Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vokiečiai švenčia Berlyno sienos griuvimą: „Džiaugsmas buvo neaprėpiamas“ (atnaujinta 22.41 val., nuotraukos)

Berlyno sienos griuvimo 20-mečio minėjimas pasiekė kulminaciją – daugybės valstybių vadovai dalyvauja iškilmingame renginyje, o žmonės švenčia sienos griuvimą, reiškusį komunizmo pabaigą.
Griūna simbolinė siena
Griūna simbolinė siena / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Kaip praneša BBC, prie Brandenburgo vartų susirinko valstybių vadovai iš viso pasaulio. Juos pro vartus į pagrindinį Berlyno sienos griuvimo 20–mečio renginį nusivedė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Tarp atvykusiųjų – Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton, daugelis kitų.

Pirmasis žodį tarė Berlyno meras Klaudsas Wowereitas, vėliau savo atsiminimais ir raginimais švęsti dalinosi kiti politikai. H.Clinton savo kalboje taip pat prisiminė ir Baltijos šalis, jų žmones, kurie stojo į gyvą grandinę Baltijos kelyje. A.Merkel tvirtino, kad ši šventė yra visų pirma drąsos šventė, ir sakė, kad tik visi kartu žmonės sugebėjo pašalinti šią kliūtį, šią sieną ir iškovoti laisvę.

Po šių kalbų įvyko dar viena šventės dalis – buvo griaunama simbolinė domino siena.

Tuo tarpu žmonės gatvėse dalinosi prisiminimais apie tai, kas vyko tomis  „Džiaugsmas buvo neaprėpiamas“, – sakė Thekla Koehler, prisimindama tą naktį prieš 20 metų, kai nebeliko betoninės užtvaros, dalijusios miestą ir perskyrusios artimuosius.

„Aš pabėgau iš Rytų į Vakarus per kontrolės punktą „Charlie“, paslėpta automobilyje prieš 35–erius metus", – pasakojo 59–erių moteris, viena iš dešimčių tūkstančių šį pirmadienį švenčiančių šį jubiliejų Vokietijos sostinėje.

„Bėgau iš meilės.Sutikau savo būsimą vyrą, kuris gyveno Vakarų Berlyne, kai jis atvyko aplankyti savo artimųjų Desau (Rytų Vokietijoje)“, – pasakojo ji, vaikščiodama netoli Brandenburgo vartų su tuo pačiu vyriškiu, del kurio ji pabėgo iš Rytų.

„Mes buvome įsimylėję, ir aš pati sugalvojau viską smulkiai, kaip pabėgti“, – pridūrė ji.

Jos džiaugsmą temdė tai, kad jos drąsus pabėgimas reiškė tai, kad ji daugelį metų nebegalėjo susitikti su savo artimaisiais. Tiesa kitiems bėgliams buvo dar blogiau – dešimtys žuvo mėgindami pasprukti iš komunistinės Vokietijos.

T.Koehler ištisus 15 metų bendrauti su saviškiais per Geležinę uždangą galėjo tik „keliais laiškais.“ 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lechas Walesa prieš stumdamas simbolinę sieną
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lechas Walesa prieš stumdamas simbolinę sieną

Atnaujinta 22.41 val. Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas savo kalboje pabrėžė Sovietų Sąjungos vaidmenį griūvant sienai. Jis teigė, kad būtent Sovietų Sąjungos reikšmė Vokietijos suvienijime buvo lemiama. Jis teigė, kad sugriuvusi siena atnešė pažangą Europai, o 20 metų senumo įvykiai leido nutraukti priešiškus Rusijos ir Vokietijos santykius.

Šventės kulminacija tapo simbolinės domino sienos griovimas. Iš 1000 detalių suformuotą, 1,5 kilometro besitęsiančią simbolinę sieną pradėjo griauti Lechas Walesa, vėliau jį pakeitė M.Gorbačiovas.

Po šio simbolinio veiksmo šventė Berlyne tęsiasi – į koncertą pakveitė žinomi atlikėjai iš viso pasaulio, o viską vainikuos šventiniai fejerverkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų