį identiškumą“.

„Žinomi Europos politikai pradeda kalbėti, kad žlugo „multikultūralizmo projektas“, – rašo premjeras.

Siekdami išsaugoti savo pozicijas jie griebiasi „nacionalinės kortos“ – pereina į pusę tų, kuriuos anksčiau patys laikė nustumtais į pakraščius ir radikaliais“, – pažymi jis.

Etniniai konfliktai yra mirtinai pavojingi

V.Putinas taip pat pareiškė, kad nacionaliniai konfliktai yra labai pavojingi šaliai, ir pažadėjo toliau reformuoti teismų ir teisėsaugos sistemas, kovodamas su korupcija.

„Istorijos pamokos liudija viena: mirtiną bet kokių nacionalinių, etninių, pilietinių konfliktų pavojų, tai, kokias gilias žaizdas palieka neteisybė ir priešiškumas“, – pareiškė V.Putinas, kalbėdamas Rusijos pietinių tautų forume.

Jis pažymėjo, kad Rusijos pietūs „savo laiku išgyveno pilietinio karo siaubą, deportacijas, terorizmą“.

Kai Rusijos tautos juto savo vienybę, pasak Vladimiro Putino, šalis visuomet įveikdavo sunkumus ir suirutes.

„Prisimindami praeitį, jos pamokas, mums labai svarbu atkurti tiesą, žinoti tą tiesą ir saugoti Rusijos tautų vienybę, vadinasi, nacionalinės savimonės vienybę, kuri yra tautos gyvenimo ir pačios valstybės vystymosi pagrindas“, – pažymėjo V.Putinas.

Kai Rusijos tautos juto savo vienybę, pasak jo, šalis visuomet įveikdavo sunkumus ir suirutes.

Rusų misija – vienyti civilizaciją

Premjeras, siekiantis grįžti į Kremlių per kovo 4 dieną vyksiančius prezidento rinkimus, pastaruoju metu stengėsi įveikti didžiausią krizę dėl jo 12 metų trukusio valdymo legitimumo.

Praeitą mėnesį dešimtys tūkstančiai Rusijos gyventojų išėjo į gatves per protestų bangą, neregėtą šioje šalyje nuo praeito amžiaus paskutiniojo dešimtmečio pradžios.

Prie šio besiformuojančio protesto judėjimo prisidėjo įvairios pakraipos nacionalistų grupuotės, o daugelis jų atvirai ragino trauktis iš neramumų krečiamo Šiaurės Kaukazo, kur Rusija per pastaruosius 20 metų dukart kariavo su čečėnų separatistais.

V.Putinas pasmerkė mėginimus kurstyti nacionalistines nuotaikas, sakydamas, kad rusų tauta šimtmečius buvo įvairias tautas ir tikėjimus apimančios Rusijos valstybės stuburas.

„Didžioji rusų misija – vienyti, susieti civilizaciją“, – pabrėžiama straipsnyje, kuriame pateikiamos citatos ir XIX šimtmečio filosofo Ivano Iljino, jo amžininko istoriko Vasilijaus Kliučevskio darbų ir netgi iš senovės Rusios kronikų.

Daugelis apžvalgininkų perspėja, kad Rusiją gali apimti chaosas, jeigu į valdžią joje ateitų nacionalistinės jėgos, o kai kurie kaltina 35 metų Kremliaus tinklaraštininką ir vieną iš labiausiai charizmatiškų protestų judėjimo lyderių Aleksejų Navalną atviru flirtu su ultranacionalistais. A.Navalnas neigia šiuos kaltinimus.

Vladimiras Putinas nurodė, kad jo šalis toliau griežtins imigracijos įstatymus, o svetimšaliai, norintys dirbti Rusijoje, privalės laikyti egzaminus.

Tačiau tame pačiame straipsnyje V.Putinas nurodė, kad jo šalis toliau griežtins imigracijos įstatymus, o svetimšaliai, norintys dirbti Rusijoje, nuo ateinančių metų privalės laikyti rusų kalbos, istorijos, literatūros ir teisės principų egzaminus.

Pasak premjero, taip pat reikia daugiau dėmesio skirti žmonių judėjimui šalies viduje. V.Putinas siūlo Rusijos piliečiams, kurie pažeidžia vidaus migracijos taisykles arba per numatytą laikotarpį neužsiregistruoja atvykę į kitą regioną, nustatyti griežtas baudas ir netgi baudžiamąją atsakomybę.

Regioninės partijos – kelias į separatizmą

Į autoritarizmą linkęs premjeras tvirtina, kad turėtų būti uždraustos nacionalistinės pakraipos partijos, veikiančiose įvairiuose etniniuose regionuose, nors pastaruoju metu buvo siekta supaprastinti partijų veiklą reglamentuojančius įstatymus.

„Be abejo, mes turime vystyti savo demokratinę daugiapartinę sistemą, – rašo V.Putinas. – Tačiau negalime leisti vieno dalyko – galimybių kurti regionines partijas, taip pat nacionalinėse respublikose.“

„Tai yra tiesus kelias į separatizmą“, – perspėjo jis, pridūręs, kad toks pats likimas ištiktų regionų gubernatorius, mėginančius žaisti tautiškumo korta.

Aleksandras Verchovskis, vadovaujantis nevyriausybinei organizacijai „Sova“, registruojančiai rasistinio smurto atvejus, pareiškė, kad šis V.Putino straipsnis tėra populistinė retorika prieš rinkimus.

„Pagrįsti žodžiai šalia nepagrįstų priemonių“, – pridūrė jis, komentuodamas pasiūlymus dėl migracijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs