Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vokiečių žurnalistų tyrimas: kaip į Ukrainos separatistų teritorijas rieda ištisi traukiniai rusiškų rublių

Vokietijos leidinys „Bild“ skelbia ilgai rengtą žurnalistinį tyrimą apie Donecko ir Luhansko „liaudies respublikų“ Ukrainoje finansavimą. Žurnalistai teigia surinkę pakankamai įrodymų, jog Rusija separatistams siunčia ištisus traukinius rublių, o Donbasas pačią Rusiją tempia finansinės prarajos link.
Donecko separatistai
Donecko separatistai / „Sputnik“/„Scanpix“ nuotr.

Vokietijos žurnalistų duomenimis, separatistinės Donbaso „respublikos“ šiaip ne taip išgyvena vien dėl to, kad Rusija nuolat siunčia milžiniškas pinigų sumas. Jos, anot liudininkų, atkeliauja kariškių saugomais traukiniais. O „respublikų“ gyventojai priversti gyventi pusbadžiu – pavyzdžiui, su 30 eurų per mėnesį siekiančia alga.

Atlyginimai – šviežutėliais rubliais

Savo pasakojimą „Bild“ pradeda nuo Alinos, jaunos mokytojos iš Horlivkos. Ji pasakoja, kaip niekais virto separatistų pažadai išlaikyti švietimo sistemos finansavimą po 2014 m. vasaros, kai Ukraina beveik visiškai nutraukė prorusiškų jėgų kontroliuojamų regionų finansavimą. Anot Alinos, nuo 2014 m. rugsėjo iki 2015 m. vasario jai ir kolegoms išmokėtas vos vienas atlyginimas.

„Respublikų“ gyventojai priversti gyventi pusbadžiu – pavyzdžiui, su 30 eurų per mėnesį siekiančia alga.

Pernai balandį algų mokėjimas esą vėl tapo stabilus. Tiesa, anot Alinos, algos buvo mokamos šviežutėliais Rusijos rublių banknotais. „Bild“ duomenimis, Horlivkos mokytojams mokamos algos tada siekė mažiau nei pusę sumos, kurią jie dar ankstesniais metais gaudavo iš Ukrainos biudžeto. Pamatę skaičių, turbūt pakraupsite – maždaug 51 euras per mėnesį.

Dar viena „Bild“ pašnekovė – Luhansko regiono gyventoja Marija. Jauna moteris teigia praradusi darbą, nes neslėpė nepritarianti separatizmo politikai. Dabar ji yra dalis bedarbystės mažinimo programos – valytoja ir kiemsarge dirbanti jauna moteris už tai gauna maždaug 30 eurų per mėnesį. Žinoma, rubliais. „Už tiek galiu nusipirkti penkias vištas – ir viskas“, – sako Marija.

Gruodį, kai vėlavo pinigai, moteriai esą buvo pasakyta, kad separatistų valdžia čia nekalta. „Atleiskite, bet pinigai ateina iš Maskvos“, – tokį paaiškinimą „Bild“ žurnalistams atpasakojo Marija. Jos motina, pensininkė, gauna dvi pensijas – apie 28 eurus rubliais ir apie 50 eurų grivinomis. Būtent tai leidžia šiaip ne taip pragyventi jaunai moteriai su vos metukų sulaukusiu sūnumi.

Rublių traukiniai

Bankų sistema Donbase iš esmės nebeveikia, o separatistų valdžia didelių pastangų į jos atgaivinimą nededa. Anot „Bild“, milžiniški kiekiai pinigų iš Rusijos atvežami gerai saugomais traukiniais. Tokie kroviniai – ne tik pinigai, bet ir amunicija separatistų pajėgoms – esą atvyksta kartą per mėnesį.

Remdamasis Ukrainos žvalgybos duomenimis, Vokietijos leidinys skelbia, kad pinigai paskirstomi trijose stambiose Donbaso traukinių stotyse: Suchodilske, Debalcevėje ir Ilovaiske.

Iš čia milžiniški kiekiai rublių esą išvežiojami į įvairias „respublikų“ įstaigas – tiek mokytojų algų mokėjimui, tiek separatistų pajėgų aprūpinimui. Pinigai išvežiojami su gerai ginkluota palyda – mat milijonai rublių neabejotinai traukia ir vietos plėšikų akis.

Anot „Bild“, traukinius siunčia valstybinė Rusijos geležinkelių įmonė. O tokių siuntų egzistavimą netyčia patvirtino patys separatistai – pavyzdžiui, „Bild“ skelbia nuotrauką iš „Twitter“, kurioje du separatistai išdidžiai pozuoja Suchodilsko traukinių stotyje, o fone stovi Rusijos geležinkelių skiriamaisiais ženklais pažymėti krovininiai vagonai. Pro praviras jų durys matomos dėžės su amunicija.

Kaip Donbasas rusų pinigus ryja

„Bild“ taip pat paskaičiavo, kiek Rusijai kainuoja Donbaso finansavimas. Skaičiai daugiau nei įspūdingi.

Anot leidinio, vien algoms ir pensijoms dviejose „liaudies respublikose“ reikia apie 79 mln. eurų per mėnesį. Šiuos skaičiavimus „Bild“ grindžia gautais pačių „liaudies respublikų“ finansiniais dokumentais.

Tiesa, pensininkai ir mokytojai – toli gražu ne brangiausiai kainuojantys Donbaso žmonės. „Bild“ duomenimis, jei mokytojo alga siekia apie 50 eurų per mėnesį, separatistų pajėgose esantiems vyrams mokama nuo 90 iki 465 eurų.

„Bild“ skaičiavimais, net jei Rusija finansuoja tik viešąjį sektorių bei pensijų ir socialinių išmokų mokėjimą, tam reikia maždaug milijardo eurų per metus.

Visą „Bild“ tyrimą (anglų kalba) rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų